Smrt

Jak chutná kyanid a co udělá s tělem? Tohle prožívala Braunová, Himmler i Goebbelsovi

Nejvyšší nacistické špičky u sebe nosily malé ampulky s kyanidem (jedem známým také jako cyankáli), aby v případě, že padnou do rukou nepřítele, mohli spáchat rychlou sebevraždu. Kyanid je prudký jed, který při požití smrtelné dávky zabíjí, i kdyby se postiženému dostalo okamžité pomoci.

Když se Eva Braunová rozhodla zemřít společně s Hitlerem, otravu kyanidem si vybrala sama. Doslovně řekla, že chce být krásná mrtvola, a tak se jí sebevražda zastřelením nezamlouvala. Tu naopak zvolil Hitler. Den před smrtí před ostatními prohlásil, že nejlepší je střelit se do úst, protože člověk si ani nestihne nic uvědomit. Nakonec se střelil do spánku, ale kapsli s kyanidem použil taky – jako pojistku. Potvrdila to lékařská expertíza provedená Sověty po nálezu těla. V ústech byly úlomky skla po ampuli, navíc tělo bylo cítit po hořkých mandlích, což je pro otravu kyanidem typické.

Co kyanid udělá s tělem?

Spolknutý kyanid se v těle rozštěpí na draslík a kyanidový iont, který téměř okamžitě zablokuje schopnost tkání využívat kyslík. Je to paradoxní stav – otrávený člověk normálně dýchá a v krvi má dost kyslíku, tělu je to ale k ničemu a udusí se. Otrávený může po požití pociťovat bolest hlavy, malátnost, pocit dušení nebo křeče, při větší dávce ale rychle ztrácí vědomí. Resuscitace by nepomohla, protože masáží srdce ani dýcháním z úst do úst poškozené buňky nenapravíte.

Jak kyanid chutná?

Podle svědků měla Eva Braunová po smrti zkřivený výraz. Po otravě kyanidem to není nic výjimečného, protože chutná hořce, na jazyku pálí a štípe. Chuť je velmi ostrá.

Eva Braunová se bála bolesti

Eva se bála, že ji smrt po požití kyanidu bude bolet. Hitler ji uklidňoval, že jed ochromí její nervovou a dýchací soustavu do několika vteřin. Sám byl k sebevraždě naprosto odhodlaný, Eva evidentně váhala – v noci se svěřila doktoru Haasovi, že má strach, že když Hitler zemře jako první, ona už to neudělá. Haas jí poradil, aby rozkousla ampuli ve chvíli, kdy uslyší výstřel. A stalo se. Věrný komorník Linge viděl Hitlera živého jako poslední. A mrtvého jako první. Po 10 minutách od výstřelu vstoupil do pokoje, kde se dvojitá sebevražda odehrála – s tím, že “už čekali dost dlouho”.

Zdroje:
stefajir.cz/otrava-kyanidem
priznaky-projevy.cz

kniha Obyčejné nemoci neobyčejných, Hans Bankl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *