Každodenní život

Jaký měli hlas? Ludvík XIV. podmanivý, Lincoln nepříjemný, Ötzi jako dnešní muži

Pokud chcete na internetu zjistit, jak zněl hlas různých historických osobností, není to žádná sranda. Skoro to vypadá, jako by to nikoho nezajímalo. Z toho minima záznamů – jak písemných, tak audio – jsme vyšťourali, co se dalo, a tady to máte. Nepřehlédněte rekonstrukce hlasu Krále Slunce a Ötziho nebo krátký záznam projevu královny Viktorie!

Abraham Lincoln

abraham lincolnLidmi oblíbený americký prezident měl paradoxně neuvěřitelně vysoký, pronikavý a ostrý hlas, který nebyl úplně příjemný k poslechu. Mluvil vysokým tenorem nebo spíš až falzetem. Mělo to i své výhody – v polovině 19. století ještě neexistoval mikrofon, ale v případě Lincolna se nestalo, že by ho někdo neslyšel. Jeho vysoký hlas se dostal i k těm, co stáli na konci hlučícího davu. Snažil se mluvit pomalu, aby lidé stíhali chápat význam. Jeho slovní zásoba byla ovlivněná životem v Kentucky a Indianě a občas mu ulítlo nějaké to nářeční slovíčko. Například slovo chairman (předseda) vyslovoval jako cheerman.

Královna Viktorie

V případě anglické královny se dochoval hlasový záznam z roku 1888. I když je pochopitelně nekvalitní a víc než její hlas je slyšet praskání, je patrno, že královna mluvila pomalu, klidně, rozvážně. A zdá se nám, že současná anglická královna Alžběta II. svou praprababičku nezapře! V době pořízení nahrávky bylo Viktorii 69 let.

Adolf Hitler

Proč zmiňujeme nacistického vůdce, když jeho hlas je všem moc dobře známý? Protože jeho běžné vyjadřování se naprosto v ničem nepodobalo projevům, které byly tak plamenné, až při nich míval orgasmus (mimochodem to nijak nevítal a žádal svého lékaře o pomoc – ten ho ale přesvědčil, aby projevy těla netlumil, protože by tím mohly utrpět i jeho řečnické “kvality”). Spousta lidí, která si poslechla nahrávku rozhovoru Hitlera s finským vojenským velitelem, byla překvapená, jak normální byl ve skutečnosti jeho hlas a že zněl dokonce příjemně! Nahrávka je z roku 1942.

Kleopatra

O egyptské královně se mluví jako o krásné polobohyni, její busty a digitální rekonstrukce obličeje ale ukazují, že vypadala naprosto průměrně. Čím tedy muže kolem sebe tak okouzlovala? Bylo to její charisma a sladký svůdný hlas, který prý zněl jako zvuk lyry s mnoha strunami.

Ötzi

Ötzi je přezdívka pro 5300-5500 let starou mumii neolitického muže, kterou náhodně objevili turisté v Alpách v roce 1991. Vědci se pokusili zrekonstruovat stavbu Ötziho hlasového ústrojí a zjistili, že jeho hlas musel být velmi podobný hlasu dnešního muže. Jeho pravděpodobné znění zprostředkovali světu v digitální nahrávce, ve které zní Ötzi jako stařec – a taky jím v době smrti byl. Dožil se 35-40 let, což bylo na jeho dobu dokonce nadprůměrné dožití.

František Josef I.

Rakouský císař byl emoční negramot, který nedokázal dost dobře formulovat svoje myšlenky tak, aby je druzí pochopili. I když to nepovažoval za svůj problém a obviňoval z nechápavosti okolí, radši se vyjadřoval písemně. Nad papírem nepřišel s cizími emocemi do styku a ani sám ze sebe nemusel nějaké pohnutí dolovat. Nicméně existují minimálně dva záznamy jeho mluveného projevu – z let 1903 a 1915. V první nahrávce mu bylo necelých 73 let a po atentátu na Sisi byl už 5 let vdovec. Ve druhé nahrávce mu bylo 85 let a zbýval mu necelý rok života. Konce války a pádu monarchie se už tedy nedožil a nejspíš je to dobře, protože vznik republiky by strávil jen těžko. Na záznamech je jasně znát, jak se na Franzově hlasu podepsalo těch 12 let, které mezi projevy uplynuly.

Marie Terezie

Marie Terezie měla podle dobových zdrojů “půvabný hlas” a je o ní známo, že uměla zpívat. Krásný hlas po ní zdědila i Marie Antoinetta.

Jindřich VIII. Tudor

Nejznámější Tudorovec nikdy nebyl žádné tintítko. V první polovině života byl statný a svalnatý (přirovnává se k Beckhamovi), ve druhé obézní. Při výšce 185 cm to dotáhl na 180 kg. Navzdory kontinuálně urostlé postavě měl docela vysoký hlas, který překvapoval ostatní.

Napoleon Bonaparte

Napoleon
Napoleon měl krásné rty.

Metrosexuální císař, který se poléval hektolitry kolínské a všude s sebou vozil svůj kosmetický kufřík, měl pěkný silný hlas. Okolí obdivovalo taky jeho atraktivně vykrojené rty. O jeho zpěvu se ale nic pěkného říct nedá – zpíval falešně. A protože rád zpíval hlavně árie, poslouchat ho bylo nejspíš o nervy.

Další zajímavostí je, že mluvil špatně francouzsky, a to i když se po většinu života pohyboval ve francouzsky mluvícím prostředí a dokonce se označil za největšího Francouze všech dob. Jenže jeho rodiče byli italského původu a také Korsika, na které se narodil a strávil tu dětství i dospívání, měla k italské kultuře blíž než k francouzské. Silného přízvuku se Napoleon nezbavil až do smrti.

Ludvík XIV.

Hlas Krále Slunce byl hluboký, tajemný a podmanivý. A co teprve ve spojení s francouzštinou… Díky moderním technologiím si ho můžete poslechnout i vy! Francouzi zrenkonstruovali králův hlas za účelem propagace seriálu Versailles. Použili k tomu dochované lékařské záznamy, které obsahovaly všechno, co k tomu bylo potřeba – popis struktury lebky, tvar hrtanu, zubů, hlasivek a plic, dokonce i stav čelisti po nepovedené operaci. Než si video pustíte, počítejte s tím, že se do něj okamžitě zamilujete, dámy i někteří pánové.

Simulaci hlasu Ludvíka XIV. uslyšíte v časech: 0:34, 1:20, 1:36, 1:58

Alžběta Bavorská

Císařovna mluvila velmi tiše a nesrozumitelně, protože kladla důraz na to, aby jí při mluvení nebyly vidět zuby. Často si navíc kryla obličej vějířem, zvlášť v pozdějším věku, kdy schovávala nejen zuby, ale i zápach z úst a vrásky. Pokud mluvila s někým nedoslýchavým, neměl šanci jí rozumět. Možná budete znát historku, kdy se nedoslýchavého ptala, jestli má děti, a on odpověděl “někdy”. Na otázku, jestli je ženatý, prý řekl “čas od času”.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *