Smrt

Otrávili Mozarta lékaři? Nedá se to vyloučit

O příčině smrti Wolfganga Amadea Mozarta, zřejmě nejslavnějšího hudebního skladatele všech dob, se odjakživa vedou dohady. Mezi nejčastěji zmiňovaný důvod, proč předčasně zemřel, je otrava jeho údajným sokem Antoniem Salierim.

Antonio Salieri, vídeňský dvorní kapelník (1750 – 1825), měl ze závisti nalít Mozartovi do vína smrtelně jedovatý roztok chloridu rtuťného. Přestože byli dříve přátelé, stejný obor jejich působnosti nevratně připravoval půdu pro vzájemnou rivalitu. Salieri prý jen velmi těžko snášel, že má Mozart více úspěchů. Dohnalo ho to až k vraždě?

Rtuť podali Mozartovi jeho lékaři

Podle dostupných informací je velmi pravděpodobné, že Mozart na sklonku života skutečně trpěl chronickou otravou rtutí. Hovořily pro to jasné příznaky: zažívací potíže (zvracení, koliky a průjmy), bezvědomí a depresivní stavy.

Hlavním kamenem úrazu, který společně s dalšími zdravotními problémy vedl ke smrti, byl omyl tehdejších lékařů. Diagnostikovali Mozartovi syfilis, a i když ten kvůli snížené imunitě trpěl různými infekcemi po celý svůj život, zrovna tuto pohlavní chorobu zcela jistě neměl. Smůlou bylo, že syfilis se v 18. století léčil rtutí, kterou se opravdu nešetřilo. Postižený dostával vysoké dávky, a tak otravy nebyly ničím výjimečným.

Každý den zvracel, přesto dál usilovně komponoval

A takto skončil i Mozart. Ke konci života už byl upoután na lůžko, každý den zvracel a s vědomím, že se jeho smrt blíží, se ze všech sil snažil dokončit operu Kouzelná flétna. O to, že ji nestihne, se velmi obával a nemohl na to přestat myslet. Štěstí ale stálo při něm, dopsal ji tři měsíce před smrtí a po ní stihl ze dvou třetin rozepsat ještě Requiem. Bohužel dle mínění kritiků je na Kouzelné flétně znát, že ji Mozart psal v nemoci.

Jeho konec přišel 5. prosince 1791 ve věku nedožitých 36 let.

 

Zdroj: Zpráva o nemocech slavných, Ivan Lesný

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *