Pikantní minizprávy

Manželka Jana Lucemburského přežila císařský řez

19letá Beatrix Bourbonská, druhá žena tehdy 40letého Jana Lucemburského, dne 25. února 1337 přivedla na svět svého prvního a posledního syna Václava. Její porod se stal velkým medicínským milníkem, protože Beatrix je pravděpodobně první ženou na světě, která přežila císařský řez ještě před objevem anestezie (1870). O průběhu porodu ale nemáme podrobnější záznamy, protože ve 14. století nebylo zvykem je pořizovat.


Asi nemusíme nijak zvlášť líčit, že Beatrixino přežití se rovná naprostému zázraku. Stoprocentně s ním nepočítali ani sami ranhojiči, kteří u porodu byli. K vyjmutí plodu přes stěnu břišní se v historii přistupovalo až tehdy, kdy rodička zemřela nebo byla zjevně umírající.

Porodník z Apolináře vysvětlil, co se asi stalo

Porodník Antonín Pařízek, který se porodem Beatrix Bourbonské hlouběji zabýval s týmem historiků, nastínil jeho nejpravděpodobnější průběh. Beatrix během porodu zřejmě upadala nebo upadla do bezvědomí, kvůli čemuž ji mylně považovali za mrtvou. Proto se přistoupilo k řezu – šlo tu hlavně o vyjmutí dítěte a jeho pokřtění, protože podle křesťanských zásad by jinak nebylo spaseno. Podle Pařízka silná bolest v operační ráně pak královnu probrala a spustila stresovou reakci. Ta mohla přispět k tomu, že Beatrix nevykrvácela a měla příležitost se zotavit. Za tři měsíce už absolvovala svůj korunovační ceremoniál a brzy poté se i se svým synem vydala na dlouhou cestu zpět do Lucemburska.

Ani zázračný porod nepomohl Beatrix k větší popularitě

Královna chtěla odjet z Čech hlavně proto, že tu byla neoblíbená. Při korunovaci, kterou Pražané okázale ignorovali, se jí to definitivně potvrdilo. U obyvatel nestoupla v ceně ani po svém neuvěřitelném porodu, není tedy divu, že se do Čech už nikdy nevrátila.

Lidé tehdy měli rádi hlavně Blanku z Valois a Karla IV., toho času markraběcí pár. Blanka byla Beatrixina sestřenice a byla jen o dva roky starší, takže jí v Čechách dělala společnost. Poté, co Beatrix zemi opustila, Jan Lucemburský ze zášti Blanku donutil, aby přesídlila do Brna. Beatrix už po císařském řezu žádné další děti neměla a zemřela v 65 letech, dva týdny po svém synovi Václavovi a 5 let po smrti Karla IV.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *