Smrt

Kamenný kvádr zarazil utíkajícího Pompejana do země. Nebo ne?

V roce 2018 byla v Pompejích nalezena kostra muže, který se stal obětí výbuchu Vesuvu v roce 79. Zpráva o nálezu vám nejspíš neunikla, protože vzhledem k její výjimečnosti jí byl plný internet. Na snímcích z naleziště jste mohli vidět kostru ležící na zádech, zapuštěnou do ztuhlého sopečného materiálu a s kamenným kvádrem zaraženým do hlavy a trupu.

Dlouhé měsíce po nálezu se věřilo, že 35letého muže zabil letící kus kamene, když se snažil utéct z města. Bylo to ale jinak.

kostra Pompeje
Tato fotografie obletěla internet. Je na ní kostra muže, která byla nalezena v Pompejích až v roce 2018.

Tělo je přiražené k zemi 300kilovým kamenným blokem

Archeologové po nálezu nejspíš ani neuvažovali o tom, že by lebka mohla být jinde, než rozdrcená pod kamenem. Ale neměli se o tom jak přesvědčit, protože s blokem se kvůli jeho vysoké hmotnosti (300 kg) až dosud nehýbalo. Jaké bylo překvapení, když po pár měsících se lebka našla o kousek dál a ve zcela neporušeném stavu. Už bylo jasné, že jejich představa o muži na útěku, kterého zastavil kamenný blok z budovy, je mylná. Navíc se zjistilo, že lebka byla oddělena od těla až relativně nedávno.

lebka Pompeje
Lebku muže kámen nerozdrtil. Archeologové ji našli netknutou opodál.

Muž se udusil

Už víme, že smrt tohoto muže nezpůsobil pád kamenného bloku, ale pravděpodobně nedostatek kyslíku způsobený pyroklastickou vlnou,“ napsali k tomu zástupci archeologického parku v Pompejích. K nálezu se vyjádřil i nálezce lebky Massimo Osanna: „Právě jsme našli lebku s neuvěřitelně doširoka otevřenými ústy. Ten muž nezemřel kvůli teplotnímu šoku ani kvůli tomu, že by na něj dopadl kámen. Udusil se.“

Pyroklastická vlna je směsí horkých plynů a sopečného materiálu. Její teplota dosahuje až 1000 °C a z oblohy se řítí rychlostí 700 km/h. Pompejané neměli šanci utéct. Většinu z nich zabil žár a byli mrtví dříve, než dopadli na zem.

Život Pompejana tedy skončil podobně jako v případě ostatních obyvatel města.

Kámen na něj spadl až po smrti

Jak se tedy kostra pod kamenný blok dostala? Je prakticky jisté, že kamenný kvádr se na muže sesunul až po smrti. Okolní budovy se během řítící se pyroklastické vlny sklouzly k zemi podobně, jako když se do sebe zhroutí tunel.

kostra Pompeje

 

Zdroj informací a fotografií: dailymail.co.uk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *