Císařovna Sisi a její tetování
Manýry

Tetování císařovny Sisi: Císaře Franze Josefa málem trefilo

Alžběta Bavorská milovala moře tak moc, že se rozhodla nechat si vytetovat kotvu na levé rameno. Jako mnoha jinými výstřelky tím překvapila své okolí v čele s upjatým manželem císařem Františkem Josefem. Tetovat se nechala v roce 1888, kdy jí bylo 50 let.

Za svůj život strávila Alžběta mnoho dní na cestách a vůbec nejradši měla plavby po moři. Jako jedna z mála členů posádky vůbec netrpěla mořskou nemocí a i v bouři klidně zůstávala na palubě. Užívala si řádění živlů přivázáná ke stožáru (aby ji nesmetla vlna), zatímco v podpalubí všichni zvraceli.

Na svých plavbách využívala Sisi i jachtu vypůjčenou od britské královny Viktorie. Tu jí nabídla ona sama a Alžběta nabídku ráda přijala, i když později možná zalitovala. Královnina laskavost ji totiž zavazovala k častějším setkáním, která ji nesmírně obtěžovala, a to i když byla zkrácená na minimum času. Bylo to proto, že Viktorie udržovala konverzaci na úrovni “small talk”, což Alžbětu nudilo.

Tetování v přístavním baru

Padesátiletá Alžběta Bavorská připlula v roce 1888 na svůj oblíbený ostrov Korfu. Potetovat se nechala v místním přístavním baru, prý v nějaké malé zadní místnosti, a jako motiv zvolila modrou kotvu na levé rameno. Když o tom napsala domů do Vídně, její upjatý manžel František Josef byl zděšen. Jejich nejmladší dcera Marie Valerie si k tomu napsala do deníku: „Pro císaře to bylo hrozné překvapení.“

Posledních 10 let života nosila císařovna na rameni modrou kotvu. | Foto: madametussauds.com

Nechat se tetovat přitom nebylo v té době až tak neobvyklé. Naopak! Za viktoriánské éry nabývalo tetování na popularitě – u žen i mužů, u “obyčejných” lidí i aristokratů.

Císaři se tetování nakonec líbilo

Zdá se, že císař byl Sisiiným výstřelkem opravdu zarmoucen. O to překvapivější je, že když tetování viděl naživo, řekl Alžbětě tato slova: „Je to originální a rozhodně ne tak hrozné.“ Je více než jasné, že v případě Sisi prostě přimhouřil oko – jako už mnohokrát, když si od mládí čím dál více žila po svém.

Tatér hvězd Mario Barth doplňuje motiv kotvy na rameno voskové figuríny z muzea Madame Tussauds ve Vídni. Figurína se dělala podle obrazu, na kterém bylo Sisi teprve 28 let. Tetovat se ale nechala až v padesáti. | Foto: mariobarthtattoo.com

V císařské rodině byli i další potetovaní

Princ Rudolf

Ani syn Rudolf se nenechal otcem omezovat a měl tetování. V jeho případě šlo o hada egyptské bohyně Isis. Dohady o tom, na jakém místě ho měl, se různí, ale za věrohodné můžeme považovat zápisky reportéra a spisovatele Egona Erwina Kische.

Ten uvádí, že Rudolf měl kobru nad srdcem.

Úplně stejné tetování měl i Rudolfův bratranec František Ferdinand d´Este, a to na pravém boku. S Rudolfem se velmi přátelil. Když Rudolf spáchal sebevraždu, Ferdinand rád zmiňoval, že ho jeho tetování neochránilo, protože hlava hada byla otočená do středu těla místo ven. Dokonce podezíral tatéra z Arábie, že vytetoval symbol záměrně špatně.

Ochranná funkce tetování přitom selhala i u něj, když byl o 25 let později zavražděn v Sarajevu!

Zdroje:
celebritiestattooed.com. stezen.xf.cz, mariobarthtattoo.com, madametussauds.com, Wikipedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *