Nevíme, jestli Karel IV. (1316-1378) spadl z koně nebo ze schodů nebo prostě jen zakopnul při chůzi. Podle antropologů si někdy po 2. listopadu 1378 zlomil krček stehenní kosti a do tří týdnů zemřel. Jak vypadaly jeho poslední dny?
Po úrazu už 62letý Karel IV. z lůžka nevstal. Antropologický výzkum ukázal, že levá stehenní kost (tedy ta zlomená) je nepatrně prořídlá, což svědčí o tom, že císař měl nohu znehybněnou. Nepochybně také trpěl velkými bolestmi.
Karla IV. zabila typická komplikace
Karel IV. přišel k úrazu, ke kterému často přicházejí i dnešní senioři, a dopadl stejně, jako dopadali pacienti ještě před 100 lety. Tato zlomenina se nedala operovat a člověka čekala jen jedna možná “léčba”: ulehnout a čekat na zázrak. Ortoped Jan Bartoníček popsal, že pacientům ve 14. století stejně jako na začátku devatenáctého hrozily proleženiny, embolie a samozřejmě zápal plic. Ten potkal i Karla IV. a nakonec byl příčinou úmrtí dne 29. listopadu 1378, tři hodiny po západu slunce.
Horečky při zápalu plic často stoupají nad 40 °C a pacient vypadá velmi nemocně. Kroniky popisují u Karla IV. i zimnici, další typický příznak. Pravděpodobně trpěl i bolestí při nádechu.
Proč ležícímu pacientovi hrozí zápal plic?
Císař Karel IV. doplatil nejen na to, že v jeho době se se zlomeninou krčku nedalo nic dělat. Zápalu plic by se možná dalo zabránit, kdyby tehdejší ranhojiči věděli o nutnosti správného polohování a provádění dechových cvičení. Pokud ani jedno z toho není aplikováno, u ležícího pacienta často dochází ke dvěma nepříznivým stavům: k plicní hypostáze (plíce se působením gravitace překrvují a zahleňují) a hypoventilaci (tělu se dostává méně vzduchu, než kolik potřebuje). V takových podmínkách se dobře daří bakteriím a právě proto může pacient chytit zápal plic (hypostatická pneumonie), i když leží v teplé posteli.
Na mrtvé tělo císaře se přišlo podívat 7 tisíc lidí
Balzamovači připravili tělo Karla IV. na 11denní veřejné vystavení. Každý se mohl přijít rozloučit a podle kronik této možnosti využilo 7 tisíc Pražanů. Tehdy žilo v Praze 40 tisíc lidí. Pokud by Karel IV. zemřel dnes a přišlo se na něj podívat stejné procento Pražanů, jejich počet by přesáhl 229 tisíc lidí.
Zdroje:
krajskelisty.cz
www.idnes.cz
lekarske.slovniky.cz
dvojka.rozhlas.cz
nasregion.cz