Smrt

Z pitevní zprávy Sharon Tate

*Článek obsahuje barevnou fotodokumentaci z pitvy a místa činu. Záběry jsou drastické.

Než skupina mladých lidí zfanatizovaná Charlesem Mansonem zavraždila těhotnou herečku Sharon Tate Polanski (*1943), nechali ji dívat se, jak vraždí její tři přátele – jednoho zastřelili, zbývající dva ubodali. Jen jednoho z nich zavraždili už venku, a tak o něm nevěděla. Plačící Sharon prosila o život svého dítěte, nebylo jí to ale nic platné. Když do ní bodali, volala svou matku. To byla její poslední slova. K otřesné vraždě došlo 9. srpna 1969.

Na těle herečky bylo 16 bodných ran a dvě řezné, k tomu odřeniny od provazu, který jí vrazi omotali kolem krku a věšeli ji do výšky. Soudní lékaři neobjevili na těle žádná posmrtná poranění, Sharon tedy musela být pověšena ještě zaživa. Buď předtím než zemřela, nebo během umírání.

Které rány byly smrtelné?

Vedoucí pitvy Dr. Noguchi u soudu uvedl, že pět bodných ran ze šestnácti bylo samo o sobě smrtelných.

Čtyři bodné rány, které zasáhly srdce, byly všechny 10 centimetrů hluboké. Jedna z nich pronikla do těla nad levým prsem, zbylé tři byly zasazené pod prsem, vzájemně velmi blízko sebe. Jedna z nich pronikla až do levé srdeční komory, další cestou ke srdci prorazila chrupavčitou část šestého žebra. Tyto rány do hrudníku způsobily masivní krvácení do osrdečníku a levé části pohrudnice, což bylo hlavní příčinou smrti.

Poslední smrtelné bodné zranění bylo v horní části břicha a propíchlo játra. Rána byla hluboká skoro 13 centimetrů.

Další tři rány označil Noguchi jako pontenciálně smrtelné, ty byly na zádech a propíchly plíce.

pitva sharon tate
Nákres z pitevního protokolu zachycuje bodná a řezná zranění Sharon Tateové.

Reakce vrahů u soudu

Charles Manson poslouchal výpověď doktora Noguchiho se zaujetím. Vraštil čelo a hladil si bradku. Tři vražedkyně Susan Atkins, Leslie Van Houten a Patricia Krenwinkel seděly tiše a nehnutě. Jen Atkinsová se začala třást, když se promítaly snímky z pitvy a Noguchi vysvětloval, co je na nich. Když Tex Watson vraždil Sharon, Atkinsová ji držela. Pak se nože chopila taky.

pitva sharon tate
Pod levým prsem jsou vidět tři z pěti smrtelných bodných ran, na levém předloktí měla Sharon Tate jediná dvě řezná poranění. Ačkoli obličej vypadá děsivě, na hlavě žádná zranění nebyla – až na odřeniny způsobené provazem. Pitva trvala tři hodiny a vedl ji lékař Thomas Noguchi, který 7 let předtím pitval i Marilyn Monroe.

Znala Sharon pohlaví svého dítěte?

Sharon zbývaly dva týdny do porodu a doma už dávno měla slušnou výbavičku zejména v neutrálních barvách. Stejně jako ostatní těhotné ženy v 60. letech netušila, co se jí narodí, protože vyšetření ultrazvukem se neprovádělo. Myslela si, že to bude spíš holčička, protože sama byla jedna ze tří dcer. Že jde o syna, se ukázalo až při pitvě. Dítě bylo před smrtí kompletně vyvinuté, zdravé. Z těla Sharon ho vyňali posmrtným císařským řezem a pohřbili v jejím náručí. 

Bylo nenarozené dítě taky pobodané?

Jen jedinou bodnou ránu dostala Sharon do břicha a ta probodla játra. Dítě zůstalo zcela nezraněno, ale podle doktora Noguchiho, který pitvu vedl, zemřelo na udušení maximálně 10-15 minut po smrti Sharon. „Jen dokud se nezastavil krevní oběh,“ řekl. Vrazi se přitom nad mrtvým tělem Sharon rozmýšleli, jestli z ní dítě nevyndají a neodnesou s sebou.

těhotná sharon tate
Pravděpodobně poslední fotografie Sharon Tate (vlevo). Byla v 9. měsíci těhotenství. Vpravo snímek z místa činu. Sharon byla spoře oděná, protože v Kalifornii byla zrovna vlna veder. Dům na Cielo Drive, kde se masakr odehrál, už nestojí. Byl později zbourán.

Zdrcený Roman Polanski

Sharon Tate byla vdaná za polského režiséra Romana Polanskiho. Když mu telefonovali o vraždě Sharon, byl zrovna v Londýně. Zpráva ho zdrtila. Bouchal do zdi, mlátil se pěstmi do hlavy a stále dokola se ptal: „Věděla, jak moc jsem ji miloval?“ Přišel za ním lékař a podal mu sedativa. V následujících dnech byl léky tak utlumený, že se ploužil jak zombie.

Pohřeb Sharon a jejich nenarozeného syna se konal čtyři dny po vraždě a Polanski se ho zúčastnil z posledních sil. Synovi dal jméno Paul Richard, jedno jméno po otci Polanského, druhé po otci Sharon. Sharonin otec strávil poslední noc před pohřbem u její rakve.

roman polanski a sharon tate
Sharon Tate byla za Romana Polanského vdaná jen rok a půl a každým dnem očekávali příchod prvního dítěte. Polanski nesl její smrt velice těžce a bolavá je pro něj dodnes. Vpravo na jejím pohřbu.

 

Zdroje:
cielodrive.com
quora.com
murdersofaugust69.freeforums.net
creepycuriosities.com
flickr.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.