Relikvie slavných
Zajímavosti

Relikvie slavných: Obří kalhotky královny Viktorie i srdce syna Marie Antoinetty

Pokud se podíváme na obrovské kalhotky, které nosila královna Viktorie, vysušené srdce syna Marie Antoinetty nebo svatební střevíčky, které byly tichým svědkem nejhoršího dne princezny Diany, můžeme si snadno navodit pocit, že jsou nám tyhle historické osobnosti tak nějak blíž. Nešlo jen o krále, královny a princezny, kteří změnili dějiny, ale především o lidi jako jsme my.

Marie Stuartovna
Bota, která patřila skotské královně Marii Stuartovně (1542-1587). Tahle odvážná a energická žena s rezavými vlasy skončila špatně. Královna Alžběta I. ji nechala popravit stětím, protože jí byla nepohodlná. Z popravy byla pořádná blamáž: kat byl nervózní a napoprvé sekl Marii, která klečela s hlavou na špalku, do zátylku. Zasténala bolestí. Kat se napřáhl sekyrou podruhé, a i když se tentokrát trefil do krku, musel seknout ještě potřetí, než byla hlava konečně oddělena od těla. Chtěl ji zvednout do výšky, ale zůstala mu v ruce pouze královnina paruka, zatímco hlava s krátkými šedivými vlasy se kutálela po podlaze. A když chtěli odnést tělo, zpoza šatů na ně vyskočil Mariin psík a zuřivě štěkal.
Srdce Ludvíka XVII.
Srdce Ludvíka XVII. (1785-1795), syna Marie Antoinetty a Ludvíka XVI., je jedinou částí jeho těla, která se dochovala – tělo skončilo v hromadném hrobu. Z mrtvého těla tajně vyňal srdce lékař, který prováděl pitvu a stál na straně královské rodiny. Pravost se potvrdila analýzou provedenou v roce 2000, kdy se porovnávaly vzorky ze srdeční tkáně s dochovanými vlasy Marie Antoinetty. Nebohý chlapec nezažil v životě nic moc pěkného. Neminulo ho srdceryvné loučení s rodiči, kteří byli v jeho 8 letech popraveni gilotinou. Byl dokonce zapleten do nechutných intrik proti Marii Antoinettě – donutili ho u soudu potvrdit, že ho matka sexuálně zneužívala. Sám zemřel v 10 letech na tuberkulózu, po 2 letech věznění v tvrdých podmínkách a závislý na alkoholu, který mu podával jeho dozorce. Srdce je pohřbeno v bazilice Saint Denis v Paříži, mezi rakvemi rodičů.
Měšec Anny Boleynové
Měšec Anny Boleynové, který dostala od manžela Jindřicha VIII. Tudora. Je vyroben z karmínového sametu a na výšku měří 12 cm. Jindřich zahrnoval Annu dárky už dávno předtím, než se vzali – chtěl jí tak dokázat svou nehynoucí lásku a přesvědčit ji, aby se stala jeho oficiální milenkou. To Anna odmítala, chtěla víc. Podvolila se až po 10 letech, nato si ji Jindřich již těhotnou tajně vzal a teprve potom konečně dosáhl rozvázání svazku s Kateřinou Aragonskou. Dle astrologických výpočtů mělo být očekávané dítě chlapec, Jindřich byl přešťasten a také to Anně dával najevo. Po narození budoucí Alžběty I. byl tedy trochu zklamán, ale jeho láskou k Anně to zatím nijak neotřáslo. Věřil, že syn přijde později. Naneštěstí Anna další tři děti potratila a Jindřich postupně začal vyhledávat milenky. Jeden z potratů svedla Anna právě na Jindřichovu nevěru “s jinou krásnou dívkou”. Nakonec ji Jindřich vyměnil za Janu Seymourovou a ji nechal popravit.
Princezna Diana
Svatební boty princezny Diany (1961-1997), které měla na nohou, když si brala prohnaného prince Charlese. Později prohlásila, že svatební den pro ni byl tím nejhorším v životě. Věděla, že Charles miluje Camillu, protože za dveřmi vyposlechla jeho telefonát s ní. Svěřila se sestrám, ale ty ji přesvědčily, že je pozdě svatbu odvolávat. Líbánky byly taky peklo. Hned ze začátku vypadly Charlesovi z diáře fotky Camilly. Ani se nesnažil ospravedlnit. Diana celou svatební cestu probrečela a svůj pláč přerušovala jen před zvědavými kamerami, do kterých s úsměvem “vřele doporučovala manželství”. Pozornému divákovi však neušlo, jaká bolest se za nejistým úsměvem skrývala.
Tudorovci
Sokolnická rukavice Jindřicha VIII. Tudora. (1491-1547). Sokolnictví bylo samozřejmou součástí každého panovnického dvora už od 10. století a chovali se hlavně sokoli a rarozi. První Jindřichova žena Kateřina Aragonská ráda jezdila na lovy s ním. On sám byl prý lovem prakticky posedlý.
Královna Viktorie
Bavlněné spodní prádlo královny Viktorie (1819-1901), která byla pravděpodobně nejobjemnější panovnicí Evropy. Do kalhotek, které se vydražily za 130.000 Kč, by se s přehledem vešly dvě ženy normální postavy – mají neuvěřitelných 127 cm v pase. Při Viktoriině výšce 150 cm jí sahaly je kolenům a kdyby sháněla spodní prádlo dnes, potřebovala by velikost 58. Zajímavé je, že ačkoli její spodní prádlo vypadá cudně a dokonce i její vystupování by se dalo označit za puritánské, v intimním životě byla více než náruživá. Těžce nesla, že kdykoli byla těhotná (9x), manžel Albert s ní nespal více než rok. A když jí řekli, že deváté dítě by vzhledem k jejímu zdraví mělo být poslední, její hlavní starostí bylo, že její sexuální život končí. Albert byl totiž známý svým přesvědčením, že sex slouží jen k plození dětí a ne k potěšení.

Zdroje:

kniha Skandální život anglických královských rodů, Nigel Cawthorne

pinterest.com, britishmuseum.org, tyden.cz, wikipedia.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *