Skandály

Měla Anna Boleynová 6 prstů?

Všude se o tom píše s naprostou samozřejmostí: Anna Boleynová (1501/1507 – 1536) prý měla na pravé ruce šest prstů a skrývala to dlouhým rukávem. Jak to bylo doopravdy? Vysvětlení jsme našli v historickém magazínu BBC.


Zpráva o Annině šestém prstu se poprvé objevuje v textu Nicholase Sandera, katolíka žijícího v exilu: „Měla vyčnívající zub pod horním rtem a na pravé ruce šest prstů. Měla velký podbradek, a proto, aby skryla jeho ošklivost, nosila vysoké šaty zakrývající hrdlo.“

Polydaktylie je vrozená vada, která se vyznačuje nadpočetnými prsty na ruce či noze. Po světě skutečně běhají jedinci, kteří mají na rukou 6 prstů – ruka přitom bývá úplně stejně funkční jako pětiprstá. Šestý prst není třeba odstraňovat. Pokud máte šest prstů a hrajete kupříkladu basketbal nebo házenou, vlastně máte velkou výhodu…

Pochybnosti o tvrzení

Když Sander napsal tento diskreditující text, Anna Boleynová byla už dávno po smrti a na trůnu seděla její dcera Alžběta I. První pochybnosti o textu tedy můžeme vyvodit už z toho, že pisatel se s Annou nikdy nesetkal. Dalším důvodem, proč se o tvrzení dá pochybovat, je fakt, že muže jako byl Jindřich VIII. by žena s výše popsanými fyzickými vadami nepřitahovala. Zejména proto, že v té době byly nedokonalosti považovány za známky čarodějnictví a zla. Jindřich ale uháněl Annu 10 let, než ji získal! Za tu dobu by si vady jistě všimnul.

Podle dalšího alžbětinského spisovatele George Wyatta je možné, že Anna měla malý kousek nehtu navíc. To prý může vysvětlovat, kde se ten nápad vzal. No nevíme… Informace o kompletním šestém prstu je v každém případě mýtus, který vypustil Sander za účelem zdiskreditovat vládu protestantky Alžběty. Prostě zaútočil na její pokrevní linii, která se už nemohla bránit.

Důkaz nad důkazy: Tělo

Annino tělo bylo v 19. století exhumováno a právě tehdy se definitivně ukázalo, že žádný šestý prst opravdu neexistoval.

Zdroje:
historyextra.com
wikiskripta.eu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *