věci a pozůstatky slavných
Zajímavosti

Relikvie slavných: Mozek Rudolfa II., kalhotky Evy Braunové i vyzáblá tvář Beethovena

Pojďte se podívat na další várku předmětů a tělesných pozůstatků, které patřily známým historickým osobnostem. Je tak zvláštní vidět jejich věci na vlastní oči nebo aspoň na fotografii, protože teprve pak si naplno uvědomíme, že to byli lidi jako my.

kalhotky evy braunové
Kalhotky Evy Braunové (1912 – 1945) nalezl jeden z amerických vojáků v bunkru poblíž Orlího hnízda poté, co Eva a Adolf Hitler spáchali sebevraždu. Společně s dalšími osobními věcmi si je vzal domů a až v roce 2016 se dostaly do dražby, kde si je koupil neznámý zájemce za 88 000 Kč. Kalhotky mají vyšité Eviny iniciály, jsou používané, ale velmi zachovalé a čisté, nemají žádné díry. Jen jim postupem času vybledla barva. Hitler, o jehož sexuálním apetitu dosud nemáme úplně jasno, údajně samovolně ejakuloval, jen co před ním Eva nadzvedla sukni. Sám se před ní ale nikdy nesvlékl. Tedy aspoň se to říká – zcela jistě se totiž nesvlékal ani před svým lékařem, navíc byl posedlý čistotou, což se s milostným aktem příliš neslučovalo.
Mozek Rudolfa II.
Zbytky mozku císaře Rudolfa II. (1552 – 1612). Když Rudolf II. v lednu 1612 zemřel, následovala pitva, která nebyla úplně důstojná. Vedl ji doktor Roboreto a byla u ní spousta diváků. Jeden z přihlížejících – nepoctivý a intrikánský Václav Vchynský, majitel zámku Zásmuky – se uchýlil k vyloženě trapnému gestu. Vzal do ruky císařovo srdce a zmáčkl ho, až z něj vystříkla krev. Namachrovaně prohlásil, že tímto se Rudolfovi II. aspoň částečně pomstil. Nenávist k němu “převzal” od svého již nežijícího otce, který měl za života znevažující poznámky vůči císaři a ten na něj pak zanevřel. Neuctivě se zachoval i vévoda Jindřich Brunšvický, který prohlásil, že dokáže pitvat lépe než lékaři, a k pitvě se aktivně vetřel. Vzhledem k tomu, že při zkoumání ostatků bylo zjištěno, že lebka císaře byla otevřena neprofesionálně, zřejmě šlo o práci právě tohoto drzého vévody. Rudolf II. byl mimochodem prvním panovníkem, kterému byl vyjmut mozek a do rakve k jeho tělu uložen zvlášť ve viscerální nádobě.
Jindřich VIII. a Anna Boleynová
Dveře do ložnice Jindřicha VIII. Tudora a Anny Boleynové. Než Jindřich VIII. (1491 – 1547) uhnal Annu Boleynovou, trvalo mu to několik let. Možná očekávala, že když se o ni tak rval, nebude mít žádný problém ji uspokojit. Bohužel tomu bylo jinak. Jindřichovi bylo teprve 41 let a už trpěl poruchami erekce, které navíc nedokázal uspokojivě kompenzovat. „Chybí mu jak zručnost, tak mužnost,“ svěřila se Anna své švagrové. Nakonec ale krále taky rychle omrzela. Tři roky po svatbě ji křivě obvinil z incestu s jejím bratrem a nechal popravit. 11 dní po její smrti si vzal Janu Seymourovou.
košile JFK
Zakrvácená košile zavražděného prezidenta Johna Fitzeralda Kennedyho (1917 – 1963). Prezident USA J. F. Kennedy byl při návštěvě Dallasu zastřelen dvěma ranami – jedna ho zasáhla do zad a vylétla hrudníkem v oblasti těsně pod krkem, druhá roztříštila lebku a rozmetala mozkovou tkáň nejen na kostýmek Jackie Kennedyové a sedačky v autě. Člen doprovodu, který jel vedle vozu na motorce, se svěřil, že i on byl potřísněný. Jackie, která se povýstřelech vymrštila ze sedačky a plazila se na zadní korbu vozu, se nesnažila o útěk, ale chtěla zachytit odlétnuvší kus manželovy lebky. Košile Kennedyho je uložena v Národním archivu v Marylandu a i když je stará více než 50 let, je v perfektním stavu. Když ji v roce 2013 zkoumal forenzní patolog Dr. Peter Cummings, došel k přesvědčení, že některé konspirační teorie jsou opravdu bláboly. Ránu do zad dokazuje díra v horní části košile. Podle fotografií z pitvy pak Cummings jednoznačně určil, že střela do hlavy skutečně přišla zezadu, jak tvrdí oficiální zpráva, a ne ze strany ani zepředu, jak se snaží dokázat konspirátoři.
Beethoven
Posmrtná maska Ludwiga van Beethovena (1770 – 1827). Hudební skladatel neměl v době smrti snad jediný zdravý orgán. Pitva prokázala cirhózu jater, zvětšenou slinivku a slezinu, kameny v ledvinách, písek ve žlučníku a vodu v dutině břišní. O orgánech v hrudníku se sice v pitevním nálezu hovoří jako o zdravých, i tak měl ale Beethoven ke konci života problémy s dýcháním. Dá se říct, že doplatil hlavně na svou neukázněnost – při zdravotních potížích nerespektoval nařízení lékařů a předepsané léky buď nebral, nebo jich naráz užíval více než měl a pak se dožadoval dalších zásob. K tomu jedl nekvalitní stravu a neodepřel si alkohol v podobě levného vína. Ze hřmotného skladatele se postupně stal vyzáblý věchýtek a představu o jeho vzhledu v době smrti nám poskytuje jeho posmrtná maska. Příčinou smrti bylo multiorgánové selhání a Beethoven před ní dlouhé měsíce trpěl.
Královna Viktorie
První botičky královny Viktorie (1819 – 1901). Černé botičky z hedvábí obouvaly nožičky budoucí anglické královny Viktorie, jejíž vláda trvala skoro 64 let. Narodila se v Kensingtonském paláci, který teď obývá princ William a jeho rodina. Na své dětství nevzpomínala ráda. O otce přišla ještě když byla kojenec a v paláci zůstala jen se svou přísnou matkou. Ta jí zakazovala hrát si s ostatními dětmi, zavírala ji doma a hodně ji hlídala. Není divu, že mezi matkou a dcerou panovalo napětí a často se hádaly. Snad nedostatek lásky způsobil, že z vlastních dětí neměla Viktorie příliš velkou radost, miminka jí nevoněla a přenechávala je chůvám. Nelibě nesla i každé své těhotenství a porod, který jí připadal nedůstojný a příliš živočišný.

 

Zdroje: Twitter aukční síně Philip Serrell, vesmir.cz, peengel.cz, pinterest.com, zena-in.cz, Wikipedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *