8 kosmetických tejemství Marie Antoinetty
Každodenní život

8 kosmetických tajemství Marie Antoinetty: Měla hrozné vlasy a denně se koupala

Královna Marie Antoinetta žila za zdmi paláce ve Versailles nedotčená realitou, což samozřejmě mělo vliv na způsob života, jaký vedla. Pojďte se podívat, proč měla hrozné vlasy, jak často se koupala nebo co obsahovala její rtěnka.

#1 Ve 12 letech podstoupila několik operací zubů

Když se Rakousko a Francie domlouvaly na sňatku Marie Antoinetty s budoucím Ludvíkem XVI., křivé zuby mladé nevěsty byly považovány za vážnou záležitost k řešení. Pověřili francouzského lékaře Pierra Laverana, aby s úsměvem 12leté Marie Antoinetty něco udělal. Během tří měsíců musela podstoupit několik bolestivých operací, samozřejmě bez anestezie.

#2 Skoro celý život řešila hrozné vlasy

Už jako holčička měla Marie Antoinetta zeslabené vlasy vlivem neustálého nošení těsné čelenky, kterou nosila za účelem zkrocení neposlušných lokýnek. Jenže jí kvůli tomu spoustu vlasů vypadalo – až tak, že měla doživotně nerovnou vlasovou linii okolo obličeje. Na kvalitě vlasů se podepsala i její těhotenství a samozřejmě zatěžování velkým množstvím produktů a příčesky. Předpokládá se, že zároveň mohla trpět areátní alopecií, při které vypadávají vlasy v důsledku autoimunitní choroby, buď kvůli nadměrnému stresu, nebo i dědičně.

#3 Nebyla čistá blondýnka

Marie Antoinetta si vlasy pudrovala, aby dosáhla módního platinového odstínu. Ve skutečnosti byla její přirozenou barvou jahodová blond, tedy teplá blond šmrncnutá zrzavou. Madam du Barry, milenka Ludvíka XV. (pratchána Marie Antoinetty) ji oslovovala Malá zrzečko. Během posledního roku života, kdy byla vězněna, královna úplně zešedivěla. První šediny ale měla už v 31 letech (6 let předtím).

Marie Antoinetta
Marie Antoinetta byla trochu do zrzava.

#4 Milovala květinové vůně

Mýdla, parfémy a pleťové a vlasové pomády Marie Antoinetty, které používala na denní bázi, většinou voněly po jejích oblíbených květinách. Její parfém obsahoval esence fialek a růží a pomáda na vlasy a pleť voněla po karafiátech a jasmínu. Provoněné byly i její komnaty – používala pytlíky s purpurou a esenciální oleje, například levandulové nebo z pomerančového květu.

Osobní parfém Marie Antoinetty
Krabička s osobními parfémy Marie Antoinetty, které byly namíchány speciálně pro ni.

#5 Byla pyšná na své ruce

Život Marie Antoinetty a vůbec celého versailleského dvora byl už od dob krále Slunce veřejným. Kdokoli mohl přijít do zámku a sledovat, jak královská rodina obědvá a podobně. Proto bylo pro královnu extrémně důležité udržet si mladý vzhled. Velkou péči věnovala svým rukám, a aby zůstaly mladé a hebké, obvykle spala v kosmetických rukavicích napuštěných směsí vosku, růžové vody a mandlového oleje.

Marie Antoinetta
Marie Antoinetta často spala v kosmetických rukavicích.

#6 Koupala se každý den

Zatímco se většina lidí tehdejší doby koupala jednou ročně, Marie Antoinetta měla k dispozici luxusní lázně, které jí umožňovaly užívat si koupelí bez dohledu komorných. Oblékla si na sebe flanelovou košili a sedla si do vany s teplou vodou ovoněnou levandulovým a citrónovým aromatem. Dno vany bylo vyloženo měkkou podložkou naplněnou lněnými semínky, ibiškovými kořínky, liliovými cibulkami, mandlemi a piniovými oříšky. Poté odrbala kůži exfoliačními sáčky a myla se bylinkovým, jantarovým nebo bergamotovým mýdlem.

Marie Antoinetta
Marie Antoinetta se koupala ve flanelové košili.

#7 Měla čisticí pleťovou vodu z holubího výluhu

Před nanesením makeupu si Marie Antoinetta čistila pleť produktem zvaným Holubí kosmetická voda. Připravovala se tak, že se do nádoby daly lekníny, melouny, okurky, citróny, posed bílý (bylina), lilie, čekanka, brutnák lékařský, fazole a šest až osm dušených holubů. Směs se dva týdny destilovala a pak scedila.

#8 Používala jedovatou kosmetiku

Pudr, který používala Marie Antoinetta, obsahoval olovo. Černý prášek na zvýraznění očí byl zase bohatý na galenit, což je jiná forma olova, taktéž velmi toxická. Nezávadné nebyly ani rtěnky, které obsahovaly opět olovo a taky rtuť.

Zdroj informací i fotografií: blog.neonscope.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *