viktoriánské děti
Každodenní život

Pravidla etikety pro viktoriánské děti: Udělej všechno, co se po tobě chce, a neběhej po schodech

Děti, které žily v době vlády královny Viktorie (1837-1901), to neměly snadné. Vyžadovala se po nich bezvýhradná poslušnost, naopak jejich názor nebo přirozené projevy osobnosti žádoucí nebyly. Podle etikety měly všechno odkývat nebo vykonat, bez ohledu na to, zda s protistranou souhlasí nebo ne.

Pravidla etikety pro děti vyznívala striktně už proto, že neměla pochopení pro jakékoli úlevy. Jakýkoli dospělý si automaticky zasloužil úctu a dítě mělo za každých okolností „držet hubu a krok“. To ale neznamená, že byly všechny děti způsobné a seděly na židli jak pravítko s pečlivě upraveným límečkem. Sice byly více disciplinované než dnes, ale historické záznamy dokazují, že spousta z nich byla vzpurná a drzá v podobné míře jako dnešní děti.

Dospělý má vždycky pravdu

Nikdy, nic, nikam, nikdo, nedělej, dělej, za žádných okolností, vždy – pravidla etikety pro děti byla až na výjimky samý zákaz a příkaz. Tohle je seznam vybraných:

etiketa pro děti
Kniha etikety pro děti z roku 1856. Nenacpávej si pusu jídlem tak, až budeš mít za ušima boule. Spokoj se s malými sousty. Pokud je jídlo příliš horké, nefoukej na něj. Trpělivě čekej, až vychladne. Jídlo neočichávej a neotáčej jím na talíři jen proto, abys ho prozkoumal ze všech stran. Cokoli, co není vhodné polknout, nevyplivuj… (pravděpodobně následuje pokyn, jak jinak se sousta elegantně zbavit).

♣ Nikdy neodmlouvej dospělým, zvlášť ne otci a matce.

♣ Když mluvíš s dospělými, nekňourej a nemrač se.

♣ S dospělými nediskutuj – vědí vše nejlépe.

♣ Nikdy nedělej nic, co ti dospělí zakázali.

♣ To, co je po tobě žádáno, proveď ochotně a bez grimas.

♣ Nikomu nesmíš kontrovat. Je to nezdvořilé.

♣ Když přijde návštěva, vždy povstaň.

♣ Nikdy nezapočínej konverzaci s návštěvou, dokud nezačne mluvit sama.

♣ Nikdy nepřerušuj konverzaci.

Na schodech nikdy neběhej, nahoru ani dolů. Neběhej po místnosti.

♣ Buď vždy čistý a upravený.

♣ Po vyučování odejdi ze školy klidně, nespěchej.

♣ Když přijdeš do místnosti, měl bys být schopen oslovit společnost bez sebemenších rozpaků.

A jak to bylo ve škole?

viktoriánské děti
Kdo nestíhal, šel na hanbu s čepicí s nápisem hlupák.

Viktoriánské děti zažívaly ve škole podobné scény, jako jste mohli vidět ve filmu Obecná škola. Nebylo ničím neobvyklé, že učitel měl vždy po ruce rákosku z březového dřeva, kterou na neposlušné žáky neváhal použít. Tělesné tresty byly drsné a bolestivé a nejčastěji byly bity děti ve věku 5-10 let. Kluci dostávali přes zadek, dívky přes nohy nebo ruce.

Nejčastějšími důvody pro trest bylo záškoláctví a lenost ve třídě. Děti, které byly oproti ostatním pomalejší, dostaly na hlavu papírovou čapku s nápisem hlupák a strávily hodinu v koutě. Bylo to pro ně velmi ponižující, nehledě na to, že sezení v koutě jim určitě nepomohlo srovnat krok se zbytkem třídy. Pochopitelně tehdy školství nevědělo nic o nějakých poruchách učení, a když dítě něco nezvládalo, pokládalo se to za lenost nebo nedostatek snahy.

Kromě toho se netolerovala ani levorukost, děti za ni byly trestány a následně přeučovány na psaní pravou rukou.

 

Zdroje:

hubpages.com, victorianchildren.org, atlasobscura.com, tvtropes.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *