Zajímavosti

Opravdu Eliška Pomořanská lámala meče?

Eliška Pomořanská (také Alžběta) byla čtvrtou manželkou Karla IV. Když se brali, jemu bylo 47 let a jí pouhých 16 let. Na rozdíl od předchozích manželek nebyla Eliška éterická, křehká ani štíhlá. Byla urostlá a silná, skoro stejně vysoká jako Karel IV. V muzikálu Noc na Karlštejně jsme mohli vidět, jak holýma rukama zlomila meč. Zakládá se tahle scéna na skutečných událostech?


Důkaz o její mimořádné síle najdeme v Kronice Beneše z Krabice, který učinil zápis na základě osobního svědectví: „Tato paní císařovna měla v rukou takovou sílu, že si někdy v té době v přítomnosti mnoha knížat, pánů a šlechticů dala přinést novou podkovu, ukovanou pro velkého valacha, a tuto podkovu ta paní svýma vlastníma rukama zlomila. Tuto podkovu nemohli jiní okolo stojící nejsilnější muži s vynaložením všech svých sil ani ohnout. Ta paní předčila svou silou všechny, i nejsilnější muže, pokud šlo o lámání jakýchkoli železných věcí. A neučinila to jen tenkrát, když jsem to já, kdo toto píši, viděl.“

Se svou silou se nechlubila

Dále kronikář zapsal, že mnohokrát vlastní silou konala tyto věci a nad ně větší, takže se jí žádný z nejsilnějších mužů v tom neodvážil napodobovat. Také silné a velmi tlusté nože vojáků a kuchařů lámala rukama jako malou řepu. Navíc trhala brnění neboli pancíře rytířů a dvořanů pana císaře odshora až dolů. Její síle se všichni obdivovali a říkali, že od dob Libuše nebylo v Čechách silnější ženy. A ačkoli měla převelikou tělesnou sílu, jak bylo řečeno, přece se s tím nechlubila ani nevynášela ve svém srdci, ale připisujíc sílu Nejvyššímu, neukazovala ji často, ale jen když pan císař poručil.“

Byla drsná i povahou

Eliška byla statnější postavy nejen protože se tak narodila. Sílu rozvíjela i pomocí množství fyzických aktivit. Běhala, jezdila na koni, věnovala se střelbě z luku. Urostlé postavě odpovídala i povaha. Eliška byla sebevědomá, rázná, nenechala si nic líbit a na všechno měla svůj názor. Opět v konstrastu s předchozími Karlovými manželkami, které byly pokornější a přizpůsobivější.

Resumé: Lámala, nebo ne?

Protože kronikář výslovně píše o “jakýchkoli železných věcech”, můžeme z toho usoudit, že Eliška Pomořanská opravdu meče lámala – nebo by s tím minimálně neměla problém. Dnes by určitě obstála v soutěži vzpěraček nebo jiném silovém sportu.

Zdroj:
kniha Podivná úmrtí panovníků a panovnic, Jan Bauer

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *