Poprava Marie Antoinetty
Kde to bylo

Kde v Paříži byla popravena Marie Antoinetta?

Francouzská královna Marie Antoinetta byla sťata 16. října 1793 ve 12:15, devět měsíců po svém manželovi Ludvíkovi XVI. Gilotina, která během Velké francouzské revoluce připravila o hlavu ji i dalších 1300 lidí, stála na dnešním Place de la Concorde – náměstí Svornosti. Jde o největší náměstí v Paříži!

Náměstí Svornosti o rozloze 350×250 metrů je v pařížském centru, v podstatě na dohled od Eiffelovy věže a Vítězného oblouku.

Místo popravy Marie Antoinetty

Gilotina stála na náměstí zbudovaném na počest předchozího krále

Náměstí Svornosti bylo založeno na počest krále Ludvíka XV., pratchána Marie Antoinetty, po jehož smrti se stala královnou. Původně neslo název “náměstí Ludvíka XV.” a uprostřed byla jezdecká socha Ludvíka XV. Během Velké francouzské revoluce ji ale revolucionáři svrhli a roztavili, na jejím místě postavili gilotinu a náměstí přejmenovali na náměstí Revoluce.

náměstí Svornosti
Původní návrh náměstí Svornosti. Kroužek označuje místo, kde na místě původní jezdecké sochy Ludvíka XV. později stanula gilotina.

Jak vypadá náměstí Svornosti dnes?

Na dnešním náměstí Svornosti najdete dvě fontány, které jsou dílem Jakoba Ignaze Hittorffa. Při jejich návrhu se nechal inspirovat fontánami na Svatopetrském náměstí v Římě. Dominantou je ale 23 metrů vysoký obelisk (sloup). Byl sem dovezen v roce 1836 z egyptského Luxoru a stojí přesně v místě gilotiny, pod kterou přišla o život Marie Antoinetta.

pohled na Place de la Concorde
Obelisk z Egypta stojí na místě, kde byla během Velké francouzské revoluce umístěna gilotina.

Místo popravy Marie Antoinetty ve filmu

Náměstí Svornosti můžete vidět na konci filmu Ďábel nosí Pradu. Hlavní hrdinka Andrea (Anne Hathaway) tu hází mobil do fontány v okamžiku, kdy se jí pokouší dovolat šéfka (Meryl Streep).

Náměstí Svornosti
Anne Hathaway u fontány na náměstí Svornosti
Náměstí Svornosti
Anne Hathaway odchází od fontány, vlevo vidíme kousek obelisku. Na jeho místě stála gilotina, kterou popravili Marii Antoinettu.

 

Zdroje fotek: wikipedia.cz, mapy.cz, youtube kanál Movieclips, hoteldelaloire-paris.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *