Skandály

Madam Tussaud: Měla v klíně useknutou hlavu Marie Antoinetty

A nejen její. Do rukou se jí dostala i hlava krále Ludvíka XVI. (manžela Marie Antoinetty), poslance Robespierra a dalších vysoce postavených obětí Velké francouzské revoluce. Marie Tussaud je jméno, které vám nejspíš není neznámé. Je po ní pojmenováno londýnské muzeum voskových figurín, které má své pobočky po celém světě včetně Prahy. Proč nese zrovna její jméno? Byla to ona, kdo ho v roce 1835 založil.

Marii Tussaudové bylo 31 let, když jí revolucionáři donutili zhotovit voskovou kopii hlavy popravené Marie Antoinetty. U popravy nebyla madam Tussaud osobně, viděla ale průvod, ve kterém vezli královnu na popraviště. Její hlavu k ní revolucionáři přivezli ještě ten den. Sedla si prý na schody v prostorách své výstavy a pustila se do práce se zakrvácenou královninou hlavou na klíně. Když byla vosková hlava hotová, revolucionáři ji napíchli na tyč a vyrazili s ní do ulic stejně jako to udělali už s předchozími.

Madam Tussaud ve 42 letech (vlevo) a její vosková figurína, se kterou se v menších obměnách setkáte v každém muzeu voskových figurín nesoucím její jméno. Odlitek vlastní tváře byl tím posledním, který v životě udělala.

Madam Marie Tussaud (1761 – 1850) byla pro sochařinu velmi nadaná. Sochat voskové modely se naučila od švagra své matky, doktora Curtiuse. Ten původně modeloval z vosku lidské orgány, aby je mohl využít při lékařských přednáškách, a až později se zaměřil na tvorbu bust známých osobností. Marie Tussaud byla údajně šikovnější než on a už ve věku 16 let zhotovila podobiznu 84letého básníka Voltaira. S tím se znala od dětství, měla ho ráda a on ji. Následoval americký velvyslanec Benjamin Franklin, filozof a spisovatel Jean Jaques Rousseau, politik Mirabeau nebo generál La Fayette.

Vosková figurína Voltaira v muzeu v Londýně. Nejde o originál a navíc jsou tu pochybnosti, zda nějaký oficiální vůbec kdy existoval. Vnuk madam Tussaud ve svých pamětech uvedl, že vosková figurína, kterou madam v 16 letech vytvořila, byla nejspíš jen cvičná.

Znala Marii Antoinettu osobně?

Madam Tussaud ve svých pamětech tvrdí, že od svých 19 do 28 let byla zaměstnancem ve Versailles a dokonce tu bydlela. Prý vyučovala umění královu sestru Alžbětu, která si ji měla sama vyžádat.

Jenže historici její tvrzení označují za nepravděpodobné. Na francouzském dvoře se uplatňoval přísný protokol a madam Tussaud rozhodně nebyla osobou, které by bylo umožněno dostat se tak blízko královské rodině. „Její paměti jsou docela zábavné. Obsahují například věty jako ´Král mi řekl: Nevstávejte mé dítě´, ale to je opět vysoce nepravděpodobné, mírně řečeno,“ zazní v televizním dokumentu Madame Tussaud z roku 2016.

Proti madam Tussaud stojí i oficiální dobové písemnosti. Její jméno nikde nefiguruje. Dnes máme zato, že si vymyslela příběh z marketingových důvodů.

Useknuté hlavy opravdu modelovala

Co si ale madam Tussaud určitě nevymyslela, je modelování voskových plastik podle čerstvě useknutých hlav. Revolucionáři jí je vozili do ateliéru hned po popravách. Nezbývalo jí nic jiného, než potlačit zděšení a vykonat, co se po ní žádá.

Hororový úkol čekal na madam Tussaud po popravě Marie Antoinetty. Dovezli jí její useknutou hlavu, aby zhotovila voskovou kopii. Deset měsíců předtím dělala totéž s hlavou Ludvíka XVI., Antoinettina manžela.

Když byl ve své vaně ubodán politik Marat, policie vzala madam Tussaud dokonce na místo činu. S hlavou oběti pracovala ještě když byla teplá. Není pochyb, že si prožila strašné chvíle. To, že jich byla účastna, ale opět využila i v rámci svého marketingu.

Používala stejné marketingové triky, jaké používáme dnes

Její úspěch samozřejmě nestál jen na pofidérním příběhu, vždyť madam Tussaud byla mimořádně talentovaná. Konkurenci válcovala i díky obchodnímu duchu, zkrátka byla schopnou podnikatelkou. Pořádala putovní výstavy po celé Anglii, kam se přesunula z Paříže.

V ulicích anglických měst vylepovala plakáty a používala trik, jaký znají i dnešní marketéři: avizovala, že výstava bude k vidění jen po velmi krátký čas. Ve skutečnosti ji v každém městě nechala otevřenou tak dlouho, dokud jí vydělávala. Objevila i kouzlo happy hours, kdy ve vymezených hodinách snížila vstupné o polovinu, aby se na výstavu dostali i chudší návštěvníci. Happy hour byla stanovená v čase 21:15 – 22:00.

Prodávala propracované katalogy, které měly i 80 stran a vynikaly vysokou informační hodnotou. Byly cílené na vzdělanou vyšší vrstvu, která uměla číst.

Největší výdělky jí přinesl asi Napoleon, respektive jeho vosková figurína. Britové ho nenáviděli a právě proto ho madam Tussaud vymodelovala. Věděla, že si tím přitáhne další návštěvníky. Dokonce se jí podařilo sehnat jeho kočár. Celou jednu místnost vyčlenila na tzv. Síň hrůzy, kam umístila nejen padoucha Napoleona, ale i plastiky useknutých hlav z Velké francouzské revoluce a skulptury vrahů.

Díky madam Tussaud víme, jak přesně Marie Antoinetta vypadala. Věděli jste, že měla orlí nos? Na půvabu jí ale neubíral.

Návštěvníkům umožnila madam Tussaud chodit přímo mezi exponáty, dotknout se jich, pobýt u nich. Tohle pravidlo se v jejích muzeích ctí dosud. Figuríny většinou nejsou za žádnými zábranami, můžete k nim přistoupit a vyfotit se s nimi.

Setkala se s královnou Viktorií

Madam Tussaud za svůj 88 let dlouhý život zažila vládu Ludvíka XV., Ludvíka XVI. s manželkou Marií Antoinettou, Napoleona a nakonec i královny Viktorie. I když pochybujeme o tom, že by žila ve Versailles v úzkém kruhu s královskou rodinou, její setkání s Viktorií výmyslem není.

Mladá Viktorie byla prací madam Tussaud ohromena a nechala ji, aby vymodelovala i její voskovou figurínu. Muzeum pravidelně navštěvovala i se svými dětmi. Za její vlády se stalo jednou z nejdůležitějších atrakcí v Londýně a chodily tam i další význačné osobnosti.

Protože byla madam Tussaud francouzské národnosti, byla pro ni přízeň královny i celého Londýna nevídanou poctou.

Kde v Paříži byla popravena Marie Antoinetta?

Zdroje:
TV film Madame Tussaud, Francie, 2016
triviahappy.com
curiousrambler.com
rodama1789.blogspot.com
foto: Pinterest, Wikipedia Commons

3 thoughts on “Madam Tussaud: Měla v klíně useknutou hlavu Marie Antoinetty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *