Vilém Dobyvatel a jeho smrt
Smrt

Nafouklá mrtvola Viléma Dobyvatele při pohřbu explodovala, lidé zápachem omdlévali

Anglický král a normanský vévoda Vilém I. Dobyvatel (cca 1028 – 1087) byl sadistický psychopat, který zavinil smrt a utrpení tisíců nevinných lidí a který zbil svou budoucí ženu Matyldu, když se za něj napoprvé odmítla provdat. Vadilo jí, že Vilém je nemanželským synem – jeho matka nebyla urozená. Nakonec ji ke sňatku „přesvědčil“, měli spolu devět dětí (z toho dva budoucí krále) a říká se, že na svou dobu jí byl nezvykle věrný. Zemřela ale o pět let dřív než on, a tak nemohla žádným způsobem ovlivnit, jak proběhly jeho posmrtné dny a týdny.

Tlustý jako před porodem

Jako anglický král si Vilém dopřával hory jídla a postupně ztloustl do impozantních rozměrů. Francouzský král Filip I. o něm prohlásil, že vypadá jako žena těsně před porodem. Vilém byl na podobné poznámky citlivý a pokoušel se zhubnout pomocí zajímavé diety: konzumoval jen víno a tvrdý alkohol. Pochopitelně to nepomohlo a právě tloušťka ho jako jedna z příčin stála i život.

Šest týdnů v bolestech

V létě 1087 pod ním klopýtnul jeho kůň a Vilémovo nemotorné tělo narazilo na sedlovou hrušku. Došlo k vážnému vnitřnímu zranění. Vilémovi se protrhla střeva a neuvěřitelných šest týdnů trvalo, než zemřel. Ranhojiči se z důvodu jeho obezity ani nemohli pokusit o záchranu. Když zemřel, všichni sloužící z nenávisti k němu opustili jeho polonahé tělo, aniž by s ním jakkoli naložili.

Smrt Viléma Dobyvatele
Vilémův kůň klopýtl a panovník narazil břichem na sedlovou hrušku. | Sedlo pro ilustraci: 4happyhorse.eu

Tělo balzamovali pozdě

Bezprizorního těla se po krátké době ujal až potulný rytíř, který ho nabalzamoval. Práce to byla složitá, protože rozklad v teplém počasí přece jen pokročil. Potom bylo třeba dopravit tělo do 112 km vzdáleného Caenu, protože právě tam si Vilém přál být pochován.

Vilém Dobyvatel a jeho smrt
Když Vilém Dobyvatel zemřel, všichni sloužící ho nechali ležet a opustili ho. Bylo to z nenávisti k němu.

Tělo při pohřbu explodovalo

Pomalá lodní doprava, zdržení v místě pohřbu a teplo po náhlém požáru města způsobily, že bakterie ze zraněných střev prosákly do ostatních tělních dutin a břicho se enormně nafouklo. Při spouštění mrtvoly do sarkofágu účastníci pohřbu zjistili, že se do něj nevejde, a pokusili se ji tam napěchovat. Tělo ale vlivem tlaku explodovalo a ohodilo všechny přítomné shnilými vnitřnostmi a hnisem.

Hrob Viléma Dobyvatele
Tělo Viléma Dobyvatele leží pod mramorovou deskou v opatství sv. Štěpána ve francouzském městě Caen. Už ale není celé. Během náboženských válek v 16. století byl hrob zničen a většina ostatků se ztratila.

Situace byla tak děsivá a zápach tak strašný, že většina utekla ven. Některým se udělalo špatně, až omdleli. Extrémní zápach byl způsoben několikatýdenním posmrtným rozkladem a hnisem pocházejícím ze zranění střev (postupně se tvořil ještě před smrtí). Pohřeb byl dokončen velice spěšně – tělo po výbuchu splasklo a snáze do rakve zapadlo.

Z pomsty nechal vydloubat lidem oči, takže si neuctivé zacházení zasloužil, říkali lidé

Matylda, manželka Viléma Dobyvatele
Matylda Flanderská, manželka Viléma Dobyvatele, byla nádherná. Dlouho se o ní tvrdilo, že měřila jen 127 cm, ale výzkum ostatků ukázal, že její skutečná výška byla 152 cm. Na svou dobu byla tedy normálně rostlá. Zemřela pět let před Vilémem, a tak nemohla podobu jeho repatriace a pohřbu ovlivnit.

I když všichni považovali nakládání s mrtvým králem i jeho pohřeb za katastrofální, nakonec se shodli, že Vilém Dobyvatel si nic jiného nezasloužil.  Šlo o krále velmi neoblíbeného, a to pro jeho krutost. Za všechny příklady zmiňme jeden.

Vilém nesnášel projevy neúcty vůči jeho matce a jeden takový případ nelidsky potrestal. Když okolo roku 1050 obléhal sporné území města Alençon, obyvatelé rozvěsili na zdi domů zvířecí kůže. Vysmívali se mu tím, že je vnukem koželuha, čímž odkazovali na zaměstnání otce jeho matky. Za jejich despekt jim nechal vydloubnout oči, usekat ruce v zápěstí a nohy v kotnících. Pak je katapultoval zpět do vyděšeného města.

 

Zdroje:
history.com, allthatsinteresting.com, thevintagenews.com, Wikipedia Commons
Obrázek sedla pochází z e-shopu s westernovými a jinými sedly 4happyhorse.eu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *