Ženy Jindřicha VIII: Jaká byla Kateřina Aragonská
Každodenní život

Ženy Jindřicha VIII | Jaká byla Kateřina Aragonská

Kateřina Aragonská (1485-1536) byla nejdřív vdaná za Jindřichova staršího bratra Artura, který ale po 5 měsících manželství zemřel. Aby si mohla vzít Jindřicha (on ji chtěl; myslel si na ni už když mu bylo 11 let), museli získat zvláštní povolení papeže. Nebylo přípustné, aby si vzala bratra svého zesnulého manžela.


Nakonec ale stačilo, aby Kateřina prohlásila, že s Arturem nestihla nic mít, a dostali s Jindřichem zelenou. Svatba se konala 7 let poté, co se stala vdovou. Bylo jí 24 let a Jindřichovi 18 let. Zajímavou náhodou je, že jejich manželství nakonec trvalo 24 let, ale (jakž takž) šťastní byli jen 18 let.

Jak vypadala a jakou měla povahu

Kateřina měla zlatoblond vlasy až na zadek, a na rozdíl od ostatních Jindřichových žen je nosila rozpuštěné. Dobové záznamy ji popisují spíš jako menší, baculatou, statnou, zkrátka ne úplně štíhlou. Nejdřív byla půvabná, později její krása uvadala. Její chování bylo popisováno jako královské. Měla tichý, zvučný, respekt vzbuzující hlas. Oplývala smyslem pro povinnost, byla zbožná, ale taky tvrdohlavá. Erasmus Rotterdamský o ní řekl, že byla vzdělanější než Jindřich.


Kateřininy porody a potraty

Za život byla minimálně 6x těhotná. 4x porodila dítě, které bylo mrtvé nebo zemřelo brzy po porodu. 1x porodila chlapce, který zemřel po 52 dnech. Jediná Marie I. Tudorovna zvaná Krvavá Marie přežila do dospělosti.

Když Kateřina porodila naposled, byla s Jindřichem už 9 let a dalších 9 let Jindřich čekal, jestli se na ně ještě neusměje štěstí. Ale bohužel. Kateřině bylo 42 let, když se začal zabývat řešením. Trvalo dalších 6 let, než uhnal náhradní ženu Annu Boleynovou a než se mu podařilo s Kateřinou rozvést.

Život po rozvodu

Kateřina si pokusy o rozvod nenechala líbit. Bojovala jako lvice. Žádala o podporu, kde mohla (a měla ji), měla dokonce možnost požádat synovce Karla V., tedy císaře Svaté říše římské, o vpád do Anglie (tu nevyužila). Jindřich nakonec zašel tak daleko, že založil vlastní církev a dosáhl rozvodu i bez posvěcení Říma.

S rozvodem se ale Kateřina nesmířila. Nadále chtěla být oslovována jako královna, neuznala nový Jindřichův sňatek ani to, že jeho potomci s Boleynovou budou na rozdíl od její dcery legitimní (Krvavá Marie se po rozvodu stala bastardem). Nepředala Boleynové své korunovační klenoty a nevzdala se rodinného křestního roucha, když ji o něj požádali za účelem pokřtění Alžběty I.

Pomsta ze záhrobí?

Kateřina zemřela 3 roky po rozvodu, bylo jí 51 let. Pitva ukázala zčernalý nádor okolo srdce, kvůli čemuž se rozšířily fámy, že mohla být otrávena. Ve skutečnosti šlo právě o rakovinu (pravděpodobně), konkrétně o melanotický sarkom. Jindřich se ještě ten měsíc závažně zranil během turnaje pořádaného na Kateřininu počest – ano, šlo o ten jeho nejzávažnější úraz za celý život. Tou dobou také potratila Anna Boleynová své poslední dítě (chlapce), pravděpodobně ze stresu po Jindřichově úrazu.

Jelikož Jindřich se málem zabil, Anna potratila a konec jejich manželství byl započat, vypadalo to skoro jako Kateřinina pomsta ze záhrobí…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *