O webu

Kdo stojí za tímhle bulvárem?

Jmenuju se Ivona a živím se copywritingem a redaktořinou. Založit historický bulvár mě napadlo zčistajasna a za minutu už byl založen. Hlavním důvodem byla touha sdílet s někým všechno to zajímavé, co jsem se kde dočetla.

Nejsem historik ani učitelka dějepisu, jsem “jen” nadšenec. Přestože v názvu projektu je termín “bulvární”, který si lidi spojují hlavně s vymyšlenými nebo zveličenými senzacemi, Bulvární historie je seriózní!

Znamená to, že se ze všech sil snažím využívat pouze relevantní zdroje, které stále třídím a tříbím (a zpětně upravuju klidně i ty nejstarší články, pokud zjistím nesrovnalost). Odhalit nekvalitní zdroj není vždycky tak snadné, jak se může zdát, protože jak jsem zjistila, je třeba se mít na pozoru i v případě některých televizních dokumentů a učitelek dějepisu! No čekali byste to?

Použité zdroje uvádím vždy na konci článku. Pokud v nějakém článku najdete chybu vy, nebojte se mě upozornit do komentářů.

A proč historický bulvár?

Dějepis ve škole byl pro mě mor. Učili jsme se nazpaměť prázdné shluky čísel nazývající se letopočty, nekonečný seznam pro nás anonymních panovníků a suché popisy všech možných událostí, které jsme odříkávali před tabulí jen jako básničku. Učitelka byla spokojená, zatímco my tyhle blbosti vypouštěli z hlavy přesně v okamžiku, kdy jsme se vraceli zpátky do lavice.

Já vím, že faktografická data jsou důležitá. Ale po letech mě fakt mrzí, že se teprve teď dozvídám plno zajímavých věcí, které nám ta učitelka měla říct už tenkrát – místo toho, aby nás nutila ručně si vyrobit sešit na ty letopočty.

Tenhle web si klade za cíl všechny ty lidi, kteří v historii něco znamenali, od-anonymizovat a dát jim lidskou tvář. Aby byli něčím víc, než jen někým, kdo podle učebnice žil v letech 1301-1350 a podepsal nějakej strašně důležitej papír. Nebo aby historická událost nebyla jen významným milníkem, ale především příběhem, ve kterém figurovali lidi jako vy.

Budu ráda, když si žáci a studenti díky tomuhle webu snáz zapamatují látku do školy. A třeba s nějakou tou pikantností zazáří i u tabule!

Pokud nechcete, aby vám nějaký článek unikl, sledujte Bulvární historii na Facebooku. Pro další přísun pikantností sledujte i Instagram, kam přidávám příspěvky většinou obden. Ve stories to ale žije každý den!

Bulvár je až desetkrát čtenější než seriózní tisk. Analogicky by tento historický bulvár měl být desetkrát čtenější než učebnice.

Díky, že jste sem zavítali a bavte se!

Ivona Loutocká
šéfredaktorka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *