Nemoci

5 historických osobností, které měly zkažené zuby

Richard III., Alžběta I., Josefina Bonaparte, George Washington a Alžběta Bavorská. Ti všichni měli problémy se zuby.


Richard III., anglický král (1452-1485)

Ostatky Richarda III. se našly teprve v roce 2012 v centru britského města Leicester pod jedním z parkovišť. Testy DNA prokázaly, že jde opravdu o jeho kostru. Další ohledání ukázalo, že měl hodně zkažené zuby – s největší pravděpodobností kvůli nadměrné konzumaci sladkého. Za života mu byly vytrhnuty dva zuby. Vědci zároveň zjistili pozůstatky zubního plaku a ztrátu skloviny, která svědčí o tom, že Richard skřípal zuby.


Alžběta I., anglická královna (1533-1603)

Alžběta milovala sladkosti a cpala se jimi nezřízeným způsobem. Proto ji začala trápit kazivost a také silný zápach z úst. Dílo zkázy dokonal lékař, který jí poradil, aby špatný dech řešila ještě vyšší konzumací sladkého – aby si dech osladila. Čím víc se její dech zhoršoval, tím více sladkého jedla. Nakonec měla zuby úplně černé a šišlala. K tomu se bála zubaře a trvalo jí, než na sebe nechala sáhnout. V pozdějším věku už skoro žádné zuby neměla. Propadlé tváře si vycpávala kouskem látky. Více o jejích zubech zde.


Josefina Bonaparte (1763-1814)

První žena Napoleona Bonaparte měla zkažené černé zuby už od dětství. Vyrůstala na Martiniku a její strava zde byla bohatá na cukry. Je zajímavé, že i přes tuhle vadu na kráse byla u mužů oblíbená – okouzlovala je charismatem a svolností ke flirtu. Zamiloval se do ní nejen Bonaparte, měla i nějaké ty milence – před i přímo během manželství s Napoleonem. Současně se zasadila o rozkvět empírové módy, který byla daleko pohodlnější než ta předchozí – byla tedy i módní ikonou!


George Washington, americký prezident (1732-1799)

Washington se trápil se zuby celý život. Hodně se mu kazily, trpěl i na abscesy (hnisem naplněná léze u kořenů zubů, způsobená infekcí; bolestivá), a to přesto, že se o ústní hygienu staral příkladně. On sám viděl jako příčinu svých problémů to, že v dětství louskal zubama vlašské ořechy. Ve věku 47 let už mu zbývalo jen několik málo zubů, které měl doplněné falešnými. Mimochodem mu vadilo, jak protéza vybouluje jeho rty a má vliv na jeho vzhled. Kvůli zubům se taky příliš neusmíval a po celý život držel rty pevně sevřené. Ve věku 65 let si nechal vyrobit svoji poslední protézu. Použitými materiály byl kov, pravé lidské a kravské zuby a slonovina. ZDROJ


Alžběta Bavorská, rakouská císařovna (1837-1898)

I Sisi měla celý život špatné a žluté zuby. Styděla se za ně, dávala si pozor na úsměv a při mluvení téměř neotvírala pusu, takže jí bylo špatně rozumět. Často si také držela ruku před ústy. V pozdějších letech nosila zubní protézu. Krátce před svou smrtí byla viděna v jednom hostinci v Bad Ischlu, jak si přímo u stolu vyndala protézu z pusy, bokem vedle stolu ji opláchla vodou ze sklenice a pak si ji nasadila zpět. Ještě zajímavější je, kým byla viděna – Rosou Albach-Retty, která byla shodou okolností babičkou Romy Schneider (herečka, která ztvárnila císařovnu v nejslavnější trilogii o Sisi). ZDROJ. Další zajímavostí je, že v pitevním protokolu Sisi je poznámka o zachovalém chrupu – pitvající lékař si nevšiml, že jde o protézu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *