Nemoci

Proč Zátopkovi neměli děti? Mohla za to zkažená kotleta?

Osudový pár Emil a Dana Zátopkovi. Oba se narodili 19. 9. 1922 a v roce 1952 ve stejný den získali zlatou olympijskou medaili. On za běh na 5 km, ona za hod oštěpem. Tou dobou byli už 4 roky manželé a brali se po pouhých pěti měsících známosti. A prý by se vzali dřív, nebýt závodů. Brát se přitom “nemuseli” – Dana nebyla těhotná. A nebyla ani nikdy později.


Zkažené jídlo

Ještě než Dana poznala Emila, jela do Polska na závody. A tady jí zkomplikovalo život jídlo ze zkaženého masa, které si po závodu dala. Byl z toho paratyfus a zánět pobřišnice. Daně bylo dlouhé měsíce špatně a zůstala mimo hru celý další rok. Nemohla trénovat a polehávala po nemocnicích. Právě srůsty po zánětu mohly být tím důvodem, proč zůstala neplodná, ač jí to nikdy nikdo nepotvrdil.

PARATYFUS
Střevní infekční onemocnění vyvolané bakterií Salmonella paratyphi. Přenáší se kontaminovanou vodou nebo potravinami. Paratyfus se podobá běžnému tyfu, má ale mírnější příznaky, které se projeví do 7-14 dní. Zánět pobřišnice vzniká, pokud bakterie proniknou i do dutiny břišní. Stav je doprovázen velkými bolestmi a je život ohrožující.

Doktor jí poradil, ať se na to vykašle

Když Dana nemohla otěhotnět, pochopitelně běhala po doktorech. Ti jí nepomohli, jeden z doktorů ji ale dokázal aspoň povzbudit, že svět se bez vlastních dětí nezboří. „Ze začátku mě to žralo, když jsem ale viděla, že to vypadá beznadějně, hodně mi pomohl doktor, který řekl: Vykašli se na to. Život je jen jeden. Je potřeba ho žít a snažit se uplatnit tam, kde to jde,“ prozradila v pořadu 13. komnata.

Legendární polibek poté, co Emil Zátopek doběhl olympijský maraton v Helsinkách. Tuhle trať běžel poprvé v životě a soupeře nechal poměrně daleko za sebou. Na stadion vbíhal sám! | FOTO: profimedia.cz

Adopce nepřipadá v úvahu, řekl Zátopek

Dana byla ze zprávy, že dítě opravdu mít nebude, nešťastná. „Emil mě tehdy utěšoval a řekl: Prosím tě, co blbneš? Myslíš, že se kvůli tomu, že nemáme děti, zboří svět? Kvůli nám lidstvo nevymře, nedělej si iluze,“ zavzpomínala na jeho reakci. Na nějakou dobu se tedy uklidnila, ale mateřské pudy se znovu ozvaly – a přišla s návrhem na adopci. Tu ale Zátopek razantně odmítl. Přišlo mu, že teď by si měli užívat toho, co mají. Především slávu a všechno s ní spojené. Vlastně se bál, že by dítě nezvládali tak, jak by potřebovalo. Dana si tedy užívala přítomnost dětí už jen jako trenérka dorostu.

Zdroje:
zeny.iprima.cz
dvojka.rozhlas.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *