Kde to bylo

Kde má hrob Napoleon?

Sám Napoleon chtěl být pohřbený „u břehů Seiny (řeky), obklopen Francouzy, které tak vroucně miluji“. Když ale v roce 1821 zemřel na ostrově Svatá Helena, byla jen malá šance, že by obnovená bourbonská dynastie nebo britské úřady povolily umístit hrob přímo v Paříži. Napoleon byl jejich nepřítel.


Nakonec tedy zůstalo tělo na Svaté Heleně, konkrétně v Geranium Valley (dnes se místo nazývá Valley of the Tomb, tedy Údolí hrobky) – Napoleon si toto místo zvolil ve svých posledních dnech. Když 12 vojáků neslo jeho sametem zakrytou rakev k místu posledního odpočinku, sledovala je snad celá populace ostrova. Napoleon byl uložen ve své oblíbené uniformě a jeho tělo tu zůstalo dalších 19 let.

Tady byl Napoleon pohřbený původně. Jeho hrobka – i když prázdná – na ostrově Svatá Helena stále je. Mimochodem, po jeho pohřbu se Francouzi a Britové hádali ještě o to, jak bude hrob označen. Francouzi chtěli označení Napoleon, Britové trvali na uvedení celého jména, tedy Napoleon Bonaparte. Nedohodli se, a tak hrob zůstal neoznačený celých 19 let.
FOTO: wikipedia.org
Ostrov Svatá Helena je od Paříže vzdálen 7200 km vzdušnou čarou.
Místo, kde byly Napoleonovy ostatky původně, je zhruba uprostřed ostrova.

Převoz do Paříže

O to, aby se slavný Napoleon vrátil do Paříže, se zasadil král Ludvík Filip Orleánský v roce 1840. Protože ostrov Svatá Helena patřil (a patří) Britům, Francouzi je prostě požádali o to, aby si ostatky směli vyzvednout. A Britové souhlasili. K hrobce se vydala francouzská delegace, otevřela rakev a potvrdila si Napoleonovu identitu. Ostatky pak uložili do celkem šesti rakví a vyrazili směr Francie. Do Paříže připluli po Seině, připraveni k uložení ostatků do Invalidovny, tradičního místa odpočinku francouzských vojenských hrdinů.

15. prosince 1840 jeden milion Francouzů ignoroval mrazivé teploty a vydal se postávat do ulic Paříže, zatímco obrovský kočár s Napoleonovou rakví projížděl kolem Vítězného oblouku, po třídě Champs-Élysées a nakonec přejel přes Seinu do Invalidovny.

Napoleon si přál odpočívat na břehu Seiny. Sice na něm úplně není, ale pořád je to blíž, než se mu původně snilo. Od budovy Invalidovny je to k řece 800 metrů.
Budova Invalidovny
FOTO: cestujlevne.com
Budova Invalidovny z druhé strany
FOTO: travelportal.cz
Napoleonova rakev v Invalidovně
FOTO: cestomilove.cz, travelportal.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *