Sám Napoleon chtěl být pohřbený „u břehů Seiny (řeky), obklopen Francouzy, které tak vroucně miluji“. Když ale v roce 1821 zemřel na ostrově Svatá Helena, byla jen malá šance, že by obnovená bourbonská dynastie nebo britské úřady povolily umístit hrob přímo v Paříži. Napoleon byl jejich nepřítel.
Nakonec tedy zůstalo tělo na Svaté Heleně, konkrétně v Geranium Valley (dnes se místo nazývá Valley of the Tomb, tedy Údolí hrobky) – Napoleon si toto místo zvolil ve svých posledních dnech. Když 12 vojáků neslo jeho sametem zakrytou rakev k místu posledního odpočinku, sledovala je snad celá populace ostrova. Napoleon byl uložen ve své oblíbené uniformě a jeho tělo tu zůstalo dalších 19 let.
Převoz do Paříže
O to, aby se slavný Napoleon vrátil do Paříže, se zasadil král Ludvík Filip Orleánský v roce 1840. Protože ostrov Svatá Helena patřil (a patří) Britům, Francouzi je prostě požádali o to, aby si ostatky směli vyzvednout. A Britové souhlasili. K hrobce se vydala francouzská delegace, otevřela rakev a potvrdila si Napoleonovu identitu. Ostatky pak uložili do celkem šesti rakví a vyrazili směr Francie. Do Paříže připluli po Seině, připraveni k uložení ostatků do Invalidovny, tradičního místa odpočinku francouzských vojenských hrdinů.
15. prosince 1840 jeden milion Francouzů ignoroval mrazivé teploty a vydal se postávat do ulic Paříže, zatímco obrovský kočár s Napoleonovou rakví projížděl kolem Vítězného oblouku, po třídě Champs-Élysées a nakonec přejel přes Seinu do Invalidovny.