Za Filipa II. (1527-1598) se Marie I. Tudorovna (1516-1558) vdala, když jemu bylo 27 let a jí 38 let (a do smrti jí zbývaly 4 roky života). Shodou okolností právě ten portrét, na kterém vypadá Marie nejhůř, je její nejznámější. Proč si Filip u malíře vyžádal, aby ji zpodobnil nelichotivě?
Jeho cílem bylo zvýraznit svou vlastní velikost a zbožnost (zdánlivě to nedává smysl – hned vysvětlím: tady se zbožností nemyslí jeho pobožnost; zbožnost totiž má i svůj druhý význam, a to “plnění svých povinností” – zbožný člověk je ten, který dělá, co má). Zkrátka: chtěl v očích veřejnosti vypadat líp než Marie a tohle mu přišlo jako dobrý nápad.
Diplomat se podivoval nad jejím skutečným vzhledem
Jeden diplomat, který potkal Marii v tomto věku osobně, se podivoval nad jejím skutečným vzhledem. Poznamenal, že “není tak ošklivá jako na svých portrétech, má živý výraz, bílou pleť a grácii a to ji činí krásnou”.
Byla naopak velmi krásná – celý život!
O Mariině vzhledu se její současníci vyjadřovali pozitivně po celý její život. Jedno z vyjádření říká, že “její vlasy byly tak krásné, že krásnější dosud nebyly na lidské hlavě spatřeny”. Básník John Heywood napsal, že “její krása se třpytí jako hvězda v mrazivé noci”. Obdiv si zasluhovala hlavně její pleť a ve věku 24 let “by jí nehádali víc než 18 let”. Když se blížila čtyřicítce, měla prý jen několik vrásek – spíše způsobených starostmi, než věkem. Také měla pronikavý pohled, protože kvůli zhoršujícímu se zraku se snažila více zaostřovat. Vypadala díky tomu charismatičtěji. Kromě toho měla Marie hezkou štíhlou postavu (i když prý malou), měla pěkné tvary a rovnoměrné proporce.
Zdroje:
► IG účet @veritastemporisfilia
► casd-unie.casd.cz (význam slova zbožnost)