Dodnes se neví, jak to přesně bylo. Podle moderních zjištění, zejména podle výkladu historika Dušana Třeštíka, to ale vypadá, že šlo asi vážně o nešťastnou náhodu. Ne o plánovanou vraždu.
Jak to podle historika Třeštíka proběhlo?
“Boleslav Václava zřejmě nechtěl zabít, protože jej udeřil naplocho a čepel meče sklouzla po Václavově kožichu,” řekl Třeštík. Bratři se prý náhodně potkali na ulici a Boleslav (asi 935-967/972) se měl rozlítit, protože měli spory. Vytáhl na Václava (asi 925-935 nebo 929) meč, ale ten se dobře bránil a získal nad bratrem převahu. Boleslav, který ležel na zemi, zatímco Václav stál nad ním s mečem, zavolal své družiníky a ti mu přiběhli na pomoc. Václav se dal na útěk a chtěl se schovat v kostele. Ten byl podle Kristiánovy legendy zamčený, a tak družiníci Hněvsa a Česta Václava snadno dohnali a ubili.
Vražda posunula osobnost Václava do posvátné roviny
Třeštík také tvrdil, že právě vražda posunula Václavovu osobnost do téměř posvátné roviny, na jejímž základě se též stal naším patronem. Nezasadil se o to ani svým chováním, ani vladařským uměním, respektive nebyly to hlavní důvody. Co mu ale nemůžeme vzít, je to, že položil základy pro budoucí vznik českého státu. Teprve Boleslav to ale dotáhl a byl to on, kdo má hlavní zásluhy.
Zdroj: www.svet.czsk.net/clanky/publicistika/svvaclav.html