Hlava krále Jindřicha IV.
Zajímavosti

Z mrtvoly Jindřicha IV. někdo uřízl hlavu a svět ji objevil až v roce 2008

Šílení revolucionáři se během Velké francouzské revoluce nezastavili před ničím. Vnikli do hrobky panovníků, otevřeli jejich rakve a nakládali s těly beze špetky úcty. Fackovali je, vytrhali jim vlasy, vousy a zuby a pomámali kosti. Některým odřízli i hlavu.

Hlava Jindřicha IV.
V pravém uchu je jasně rozeznatelná dírka na náušnici. Na francouzském dvoře 17. století bylo nošení jedné náušnice v módě.

Když byl zavražděn francouzský král Jindřich IV., pohřbili jeho tělo v bazilice Saint-Denis. Zde spočívalo 183 let až do roku 1793, kdy vypukla Velká francouzská revoluce (během ní byl popraven král Ludvík XVI. a jeho žena Marie Antoinetta). Tehdy do baziliky vtrhli odpůrci monarchie, všechna těla panovníků vyzvedli, zohavili je a naházeli do společného hrobu.

Nejspíš právě tehdy někdo z nich odřízl Jindřichovi hlavu a nechal si ji.

Na to, že hlava chybí, se přišlo až v roce 1817, kdy král Ludvík XVIII. nařídil vyzvednout ostatky z hromadného hrobu a uložit je zpět do baziliky. K Jindřichovu tělu se hlava nenašla. Místo toho po následující dvě staletí putovala “z ruky do ruky”, často se považovala i za ztracenou a v roce 1919 se dokonce vydražila v aukci.

Její nový majitel, který ji získal za 3 franky, se po zbytek života marně snažil potvrdit pravost (nabízel ji i muzeu Louvre, ale to ji odmítlo), a když zemřel, zdědil po něm hlavu jistý státní úředník. Až v roce 2008 se novinářům podařilo ho vypátrat. 84letý penzista předal hlavu ke zkoumání.

Z následujících testů vyplynulo, že hlava je pravá na 99 %. Pravost určila řada odlišovacích znamení, například stopy po zranění nebo dírka na náušnici v pravém uchu. Také digitální rekonstrukce obličeje ukázala na shodu s královými portréty.

Rekonstrukce podoby Jindřicha IV.
Součástí potvrzování pravosti hlavy byla digitální rekonstrukce skutečné podoby Jindřicha IV.

„Existuje spousta znaků, které vypovídají v náš prospěch. Nejméně třicet jich ukazuje stejným směrem. A neexistuje jediný, který by identifikaci zpochybňoval. Závěr je proto neobyčejně jednoznačný: toto je hlava Jindřicha IV,“ řekl v roce 2011 vedoucí výzkumného týmu Phillipe Charlier. Nicméně v roce 2013 začali někteří pravost zpochybňovat a závěr je ten, že skutečnost už prý nelze ověřit.

 

Zdroje: ceskatelevize.cz, idnes.cz, wikipedia.cz, ihned.cz, tyden.cz, pinterest.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *