Každodenní život

Ženy Jindřicha VIII | Jaká byla Anna Boleynová

Anna Boleynová (1501/1507-1536) byla sebevědomá, inteligentní, asertivní, manipulativní, povýšená, vtipná a upovídaná bruneta s nezkrotnou ohnivou povahou.


Měla olivovou pleť a černé vlasy tak dlouhé, že si na nich mohla sedět. Byla střední výšky (něco přes 160 cm), měla malá prsa a dlouhý štíhlý krk. To, že měla 6 prstů, se vyloučilo ohledáním jejích ostatků.

Jindřichovi se jen tak nedala

Jindřich nejdřív asi 2 roky spal s Anninou sestrou Marií (ta byla mimochodem velmi sexuálně zkušená). V roce 1526 poprvé prosil Annu, aby se právě ona stala jeho milenkou. Psal jí dopisy, sliboval jí dokonce věrnost! Anna ho odmítala, protože nechtěla být jen milenka. Nepoddala se mu, dokud nebylo jisté, že zaujme místo královny. Jindřichovi trvaly snahy o rozvod s Kateřinou Aragonskou a dobývání Anny 6 let. Během té doby se k ní choval jako ke královně, posílal jí dárky. V manželství se pak měli rádi téměř po celou dobu, i když je pravda, že Jindřich z ní byl sem tam unavený. Nebyla spořádanou tichou manželkou a dělala mu žárlivé scény. Napětí mezi nimi rostlo i s tím, jak se jim nedařilo přivést na svět mužského potomka.


Dvořané ji nesnášeli. Jako královna se ale snažila

Dvořané Annu nenáviděli, přezdívali jí “děvka s vypoulenýma očima”. Ale i když byla považována za vetřelce, který sebral Kateřině místo, snažila se ujmout tradiční role královny. Dávala almužny chudým, starala se o vdovy nebo šila košile pro potřebné.

Annina těhotenství

Když si Anna brala Jindřicha, byla už ve 3. měsíci s budoucí královnou Alžbětou I. Porod byl rychlý a hladký, sama si ho chválila. Druhé těhotenství je záhada, nejsou o něm pořádné záznamy. Spekuluje se, jestli Anna netrpěla falešným těhotenstvím (žena má veškeré příznaky těhotenství, dokonce jí roste břicho a může cítit “pohyby”, jen v děloze nic není).

Třetí (a poslední) Annino těhotenství je to, které okolo 15. týdnu skončilo potratem – a ten pro Annu znamenal začátek konce. Toto dítě byl chlapec a k potratu došlo pár dní po Jindřichově závažném úrazu, ke kterému přišel na turnaji. Anna dost možná potratila ze stresu… (nebo kvůli nekompatibilní krvi Jindřicha, což je zase jiné téma). Vypadalo to totiž, že Jindřich nehodu možná nepřežije. Byl dokonce dvě hodiny v bezvědomí.

Konec na popravišti

V měsících po posledním potratu se král čím dál víc věnoval Janě Seymourové. Na Annu mezitím ušil boudu: sehnal “důkazy”, že ho chce zavraždit, že měla mnoho milenců a dokonce incest s bratrem. Byla uvězněna ve stejných místnostech, ve kterých dlela před 3 lety během svých korunovačních slavností. Jeden den se tu smála, druhý plakala. Pořádně nevěděla, co ji čeká. Když se po odsouzení dozvěděla, že král poslal pro speciálního popravčího, který by ji sťal mečem a nikoli sekerou, údajně se srdečně zasmála. Byla popravena 4 měsíce po potratu posledního dítěte. Svůj úděl nesla hrdě, byť se na ní král dopustil velké nespravedlnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *