Smrt císařovny Sisi
Kde to bylo

Kde je hotel, kde zemřela císařovna Sisi? V jejím pokoji se můžete ubytovat!

10. září 1898 se 60letá Alžběta Bavorská chystala odplout lodí ze švýcarské Ženevy. Byla ještě v hotelu Beau Rivage, vychutnávala si výhled z okna a poklidně popíjela mléko, když do odjezdu lodi zbývalo jen několik minut. Dvorní dáma Irma nechápala, že má Sisi tolik času, a musela ji popohánět. Když vyběhly z hotelu, hnaly se nic netuše vstříc neštěstí, které na ně čekalo asi na půli cesty mezi hotelem a přístavem.

Proti císařovně vyběhl 25letý atentátník. Ještě předtím, než ji bodl do srdce, se pohledem do její tváře ujistil, že je to opravdu ona. Srazil ji na zem a utekl, kolemjdoucí ho ale chytili. Císařovna se sbírala ze země, děkovala všem, že jí pomáhají, a aniž by si svého zranění vůbec všimla, pokračovala ve spěchu na loď. Až na lodi zkolabovala a kapitán se hned po vyplutí musel vrátit zpět do přístavu. Irma mezitím objevila ránu v oblasti srdce. Sisi přenesli zpět do hotelu Beau Rivage, kde rychle zemřela.

Ženeva - císařovna Sisi
Atentátník Luigi Lucheni napadl císařovnu Sisi pilníkem jen pár kroků od dveří hotelu.
Místo napadení císařovny Sisi
Na místo, kde byla Sisi napadena, měla z oken svého apartmá dobrý výhled.
Monument Brunswick
Tichým svědkem napadení se stal Brunšvický monument, který v té době stál na místě teprve 9 let. Je věnován památce Karla II., vévody z Brunswicku, který odkázal své jmění Ženevě výměnou za to, že mu ve městě postaví repliku hrobky italského rodu Scaligerů (Verona). Toto císařovna viděla, když padala k zemi.

Hotel Beau Rivage stojí dodnes

Pětihvězdičkový hotel Beau Rivage, který hostil císařovnu (ta tam ovšem byla inkognito jako hraběnka Hohenembs), nabízí ubytovací služby i dnes. Dokonce se můžete ubytovat přímo v Sisiině apartmá (Sissi Suite). Má výměru 90 m2, velkou soukromou terasu, mramorovanou koupelnu a výhled na Mont Blanc. Za týden ubytování pro dvě osoby tu zaplatíte okolo 80 000 Kč.

pokoj císařovny Sisi
V apartmánu, kde roku 1898 zemřela císařovna Sisi, se můžete ubytovat.
pokoj císařovny Sisi
Ložnice v Sissi Suite

pokoj císařovny Sisi

pokoj císařovny Sisi
Mramorová koupelna
terasa
Terasa, která náleží k Sisiině apartmá
hotel beau rivage tehdy a dnes
Hotel Beau Rivage tehdy a dnes. Červeným kroužkem je vyznačeno jedno z oken Sissi Suite. Po smrti císařovny označil personál hotelu toto okno velkým křížkem. Vpravo od okna je vidět terasa, která k apartmá náležela.

Pravou podobu císařovny v době smrti neznáme

Je známo, že císařovna Sisi se nechala oficiálně fotit naposledy někdy po třicítce. Z jejích starších let máme jen fotografie, které vznikly bez jejího vědomí. Už tehdy totiž existovali paparazzi. Bohužel žádnému se nepodařilo vyfotografovat ji zblízka.

poslední foto
Poslední snímek císařovny Sisi (vlevo) v doprovodu dvorní dámy Irmy vznikl pár dní před atentátem. Dámy se procházely ulicemi Territetu (Švýcarsko), kde byly ubytovány před odjezdem do Ženevy.

I pitva proběhla ještě v hotelu

Tělo císařovny bylo přímo v Sissi Suite podrobeno pitvě, které musela být přítomna i Irma jako svědek. Na vlastní oči viděla, jak lékař vyňal srdce z těla a zkoumal ránu. Po pitvě bylo tělo nabalzamováno a převezeno do Vídně, kde se konal velký pohřeb a uložení do císařské hrobky. Přesně tak, jak by si to sama císařovna rozhodně nepřála. Neměla ráda pozornost, lidem se vyhýbala a navíc za života projevila přání (a dokonce ho napsala do závěti), že chce být pohřbena na Korfu. Dvůr v čele s císařem Františkem Josefem I. byl ale na takové výhybky od tradic příliš zkostnatělý.

 

Zdroje:

beau-rivage.ch, erzsebet-kiralyne.blog.cz, oyster.com, Wikipedia Commons, Google Maps, mapy.cz, booking.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *