Skandály

Přemyslovec Jaromír: Jeden bratr ho nechal vykastrovat, druhý oslepit

Boleslav III., Jaromír a Oldřich – tři přemyslovští bratři, kteří se na přelomu 10. a 11. století chtěli dostat na český trůn. Ale ten byl jen jeden… Psychopatický Boleslav byl asi o 10 let starší než oba bratři a s pokusy o odstranění svých konkurentů začal právě on. Jaromíra plánoval vykastrovat (povedlo se), Oldřicha uškrtit (nepovedlo se). Sám nakonec ochutnal vlastní polívčičku.


Jaromírovi bylo asi 26 let, když ho nechal vykastrovat bratr Boleslav. Nevíme přesně, jak byla kastrace vykonána, ale možné způsoby byly dva: varlata mu odřízli ostrým nástrojem, nebo roztloukli kladivem. Jde o postupy, o kterých se dočítáme ve zprávách ze starého Řecka, Asie a Afriky, a dá se předpokládat, že jeden z nich byl využit i v případě vykleštění Jaromíra.


Protože Jaromíra vykastrovali až v dospělosti, na jeho tělesném vývoji se to nepodepsalo. Ovlivnilo to ale jeho chování. Jistě se stal méně agresivním a méně průbojným a umírnily se jeho sexuální touhy. Pravděpodobná je ublíženost a z toho plynoucí zlomyslné chování. Mohl i ztloustnout. Tělesný vývoj by byl ovlivněn daleko více, kdyby ke kastraci došlo ještě před pubertou. Jaromírův hlas by zůstal chlapecký a nezačaly by mu růst vousy.  

Jeden je vykleštěný, teď ještě zabít druhého… Ale nepovedlo se!

Jeden bratr je zneškodněn, zbývá ještě druhý. Pokud jde o Oldřicha, Boleslav III. se inspiroval konáním svého dědečka Boleslava I., který nechal zabít bratra Václava před dveřmi chrámu. Napadlo ho, že by mohl uškrtit Oldřicha v parní lázni. Pozval ho k sobě, ale plán se nevydařil. Zdá se, že Oldřich něco vytušil nebo byl varován a stačil uniknout. Mluví se i o tom, že Boleslav neměl plán vraždy dost dobře promyšlený, a proto selhal.

Proč dal Boleslav jednoho bratra vykastrovat a druhého chtěl zabít? Proč nechtěl zabít oba? V případě Jaromíra mohl být důvodem strach ze silné opozice, která za ním tehdy stála. Nebo fakt, že Jaromír byl poměrně slabý, takový chudáček – a jediné, čeho by se mohl Boleslav obávat, byli tedy jeho potomci. Kastrací se této hrozby zbavil. U Oldřicha by zas kastrace neměla smysl, už potomka měl.

Na český trůn se nakonec dostal každý z bratrů. Střídali se podle toho, kdo koho zrovna přelstil nebo zneškodnil. Boleslav byl na trůnu dvakrát, Oldřich také a Jaromír dokonce třikrát.

Přišel o varlata a nakonec i o oči

Mladší bratři Jaromír a Oldřich na začátku drželi pospolu a po vykleštění jednoho a neuskutečněné vraždě druhého utekli společně s matkou do Bavorska. Jenže když se vykastrovaný Jaromír vrátil do Čech a zčista jasna usedl na knížecí stolec, jejich spojenectví bylo minulostí. Oldřich vyvolal převrat, Jaromíra z trůnu dostal a sám se na něj dosadil. Když se pak vlivem dalších okolností situace obrátila a Jaromír zase vystřídal na trůnu Oldřicha, rozhodl se Oldřich o rok později, že nechá Jaromíra oslepit.

Před lety vykastrovaný Jaromír musel nelidsky trpět. Oči mu vydloubli z jamek za plného vědomí a k zahojení mohl používat tak maximálně plátýnko namočené v bylinném odvaru. Oldřich ale nebyl u vlády dlouho, brzy zemřel. Jedna z variant je, že se ujedl a upil. Asi tomu neuvěříte, ale vykastrovaný a slepý Jaromír se díky tomu potřetí dostal k moci.

Slepého Jaromíra zavraždili na záchodě: dýkou do zadku

Už po půl roce Jaromír předává vládu Oldřichovu synovi Břetislavovi, protože sám je na tom zdravotně špatně. Při příležitosti postoupení trůnu si neodpouští proslov mířený proti Vršovcům a tím si podepisuje ortel smrti. Jeden z Vršovců si na Jaromíra počíhal v noci na záchodě a vrazil mu dýku přímo do zadku, když konal potřebu. Ostří se v něm dokonce zlomilo – tím, jak narazilo na pánevní kost. Jaromír umíral v nesmírné potupě ještě tři dny.

“A ten, když onen slepec seděl v noci na záchodě a vyprazdňoval břich, ho proklál nejostřejší dýkou zezadu až do útrob.”

— Kosmova kronika

I na psychopata Boleslava došlo

Nejstarší bratr Boleslav III. dopadl tak, jak si zasloužil – a boží mlýny v jeho případě mlely docela rychle. Uplynulo jen pár let od té doby, co nechal vykastrovat Jaromíra a pokusil se zabít Oldřicha, když mu polský kníže Boleslav Chrabrý nechal vypíchnout oči a uvěznil ho na zbývajících více než 30 let života. Udělal to proto, že Boleslav III. mu za předchozí pomoc něco slíbil, ale slib nedodržel (a navíc nařídil vyvraždění Vršovců a vlastní rukou zabil svého zetě – mečem mu rozpůlil hlavu). To bylo na Boleslava Chrabrého příliš.

Zdroje:
dvojka.rozhlas.cz
hrdelnipravo.cz
denik.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *