Pohřební šaty Anny Svídnické
Smrt

Šaty, ve kterých byla pohřbena Anna Svídnická

Pomíchané ostatky různých těl a zbytky látek v jedné rakvi – a mezi nimi i ty, které patřily nejspíše Anně Svídnické (1339-1362). Anna Svídnická byla třetí žena Karla IV. a zemřela v roce 1362 při porodu třetího dítěte, které zemřelo společně s ní. Bylo jí jen 23 let. Byla velmi milá, přátelská a mimořádně krásná, údajně byla považována za nejkrásnější ženu Evropy.Tyto hedvábné šaty nenosila za života, byly jí ušity až k pohřbu. Napovídá tomu střih přizpůsobený pro oblékání na nehybné tělo, dále pravděpodobná absence podšívky nebo to, že ze stejné látky byl ušitý i polštářek.

Šaty byly došívány až na mrtvém těle královny

Zrekonstruované šaty (na základě 11 fragmentů vyzvednutých z hrobu) nemají rukávy, ale ve skutečnosti se neví, jestli je Anna měla nebo ne – na průramcích se nacházejí stopy po obou možnostech. Pravý průramek napovídá, že tu rukáv nebyl, na levém se zdá, že ano. Jasnější odpověď ohledně rukávů by přineslo, pokud bychom věděli, jak vypadaly stehy. Byly jednoduché nebo složité? To se ze zbytků šatů nedalo zjistit. Šev na pravém rameni naznačuje, že šaty byly došívány až na mrtvém těle královny.

Model odpovídá dobové módě

A i když je střih šatů zjevně ledabylý, je znát, že se krejčí snažili přizpůsobit dobové módě. Šaty jsou vypasované, mají živůtek a směrem dolů se rozšiřující sukni. Vpředu a vzadu byly do sukně vsazeny dva a dva klíny, dochovaly se jen dva. Délka šatů byla 162 cm – Anna Svídnická byla na svou dobu vyššího vzrůstu, měřila 167 cm. Obvod šatů okolo hrudníku je 112 cm.

Zdroj: Pohřební šaty jedné z českých královen z královské hrobky v katedrále sv. Víta, Milena Bravermanová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *