Alenka v říši divů
Skandály

Alenku v říši divů napsal pedofil, který si chtěl vzít dcerku svých přátel

Lewis Carroll (1832-1898), autor pohádky Alenka v říši divů (Alice’s Adventures in Wonderland), měl pro tento svůj nesmrtelný příběh živou předlohu. Byla jí Alice Liddellová, dcerka jeho blízkých přátel. Jeho vztah k ní ovšem nebyl až tak nevinným. Carroll byl totiž pedofil, a i když se neví, kam až zašel, důkazy o své náklonnosti k malé dívce dokonce sám zdokumentoval.

Lewis Carroll, autor pohádky Alenka v říši divů
Lewis Carroll, autor pohádky Alenka v říši divů

Když bylo Alice 6 let, vzal 26letý Carroll ji a její sestry ve věku 4 a 9 let na piknik. Součástí výletu byla projížďka na loďce. Aby Carroll ukrátil dívkám čas, začal na jejich přání vyprávět z hlavy pohádku a do role hlavní postavy dosadil dívku jménem Alice. Alice ho pak přemluvila, aby pohádku sepsal, protože si ji chtěla doma číst. Carroll jí s radostí vyhověl, a když dal příběh přečíst dalším dětem i dospělým přátelům, správně vytušil, že má potenciál stát se jednoho dne literární klasikou.

Fotil s holčičkami necudné snímky

6letá Alice
6letá Alice Liddelová v příliš volných šatech

Začalo to sladce a nevinně, Carroll ale nebyl pouhým rodinným přítelem, který občas vzal děti na výlet. Dopustil, aby se jeho vztah s malou Alice dostal na nežádoucí úroveň.

Asi nejjasnějším důkazem jeho choutek jsou (zejména na tu dobu) eroticky laděné fotografie, které s děvčaty Liddellovými pořizoval.

Zajímavé je, že se nejdříve dovolil u jejich rodičů. Ti se jeho zájmem o fotografování dcer cítili poctěni a s radostí svolili. Mezi tisíci snímky, které postupně pořídil, se ale objevovaly i takové, jež by normální rodiče jistě naplnily obavami. Například šestiletou Alice vyfotil v šatech, které jí byly velké a sklouzávaly jí z ramen.

Inkriminovaný snímek nahé Loriny
Akt Loriny Liddellové

Nejproblematičtějším byl ovšem snímek zcela nahé Aliciny starší sestry Loriny, na které nebyla ještě ani v pubertě. Za Carrollova života se fotografie na veřejnost nedostala a zůstala jí skryta ještě nějakou dobu po jeho smrti. Kromě sester Liddellových fotil i jiné nahé dívky, vždy ve věku maximálně 14 let, s některými si měl i dopisovat. Dopisy psal i Alice, ale její matka je údajně roztrhala, a tak o jejich obsahu nic nevíme.

Alenko, vezmeš si mě?

Carroll a Alice
Další z kompromitujících snímků: Carroll zachytil sebe a Alice při polibku na rty

Vztahy Carrolla s rodinou Liddellových se zpřetrhaly ve chvíli, kdy si spisovatel ve věku 31 let dovolil požádat o ruku tehdy 11leté Alice. Bylo to v roce 1863, kdy se věk 11 let považoval v Anglii za zákonný pro vstup do manželství. Liddellovi pochopitelně odmítli a na půl roku přerušili s Carrollem kontakty. Ani pak je nemínili obnovit, ale po jeho naléhání nakonec svolili, aby je znovu navštívil. Nicméně návštěva proběhla za stálé přítomnosti matky, Alice nezůstala s Carrollem ani chvíli o samotě. Matka rozhodně byla i proti tomu, aby znovu bral její dcery na loďku a vyprávěl jim tam pohádky.

Pedofilie patří mezi poruchy sexuální preference. Je vrozená, postižený si ji nevybírá a obvykle je z ní nešťastný. Naprostá většina pedofilů dokáže své sklony ovládat. Někteří se svému údělu postaví tím, že pracují jako učitelé, vychovatelé nebo pediatři, a svůj přirozený talent porozumění dětské duši tak napínají správným směrem. Jiní se kontaktu s dětmi naopak zcela vyhýbají. Jen určité procento pedofilů svoje sexuální touhy nezvládne a začne v různém stupni děti zneužívat.

Co ukrýval tajný Carrollův deník?

Podrobnosti o vztahu s Alice si psal Carroll do tajného deníku, a to prý velmi detailně. Ale poté, co došlo k ukončení vztahů mezi ním a rodinou Liddellových, inkriminované stránky vytrhal. Jediné svědectví o obsahu podala později jeho neteř, která četla jednu z vytržených stran. Bylo na ní popsáno, jak paní Liddellová obvinila Carrolla z toho, že využívá její děti k tomu, aby udělal dojem na jejich vychovatelku. A těžko říct, jestli věděla o tom, že fotil její dceru Lorinu úplně nahou, každopádně ho později nařkla ještě z toho, že se měl dvořit i jí.

 

Zdroje: allthatsinteresting.com, psychoweb.cz, wikipedia.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *