Smrt

Atentát na Kennedyho: Vypadal, jako by ho jen trochu bolela hlava

Jen pár dní po atentátu popsala Jackie Kennedy události 22. listopadu 1963 velmi otevřeně. Mluvila čtyři hodiny v kuse a nevynechávala sebemenší detaily, včetně těch morbidních. Její vyprávění zaznamenával novinář Theodore White, který se dříve těšil prezidentově přízni. Rozhovor s Jackie vyšel 14 dní po atentátu.

Velkou roli hrál ten den její růžový kostýmek, a tak i jemu se v rozhovoru hodně věnovala. Oblékla si ho na přání manžela. Na jeho přání si také sundala sluneční brýle, když projížděli ulicemi Dallasu. Vlastně to bylo to poslední, co v životě řekl.

Horko v růžovém kostýmku

Ten den mělo být podle předpovědi chladněji, než nakonec bylo. Při 21 stupních ve stínu se Jackie oblečená do teplého vlněného kostýmku těšila, až kolona vjede do chladného tunelu, který byl před nimi. „Bylo strašné horko. A slunce nás všechny oslepovalo,“ vzpomínala. Než se k tunelu přiblížili, padl první výstřel.

Chvíle před atentátem. První střela trefí prezidenta do zad ve 12:30. Ve 13:00 je prohlášen za mrtvého.

Postřelený Kennedy měl tázavý výraz

První střela trefila Kennedyho do horní části zad a vylétla vepředu na krku. Jackie se v tu chvíli dívala na druhou stranu, ale pronikavý zvuk výstřelu ji donutil se otočit. „Uslyšela jsem ty hrozné rány. Vy víte jaké,“ řekla. Spatřila Kennedyho, jak se oběma rukama drží za krk. Díval se na ni tázavým, překvapeným pohledem. Pak přilétla druhá rána. Kousky lebky a mozkové tkáně se rozlétly do všech stran. „Viděla jsem, jak kus jeho lebky letí pryč. Nebyla bílá, ale zbarvená od masa.“ Další kousek jí spadl přímo do klína.

Okamžik smrtelné střely do hlavy. Jde o snímky 313-316 z klipu, který na místě pořídil amatérský kameraman Abraham Zapruder. Byl jediným, kdo atentát natočil.

Vypadá jako když ho trochu bolí hlava

Těsně po druhém výstřelu se prý Kennedy tvářil klidně. „Jeho poslední výraz byl tak klidný. Vzpomínám si, že mě napadlo, že vypadá jako když ho trochu bolí hlava,“ řekla. V tu chvíli neviděla ani žádnou krev. Až potom se Kennedy chytil jednou rukou za čelo a svezl se Jackie do klína.

Proč Jackie lezla na zadní kapotu? Sama nevěděla

Po druhém výstřelu se Jackie vymrštila ze sedadla a po čtyřech lezla na zadní kapotu auta. Jedni tvrdí, že chtěla uniknout do bezpečí, druzí, že sahala po velkém kusu lebky, který dozadu odlétl. Ale všechno jsou to jen spekulace, protože ani sama Jackie nedokázala vysvětlit, proč to udělala. Jak víte, potom se objevily ty záběry, jak lezu dozadu na auto. Ale já si to vůbec nepamatuju,“ sdělila.

Člen doprovodu Clinton Hill, který v ten okamžik naskočil na zadní kapotu auta a vyzval Jackie, ať si sedne, k tomu řekl: „Paní Kennedyová vykřikla ´Ustřelili mu hlavu´, pak se otočila, vyskočila ze sedadla a jako by se natahovala po něčem, co tam odlétlo.“

Mnoho těch, kteří záběry viděli, tvrdí, že na kapotě není vidět nic, co by připomínalo odlétnutý kus lebky. Bodyguard Clinton Hill ale vypověděl, že Jackie vypadala, jako by se pro něco natahovala.

Věděla, že je mrtvý

Po cestě do nemocnice se Jackie snažila přidržovat uvolněný skalp na Kennedyho hlavě. Prý ale věděla, že je mrtvý. Zároveň v rukou svírala kousky mozkové tkáně, které vylétly z lebky. Manželka texaského guvernéra Connallyho, která seděla na sedadle před ní, vypověděla, že Jackie několikrát za cestu zopakovala: „Zabili mi manžela. Mám v rukou jeho mozek.“ I guvernér Connally byl vážně zraněn, útok ale přežil. Než upadl do bezvědomí, všiml si, že má na kalhotech prezidentovu mozkovou tkáň. Vykřikl, že je všechny zabijí. Později vyprávěl, že střela ho bolela, jako když ho někdo ostře udeřil pěstí do zad.

Kousky mozku mi dala do ruky, řekl lékař

Mozkovou tkáň schraňovala Jackie v dlaních až do nemocnice. Lékař Marion Jenkins vypověděl, že si zprvu všiml, jak má Jackie ruce sevřené před sebou, jako by v nich něco schovávala. „Když kolem mě procházela, vrazila do mě loktem a podala mi to, co celou dobu v rukou ochraňovala. Velký kus mozkové tkáně jejího manžela.“ Možná si v traumatizující chvíli myslela, že lékaři dají Kennedyho hlavu ještě dohromady?

Atentát JFK
Zakrvácená košile Johna F. Kennedyho. Na zádech je vidět díra po střele.

Kam se ztratil Jackiin klobouček?

Ve vlněném kostýmku strávila Jackie celý den a noc, z toho asi 18 hodin, když už byl celý zakrvácený. Doprovod na ni naléhal, aby se převlékla, ale to odmítla. „Jen ať vidí, co Johnovi udělali,“ řekla. Druhý den ráno ho služebná uložila do krabice a poslala Jackiině matce, aby ho uschovala. O dodnes nevypraný kostýmek se stará Národní archiv. Je uchováván při teplotě 18-20 °C a každých 6 hodin se v místnosti mění vzduch. Co se ale nedochovalo, je Jackiin klobouček. Jako poslední ho měla v ruce její sekretářka, a to v dallaské nemocnici, kde si ho Jackie sundala. Právě v nemocnici jeho stopy končí.

Jackiin ikonický kostýmek stál 1000 dolarů. Dnes je uchován v Národním archivu, kterému ho věnovala dcera Caroline pod podmínkou, že ho veřejnost neuvidí ještě 100 let. Stále jsou na něm skvrny od krve.

Měla Jackie předtuchu?

Když Jackie poskytovala po atentátu rozhovor, mluvila i o smrti syna Patricka, který zemřel po porodu jen čtvrt roku předtím. Tehdy řekla Kennedymu, že kdyby měla ztratit i jeho, nepřežila by to.

Zdroje:
history.com
kniha WTC/BTW–my 9/11
kniha Jackie Kennedy: Trailblazer, Mohammed Badrul Alam

TV dokument Tajné rozhovory Jackie Kennedyové, 2013
quora.com

g.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *