Smrt

Princezně Dianě na první pohled nic nebylo. Smrt zavinila trhlina v plicní žíle

Když auto s princeznou Dianou havarovalo, seděla na zadním sedadle a nebyla připoutaná. Její tělo se vymrštilo směrem dopředu a narazilo do sedadla před ní. Tam seděl bodyguard, který jako jediný přežil – nejspíš proto, že byl jako jediný z posádky připoutaný.


To, že měl pásy, ve finále zmírnilo i Dianin náraz. Ale její dopad nebyl tak tvrdý i díky tomu, že byla o hodně nižší hmotnosti než Dodi, který seděl vedle ní. Ten byl na rozdíl od ní velmi urostlý a náraz do sedadla před ním ho na místě zabil. Stejně dopadl i řidič, který seděl před Dodim. Nejdřív narazil tělem do volantu a hned nato ho zezadu přirazilo Dodiho tělo. To letělo rychlostí okolo 100 km/h.

Náraz otočil Dianu o 180 stupňů

Po nárazu skončila Diana vsedě na podlaze auta, zády ke směru jízdy. Hlavu měla mezi předními sedadly, nohy na zadních sedadlech. Byla částečně zakrytá koberečkem. Trvalo asi minutu, než se k místu nehody dostali první lidé. Naneštěstí to byli hlavně novináři, které více zajímal úlovek v podobě pikantní fotografie, než aby posádce pomohli. Jeden z přihlížejících vypověděl, že havarované auto nebylo přes blesky aparátů chvílemi ani vidět.

Jeden z posledních záběrů princezny. Za méně než 12 hodin už nebude mezi živými.

„Můj bože“, opakovala celou dobu

Jako první otevřel dveře havarovaného vozu náhodný kolemjedoucí. Při pohledu na posádku byl rozrušený, opakoval „můj bože, můj bože“. Diana sténala a po celou dobu záchranných prací prý také opakovala „můj bože“, protože měla velké bolesti. Prý také stihla říct „nechte mě na pokoji“, když se policii konečně povedlo usměrnit fotografy a další přihlížející.

Sled událostí v noci 31. 8. 1997

0:20 Auto s Dianou vyráží od hotelu Ritz.
0:23Dochází k nehodě v tunelu Alma.
0:24Na místě jsou první novináři a kolemjedoucí svědci. Mezi těmito náhodnými svědky je i jeden lékař, který se jako jeden z prvních postará o Dianu.
0:30Přijíždí policie.
0:32Přijíždějí hasiči.
0:35Přijíždějí záchranáři.
????Z auta je vyproštěn Dodi. Záchranáři ho resuscitují, ale marně. Jeden z hasičů se mezitím stará o Dianu, drží ji za ruku.  
1:00Diana je konečně vyproštěná z auta. Položí ji na matraci, která ji znehybní (kvůli možnému poranění páteře), a přikryjí izotermickou dekou. Zároveň jí nasazují krční límec. Na matraci se jí náhle zastavuje srdce.
1:41Resuscitace je úspěšná (prý zabrala téměř okamžitě) a záchranka odjíždí do nemocnice. Cestou má Diana zástavu podruhé, sanitka zastavuje na 5 minut kvůli další resuscitaci. Kolísající krevní tlak poukazuje na vnitřní zranění.
2:06 Sanitka s Dianou přijíždí do nemocnice.
2:30Dianino srdce selhává. Je operována.
3:57Diana je prohlášena za mrtvou.

Dianě na první pohled nic nebylo. Záchranáři si při vyproštění rozhodně nemysleli, že by byla v ohrožení života. Měla jen malou ránu na čele a trochu poraněné rameno. Jinak byla při vědomí a komunikovala.

Nemocnice Pitié Salpetriere. Sem Dianu přivezli a tady zemřela.

Vzpomínky policisty: Diana viděla, že je Dodi mrtvý

Sebastien Dorzee byl prvním policistou, který se na místo dostal. Snažil se Dianě pomoci z auta ven, novináři mu to přitom ztěžovali – v touze po senzaci do něj strkali. „Měla otevřené oči, hýbala se a mluvila na mě v cizím jazyce,“ vzpomínal francouzský policista, se kterým Diana pochopitelně mluvila anglicky. „Když viděla, že její přítel je mrtvý, myslím, že řekla: Můj bože. Zároveň si promnula břicho. Musela cítit bolest.“ Při vyprošťování si všimla, že i řidič je mrtvý. „Začala být rozrušená. O několik sekund později se na mě podívala a pak zavřela oči.“

Dodimu Al Fayedovi bylo 42 let. Pocházel z Egypta a živil se jako filmový producent a obchodník.

Co se stalo, viděli lékaři až při operaci

Diana měla zlomenou ruku a několik žeber, největší problém se ale skrýval hluboko v jejím hrudním koši. Srdce a pravá plíce se nárazem prudce posunuly doprava a při tom došlo k malému natržení plicní žíly. Protržení žíly ale na rentgenu vidět nebylo, na to bylo příliš malé. Na rentgenu bylo vidět srdce posunuté do pravé části těla a především vnitřní krvácení. Hned se přistoupilo k téměř dvouhodinové operaci, při které teprve chirurgové objevili pravou příčinu, ale bylo pozdě. Dianino srdce pracovalo už jen díky injekcím adrenalinu, elektrickým šokům a přímé srdeční masáži (při chirurgicky otevřeném hrudníku), ale ve 3:57 to vzdalo a Diana byla prohlášena za mrtvou. Její smrt oznámil anesteziolog na tiskové konferenci o dvě hodiny později.

Vzpomínky patologa: Měla velmi malé a extrémně vzácné zranění

Richard Shepherd je přední britský patolog. Byl požádán o vyjádření k Dianině pitvě.

Richard Shepherd je špičkový britský patolog, který popsal veřejnosti, co přesně Dianu zabilo. S podobným zraněním se za celou svou kariéru nesetkal. Přiklání se k tomu, že kdyby měla Diana zapnutý pás, pravděpodobně by přežila.

„To, že byla zpočátku při vědomí a přežila nehodu, je charakteristické pro natržení životně důležité žíly. Anatomicky je skrytá hluboko ve středu hrudníku. Žíly samozřejmě nepodléhají stejně vysokému tlaku jako tepny. Krvácejí mnohem pomaleji. A krvácejí tak pomalu, že identifikace problému je dost těžká. A pokud je identifikován, jeho oprava je ještě těžší. To zranění bylo velmi malé, ale na špatném místě.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *