Zajímavosti

Ledovec, který potopil Titanic, byl z pravěku a byl vysoký jako 10patrová budova

Ledovec, který stál za zkázou Titanicu, byl minimálně 15 000 let starý (i když někteří vědci odhadují stáří až na 100 tisíc let). Vznikl v době kamenné, kdy podnebí na Zemi bylo poměrně nehostinné, lidé bydleli v jeskyních a živili se lovem a sběrem. Už používali kamenné nástroje a znali oheň. A v této době, na území Grónska, dopadla na zem první sněhová vločka, která položila „základní kámen“ pro náš ledovec.

Když padá sníh, je nejdřív kyprý a ne moc hutný. Postupně se ale pěchuje na třetinu původního objemu, a čím více nového sněhu na povrchu přibývá, tím je desítky metrů pod povrchem pevnější. Nakonec se mění v ledovou masu plnou bublinek obsahujících vzduch z doby vzniku – ledovec, do kterého narazil Titanic, tak během roztávání upouštěl do ovzduší pravěký vzduch!

Ledovec se vydal na cestu v době, kdy se začal stavět Titanic

15000 let byl náš ledovec součástí mateřské ledové plochy, která měla v roce 1909 rozlohu jako Anglie a byla vysoká 80 metrů. Právě v roce 1909, v době, kdy se začínal stavět Titanic, se ledovec od mateřské masy odlomil. V té době byl asi 500 metrů dlouhý, miliony tun těžký a při pádu do moře vytlačil miliardu tun vody, čímž způsobil tsunami. Celých 15000 let se sotva pohnul a teď měl před sebou 6000 km.

trasa ledovce Titanic
Červeně je vyznačena nejpravděpodobnější trasa ledovce, do kterého narazil Titanic.

Vysoký jako 10patrový panelák a dlouhý jako fotbalové hřiště

Podle výpovědí přeživších víme, že viditelná část ledovce odpovídala výškou 10patrovému paneláku a jeho délka se rovnala zhruba jednomu fotbalovému hřišti. Hmotnost se odhaduje na 1,5 milionu tun.

Ocelové pláty lodi, byť byly nejpevnější ve své době, byly proti ledové mase jako papír.

ledovec Titanic
Ledovec, do kterého narazil Titanic, nevědomky vyfotil steward z jiné lodi. Prý ho zaujalo, že má na sobě červené stopy – velmi pravděpodobně šlo o sedřený nátěr z boku Titanicu.

Protože z ledovců vyčnívá nad hladinu jen 10 % jejich výšky, ve skutečnosti mohl mít ledovec, který potopil Titanic, na výšku okolo 300 metrů. Stejně vysoká je Eiffelova věž.

Viditelnost byla té noci tak mizerná, že Titanic jel v podstatě naslepo

Po dvou dnech od vyplutí obdržel Titanic varování o ledovcích a kapitán na jeho základě zamířil jižněji. V jiných letech by to stačilo, ale v tento rok byla situace horší. Hlídky si všimly ledovce až 37 vteřin před srážkou. Titanic neměl radar ani pátrací reflektory, navíc nesvítil měsíc, zato loď zářila jako město. Osvicovala ale jen své nejbližší okolí. Z ledovce určitě bylo vidět, že Titanic se blíží, naopak to ale neplatilo.

Z obrovské kry nezbylo nic

Ledovec plul po srážce dál, ale jeho život měl brzy skončit. Teplý golfský proud ho stále více rozpouštěl, až se pravěký ledovec změnil na malý střípek ledu. Týden nebo dva po srážce byl zcela roztátý.

Přečtěte si také: Operátor z Titanicu odmítl varovnou zprávu a kapitán jel schválně rychle. Zbláznili se?

 

Zdroje:

TV dokument “Ledovec, který potopil Titanic”, BBC Discovery Channel, TV Prima ZOOM

Wikipedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *