Každodenní život

Menu Tudorovce Jindřicha VIII.: 13 jídel a 5 litrů piva denně z něj udělalo horu sádla

Z anglického krále Jindřicha VIII. Tudora, který vládnul v letech 1509 – 1547, by doktorka Cajthamlová určitě radost neměla. Na jeho stůl hrůzy by totiž žádný stůl nestačil. Nakonec jeho obézní mrtvola explodovala ještě před pohřbem.

Jindřich VIII. vážil v době smrti 180 kg. Při své nezvyklé výšce 188 cm (průměrný muž tehdejší doby měřil 167 cm) působil mezi ostatními doslova jako hora sádla. Nebyl ale tlustý odjakživa, právě naopak. Až do chvíle vážného úrazu při rytířském turnaji, kdy bylo Jindřichovi 45 let, byl neobyčejným sportovcem s atletickou postavou, kterého okolí považovalo za velmi atraktivního. Úraz ale všechno změnil. Se sportem byl konec, k tomu se král začal strašně přejídat.

13 jídel denně, hromady sladkého a 5 litrů alkoholu

V době, kdy byl Jindřich VIII. ještě v kondici, měřil v pase 82 cm. V 50 letech už to bylo 132 cm. Není divu, když po dobu pěti let denně spořádal okolo 5000 kalorií, což je dvakrát více, než by měl. Jeho denní stravování sestávalo z třinácti jídel.

  • Většina pokrmů obsahovala maso, hlavně vepřové. Král ale jedl i jiné druhy masa, včetně labutího.
  • Denně vypil 5 litrů piva a dopřával si i červené víno, které si sladil cukrem. Voda nebyla k pití bezpečná.
  • Na stole byl vždy dostatek bílého chleba a sladkostí.
  • Jindřichova strava obsahovala asi 20 gramů soli denně. To je množství, které překračuje doporučenou denní dávku trojnásobně.
  • Zeleninu šlechta vůbec nejedla, a tedy ani král. Považovala se za těžce stravitelnou a byla určena pouze pro poddané. Na druhou stranu Jindřich miloval jahody.

Asi nikoho nepřekvapí, že nestřídmou stravou si Jindřich VIII. uhnal cukrovku II. typu, která rozhodně přispěla k jeho předčasné smrti. Kvůli obezitě měl dozajista i vysoký krevní tlak a jeho srdce muselo pracovat o dost rychleji, aby zvládalo rozvádět krev po celém organismu. To zas nevyhnutelně vedlo k jeho zbytnění.

Mrtvola Jindřicha v rakvi explodovala

Život Jindřicha VIII. skončil v jeho 56 letech, po vleklých problémech s hnijícími bércovými vředy. Už za života nesnesitelně zapáchal a jeho tělo po smrti teprve. Dle dobových zdrojů dokonce víme, že mrtvola v rakvi ještě před pohřbem explodovala. Takto neslavně odešel ze života panovník, kvůli jehož despotické povaze a zákonům zemřelo 70000 lidí, včetně jeho dvou žen, kterým nechal setnout hlavu.

Zdroj: televizní dokument V těle krále Jindřicha VIII.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *