Byt Leonida Toptunova
Zajímavosti

Leonid Toptunov: Pojďte se podívat do jeho bytu

Když Leonid Toptunov zemřel po výbuchu Černobylu na následky ozáření, bylo mu 25 let. Byl to klasický čerstvý absolvent, který se chtěl stabilizovat v nové práci, miloval vědu, pivo a holky. Žil sám ve svém malém bytě v Pripjati, v devátém patře paneláku (až nahoře), ve kterém bylo celkem 90 bytů. O patro níž bydlel Alexej Ananěnko, jeden ze tří “potapěčů”. Leonid a Alexej byli přátelé.


Toptunovův byt našla v Pripjati jedna z jeho fanynek z Itálie. Odmítá prozradit přesnou adresu, prý aby ho nenechavci nepřišli vykrást. Byt má 25 m² a je tu malý obývací pokoj, koupelna a kuchyně. Ložnice tu nebyla, Leonid spal na rozkládací pohovce v obýváku. Z balkonu měl krásný výhled.

Byt je stále docela zachovalý

Na Leonidově posteli dokonce dosud leží uschlé květiny. Na jeho památku. Odešel odtud dne 25. dubna 1986 a už se nikdy nevrátil. Čekala ho osudná noční směna v Černobylu. Při havárii schytal smrtelnou dávku ozáření, když se společně s Alexandrem Akimovem pokoušeli obnovit chlazení reaktoru. Zemřel po 18 dnech v moskevské nemocnici, Akimov 3 dny před ním. Toptunov a Akimov byli mimochodem moc dobří kamarádi. Prý “jeden byl stínem druhého”, přestože Toptunov byl vlastně ještě kluk a Akimov táta od dvou dětí. Chodili spolu i na ryby.

V 90. letech se do bytu podívala jeho matka

Matka Leonida Toptunova byla v jeho bytě jen dvakrát. Poprvé v roce 1985, když se sem Leonid stěhoval a ona mu pomáhala. Jak se stěhováním, tak s pořizováním nábytku. Podruhé až po pár letech od katastrofy, a to po několika marných pokusech dostat se do zakázané zóny. Chtěla si odtud odnést synovo fotoalbum.

Zdroj: francescadani.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *