Johanka z Arku
Zajímavosti

Vyhnala prostitutky, zakázala vojákům alkohol a bojovala vážně zraněná: Jana z Arku

Jana z Arku (6. 1. 1412 – 30. 5. 1431), francouzská hrdinka stoleté války, slýchala už od svých 13 let hlasy. Považovala je za hlasy shůry a nechala se jimi vést k tomu, aby pomohla Francii zvítězit nad Anglií. Osud tomu tak skutečně chtěl, protože Jana (také zvaná Johanka) se v 17 letech dostala až na bojiště a úspěšně se tu ujala velení.

Johanka z ArkuJejí seznámení s vojskem ji ale trochu rozčarovalo – místo disciplinované jednotky na ni čekala horda opilců v obležení prostitutek. Neohrožená bojovnice vzala situaci ihned do svých rukou, lehké holky vyhnala a vojáky srovnala do latě.

Probudila v nich bojovného ducha, nutila je k denním modlitbám a i v následujících měsících na ně systematicky působila jako někdo, koho bychom dnes nejspíš nazvali koučem nebo chcete-li psychickou podporou.

Šíp jí zajel 15 centimetrů hluboko

První boj čekal Janu a její oddíly při osvobozování města Orléans. Ona osobně měla k dispozici plnou zbroj včetně brnění, které vážilo asi 15-20 kg. Tenká tvrzená ocel jí poskytovala vynikající ochranu a zároveň umožňovala plný pohyb. Vynikající ochrana ale neznamená, že byla stoprocentní. Jeden ze šípů si mezerou mezi dvěma ocelovými pláty našel cestu do Janina ramene a pronikl 15 cm hluboko. Angličané na hradbách samozřejmě zaznamenali, že ji trefili, a reagovali smíchem a pronášením kleteb na její adresu.

Namazala ránu sádlem a olejem a vrátila se do boje

Francouzští vojáci odnesli pořádně otřesenou Janu z bojiště a vnucovali jí ochranné amulety. Všichni si mysleli, že je to její poslední hodinka. Z dnešního pohledu rána nebyla smrtelná, ale rozhodně velmi bolestivá a Jana hodně krvácela. Amulety od svých spolubojovníků zlostně odhazovala a místo toho si nechala ošetřit zranění olivovým olejem a sádlem. Ještě toho dne byla zpět na bojišti.

Orléans
Podoba města Orléans v době obléhání Angličany. Jana z Arku ho osvobodila v roce 1429.

Jak se mohla Jana z Arku účastnit boje, když byla vážně zraněná?

Katja Wiech
Věřící účastníci experimentu Katji Wiechové hlásili při elektrošocích menší bolest, ale jen tehdy, když viděli obrázek Panny Marie.

Věrohodné vysvětlení tohoto zázraku přinesl moderní experiment Dr. Katji Wiechové, který ukázal, že člověk trpí bolestí méně, pokud je věřící, a ještě lépe, pokud má před očima vyobrazení náboženského charakteru, například obrázek Panny Marie. Jde o psychickou stránku věci a tak to muselo být i v případě Jany. Potlačit bolest jí pomohla její nezměrná, až fanatická víra.

Toho dne se vrátila na bojiště do přední linie, chopila se standarty (prapor) a dál aktivně povzbuzovala morálku svého oddílu. Podařilo se jí vojáky tak nakopnout, že osvobodila Orléans za pouhých 10 dní. Víra jí pomohla i ve chvíli nejtěžší: když ji upalovali, chtěla, aby jí po celou dobu drželi před očima kříž, a její poslední slova patřila Ježíši.

Byla Jana z Arku případ pro psychiatra?

Karel VII. Francouzský
Karel VII. Francouzský se dostal na trůn jen díky Janě. Potom ale neunesl její stoupající popularitu, a když ji nepřítel zajal a francouzský lid a vojáci se skládali na výkupné, král odmítl doplatit zbývající část. Na veřejnosti pak tvrdil, že zaplatit chtěl, ale protistrana ho složením výkupného předběhla. Do procesu s Janou nezasáhl ani později a dopustil její upálení.

někteří vědci vyjádřili názor, že vzhledem k hlasům v hlavě měla Jana schizofrenii, daleko pravděpodobnější je jiné vysvětlení. Součástí projevů schizofrenie jsou totiž i potíže v komunikaci, ty ale Jana neměla. Fungovala normálně.

Psycholog Miguel Farias se domnívá, že v jejím případě šlo o silně vyvinutou intuici.

Jana vnímala své podvědomí více než jiní a myšlenky, které jí z nitra vycházely, si vyložila jako hlasy. Nebylo to nic unikátního, takových vizionářů bylo v historii víc a lidé si k nim běžně chodili pro radu.

Jana evidentně viděla i do budoucnosti. Sice se nesplnily všechny její vize, ale některé trefila až obdivuhodně přesně. Předpověděla, že osvobodí Orléans nebo že bude zasažena šípem. Konkrétně měla říct, že zítra se bude z mého těla nad mými prsy vylévat krev.

Díky intuici přišla i ke svému slavnému meči, který údajně patřil Kateřině Alexandrijské. Měla vizi, že je schovaný za oltářem v kostele sv. Kateřiny ve městě Sainte-Catherine-de-Fierbois, a nechala si ho odtud přinést.

 

 

 

Zdroje:

pořad Záhadné postavy dějin – Johanka z Arku, TV Prima ZOOM

janazarcu.cz, lui.cz, procproto.cz, Wikipedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *