Pikantní minizprávy

Nejhorší den v životě byl pro Dianu ten svatební. Pro Charlese když si vyzvedával její tělo

Když se Diana v červenci 1981 vdávala za prince Charlese, už věděla o jeho nevěře a o jeho lásce ke Camille. Svěřila se sestrám, že by chtěla svatbu zrušit, ale ty ji přesvědčily, že už je na to příliš pozdě. A tak si Charlese vzala.


Milovala ho a zároveň nenáviděla, celý svatební den jí prý bylo hrozně. Zvlášť když viděla, že mezi svatebními hosty je i Camilla. Líbánky proplakala, protože Charles se před ní ani v těchto dnech náklonností ke Camille netajil. O 16 let později zemřela při autonehodě v Paříži a princ Charles se rozhodl, že její ostatky převeze do Londýna právě on. Královna nesouhlasila, ale nakonec si Charles prosadil svou.

Charles v Paříži

Lidé z Charlesova okolí prozradili, že byl zprávou o smrti Diany zcela zdrcen. Těžko říct, na kolik to bylo proto, že mu bylo líto jí samotné a zejména jejich společných synů, nebo hlavně proto, že se bál odezvy veřejnosti. Budou ho lidi vinit z Dianiny smrti? Do pařížské nemocnice dorazil s rakví a královskou standardou, kterou nechal rakev přikrýt (navzdory pravidlům – Diana už totiž do královské rodiny nepatřila). A odletěl s ní do Londýna.

Londýn upadl do kolektivního truchlení

V Londýně lidé udělali koloně s rakví špalír, dokonce i na dálnici. Bylo tu ticho a smutno. Buckinghamský a Kensingtonský palác byly v obležení květin, což nikdo nečekal. Celá Británie se ponořila do kolektivního smutku a čekala na vyjádření královské rodiny, která si s promluvou dávala na čas. Proto byla také kritizována – lidé říkali, že je královna bezcitná a celá rodina se chová k Dianě úplně stejně jako za jejího života. Lhostejně…

Ale nebylo to tak. Královna ve skutečnosti dala přednost svým vnukům, kteří právě přišli o matku, a to také vysvětlila ve svém projevu k národu. Po té strašné zprávě bylo na ní, jestli bude vystupovat jako královna, nebo jako babička. A zvolila roli babičky.

Dianina smrt pohnula některými zkostnatělými pravidly

Zakrytí Dianiny rakve královskou standardou. Televizní projev královny, který byl vůbec prvním televizním projevem za celých 45 let její vlády. To nebylo všechno, co bylo v týdnu po Dianině smrti najednou jinak. Nad Buckinghamským palácem také poprvé zavlála britská vlajka na půl žerdi. Královna to nejdřív kategoricky odmítala, ale tlak veřejnosti byl tak silný, že mu ustoupila.

Nejsilnějším gestem byl ale její úklon před projíždějící Dianinou rakví. Královna je jediná osoba, která se nikdy nikomu neklaní. Tady udělala výjimku a zcela přirozeně tím vyjádřila úctu zemřelé matce svých vnuků. Nikdo jí to neradil, učinila tak sama.

Fotozdroj: TV dokument Sedm dní, které šokovaly celý svět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *