Ethel Grangerová (12. 4. 1905 – 1982) znala svého o hlavu vyššího manžela od dětství, protože její rodiče chodili k jeho rodičům nakupovat boty. V dospělosti se z něj stal učitel a byl známý jako amatérský astronom. Jmenoval se William Arnold Granger a měl i svou temnou stránku – byl to perverzní fetišista, který přemlouval svou ženu k razantním modifikacím těla. I když některé návrhy zpočátku odmítala, nakonec pro něj udělala všechno, co chtěl. Nošení korzetu 24 hodin denně, kovový pás, mnohonásobný piercing uší, nosu a bradavek, patnácticentimetrové podpatky...
V době svého minima měřila Ethel přes prsa 91 cm, v pase 33 cm a přes boky 96 cm. Když jí William poprvé řekl, že by jí slušel korzet a velké náušnice, bylo jí 30 let a měli spolu pětiletou dceru. Tehdy měla v pase 58 cm a její styl byl dříve vysloveně neženský. Nosila vytahané oblečení, měla krátké vlasy a nějaká cinkrlátka ji nezajímala. K nošení korzetu ale svolila a nakonec s ním byla i sama spokojená. Jenže William začal své nároky stupňovat.
24 hodin v korzetu
Za 10 let snížila Ethel obvod pasu o 10 cm a měla pocit, že už to stačí. William byl jiného názoru a dlouho na ni vyvíjel nátlak, aby v korzetu i spala. Později nosila korzet opravdu celých 24 hodin a sundávala ho jen při koupání. Tělo ani po svléknutí neztrácelo svůj deformovaný tvar. Zároveň si tou dobou William prosadil, že jí obstará ještě o 3 cm užší korzet a budou mít doma i náhradní. Co kdyby se s tím původním něco stalo? Později vyrobil ocelový pásek, aby zamezil samovolnému uvolňování korzetu během nošení. Ethel kvůli tomu často neměla daleko k mdlobám.
Do korzetu sešněrovával Ethel sám William. Procedura probíhala dvakrát denně, protože Ethel měla zvláštní korzety na den a na noc. Čím užší byl její pas, tím náročnější bylo sehnat pro ni nové. Koncem 50. let, kdy už Ethel bylo přes padesát, jí William vyjednal zaměstnání u výrobce korzetů Barkley. Ve svých pamětech připouští, že druhou stranu schválně přiměl k podpisu smlouvy ještě předtím, než viděli Ethel osobně. Extrémní utahování do korzetů šlo proti jejich zásadám, jenže kvůli smlouvě pak byli povinni pro Ethel šít – samozřejmě za lepší ceny. Obchod byl výhodný spíš pro Grangerovy než pro firmu, a tak není divu, že její zástupci chtěli spolupráci co nejdříve rozvázat.
Piercing bradavek? Nikdy!
William projevoval své choutky už dříve, než došlo na návrh s nošením korzetu. Ve 25 letech porodila Ethel dceru Wilhelminu a William se nemohl nabažit jejích dmoucích prsou. Věděl ale, že po kojení zase splasknou. V tisku si přečetl, že ke zvětšení prsou pomůže piercing bradavek se zlatými kroužky. Tehdy Ethel řekla, že na to v žádném případě nepřistoupí. I tady ale po letech polevila.
Do piercingu nosu se pustili sami
Williamovi se podařilo přemluvit Ethel i k piercingu obou nosních křídel a septa, tedy nosní přepážky. Bylo to dávno předtím, než se stal piercing běžnou věcí – tehdy ho nemívali ani mladí. William propíchl Ethelin nos sám s pomocí stříbrné jehly, zatímco ona měla zavázané oči. Kroužky a další ozdoby nosila v nose jen doma, později ji manžel nutil chodit tak i na veřejnosti. Ethel se necítila pohodlně, ale po válce, když se móda rozvolnila, si začala pozornosti na ulicích užívat.
William Granger (1904-1974) byl učitel a amatérský astronom. Jako učitel byl svědomitý a zábavný, hleděl na potřeby žáků. Ti ho měli rádi a nosili mu sladkosti. Byl závislý na sladkém – prý si do čaje dával tolik lžic cukru, že v něm pak lžíce stála. I v oboru astronomie byl užitečný, na zahradě měl malou observatoř, kterou postavil společně s Ethel a přáteli, založil astronomický klub a vedl kurzy. Byl známý i pro svou lásku ke kočkám. Když se nějaká nachomýtla k nim na zahradu, už se stala členem rodiny. William neustále nosil svou zrzavou kočku Go-Go na rameni, při chůzi, ve škole, na kurzech i při pozorování vesmíru. Jezdila s ním i na motorce – zatímco Ethel řídila, William seděl v sajdkáře s kočkou v náručí. Když Go-Go uhynula, objevila se na zahradě další zrzavá kočka, která si stejně jako ta první našla místo na Williamově rameni. Potud vypadá William jako sympaťák, ale u všech lidí oblíbený nebyl. Někteří na něj vzpomínali jako na hádavého a arogantního a mnohem radši měli Ethel, než jeho. Zřejmě není náhoda, že nelichotivě se o něm vyjádřily i korzetiérky Iris Norris a Diana Symes. Když šily korzety pro Ethel, pravděpodobně je unavoval svými požadavky.
FOTO: ancientfaces.com
Konec nejextravagantnějšího páru 20. století
William zemřel v roce 1974 ve věku 70 let. Ethel ho přežila o 8 let. Dožila se 77 let – navzdory tomu, jak nepřirozeně zacházela se svým tělem – asi si řeknete. Fakt je ale ten, že ani ženy z viktoriánské éry, které si stahováním dokonce i v době těhotenství mrzačily těla, neumíraly dříve. Korzet sice omezoval dýchání, nenávratně stlačil hrudní koš a přesunul orgány z jejich původních pozic, ale žádné tyto změny zjevně nebyly život ohrožující.
Wilhelmina, dcera extravagantního páru, zemřela v roce 2001 ve věku 71 let. Její tělo našli až několik týdnů po smrti, protože žila sama v domě po rodičích.
Zdroje:
twenty6magazine.com
legaltechnique.org
advojka.cz (rozhovor s korzetiérkou)
corsetiere.net
článek The Grangers of Peterborough – an astronomical family, odborný časopis Journal of the British Astronomical Association