Zajímavosti Marie Terezie
Zajímavosti

Osudové číslo Marie Terezie: Třináctého se narodila, porodila císaře a uzavírala mír

Věříte numerologii, nebo je to podle vás blbost? Ať chcete nebo ne, některé číselné náhody prostě nemůžou být náhodami. Třeba jako v případě císařovny Marie Terezie, v jejímž životě hrála třináctka podstatnou roli.

13. 5. 1717 | Marie Terezie přišla na svět

Marie Terezie se narodila ve Vídni Karlovi VI. a Alžbětě Kristýně Brunšvické. Už v době narození byla předpokládanou dědičkou trůnu, protože Karel VI. se čtyři roky před jejím narozením, tedy v roce 1713, zasadil o zavedení tzv. pragmatické sankce, díky níž konečně mohly usednout na trůn i ženy.

13. 3. 1741 | Narození syna, který se stal císařem a vzal si lesbu

Marie Josefa Bavorská a Josef II.
Druhá žena Marie Josefa přišla Josefovi II. tak odporná, že se jí nikdy nedotkl.

Marie Terezie porodila syna Josefa II., který se později stal císařem. Nějakou dobu vládli v podstatě spolu a protože se občas názorově neshodli, Marie Terezie neváhala rušit Josefova rozhodnutí za jeho zády. Josefa samotného potkalo v životě hned několik tragédií. Nejdřív zemřela jeho první žena Isabela Parmská, kterou velmi miloval. Ve skutečnosti byl opojen manželským štěstím, které vlastně neexistovalo, protože Isabela byla lesba a udržovala vztah s Josefovou sestrou (čtěte níže). O 7 let později přišel Josef ještě o 8letou dceru a nakonec byl nucen vzít si Marii Josefu Bavorskou. Tou byl hned ze začátku natolik znechucen, že se jí nedotkl ani dvoumetrovou tyčí, nechal oddělit jejich společný balkon a prý i lezl z okna do okna, aby nemusel projít místností, ve které zrovna byla. Když zemřela, nešel jí ani na pohřeb.

13. 5. 1742 | Narození oblíbené (a bisexuální) dcery

Marie Kristina a Isabela Parmská
Marie Kristina a Isabela Parmská spolu udržovaly lesbický vztah se vším všudy.

V den svých 25. narozenin porodila Marie Terezie svou nejoblíbenější dceru Marii Kristinu. Rozmazlovala ji a na rozdíl od ostatních dětí jí přiznávala mnohá privilegia. Není divu, že ji sourozenci neměli rádi, drželi pospolu proti ní a nechtěli si s ní hrát.

Krásná a talentovaná Marie Kristina v dospělosti udržovala lesbický vztah se svou švagrovou Isabelou Parmskou, kterou si vzal její bratr Josef II. Tento vztah, o kterém se Josef nikdy nedozvěděl, skončil po třech letech Isabelinou smrtí, a potom se Marie Kristina vdala za prince Alberta. Marie Terezie jí sice nejdřív řekla, že sňatek s tímto nevýznamným nápadníkem nepřipadá v úvahu, nakonec ale svolila a Marie Kristina se tak stala jediným dítětem císařovny, které se smělo vdát z lásky.

13. 8. 1743 | Narození nejhezčí dcery, která o svou krásu nakonec přišla

Marie AlžbětaTři roky po sobě rodila Marie Terezie děti vždy třináctého. Tentokrát se jí narodila dcera Marie Alžběta, malá rebelka, která hodně používala ironii a ráda si z druhých střílela. I když byla považována za nejhezčí dceru Marie Terezie, nikdy se nevdala. Marie Terezie jí sice nějaké ženichy sháněla, ale ani jednou to nedopadlo. Nakonec Marie Alžběta chytila neštovice, které ji zohyzdily tvář jizvami. Přišla o svou krásu, na kterou byla tak pyšná, a poté, co ji odmítl i francouzský král Ludvík XV. (respektive neozval se poté, co uviděl její portrét), se nějakou dobu bavila na tanečních zábavách a po matčině smrti se stala abatyší.

13. 9. 1745 | Marie Terezie se oklikou dostává k vládě Svaté říše římské

Marie Terezie se jako žena sice mohla stát vládkyní habsburských zemí, ale ne vládkyní Svaté říše římské. Přesto se k její vládě dostala – to když se jí podařilo dosáhnout toho, aby císařem Svaté říše římské byl korunován její manžel František I. Štěpán Lotrinský. Korunovace proběhla 13. 9. 1745 a Marie Terezie, ač byla od toho dne “pouhou” manželkou císaře, se ujala vlády kompletně místo něho.

13. 8. 1752 | Narození dcery, která si otvírala pusu na Napoleona

Marie Karolina a Napoleon Bonaparte
Nenávist Marie Karoliny a Napoleona Bonaparte byla vzájemná.

Marie Terezie porodila své 13. dítě v pořadí, dceru Marii Karolinu, která zdědila po matce chytrost a stejně jako ona se vyznala v politické situaci.

Je známá pro svůj rozbroj s Napoleonem Bonaparte, který táhl Evropou a pokoušel se dobít i její území, sicilsko-neapolské království. Nenávistí k němu se netajila a prohlásila, že dokud bude Napoleon živ, v Evropě nebude klid. Ani buranský Napoleon nechoval k Marii Karolině zrovna úctu a když o ní mluvil, používal ty nejhrubší výrazy.

Zajímavostí je, že všechny děti, které se Marii Terezii narodily třináctého, se dožily dospělého, ve většině případů seniorského věku.

13. 5. 1779 | Poslední velký politický krok Marie Terezie

Marie Terezie rok a půl před svou smrtí podepisuje Těšínský mír, kterým mimo jiné uzavírá smír i s Fridrichem II., který jí byl po dobu vlády největším nepřítelem. Válkou decimovanému obyvatelstvu se tak konečně ulevilo a všechny zúčastněné země mír řádně oslavily.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *