Manýry

33 cm v pase. Mrzačila se z lásky k manželovi

Ethel Grangerová (12. 4. 1905 – 1982) znala svého o hlavu vyššího manžela od dětství, protože její rodiče chodili k jeho rodičům nakupovat boty. V dospělosti se z něj stal učitel a byl známý jako amatérský astronom. Jmenoval se William Arnold Granger a měl i svou temnou stránku – byl to perverzní fetišista, který přemlouval svou ženu k razantním modifikacím těla. I když některé návrhy zpočátku odmítala, nakonec pro něj udělala všechno, co chtěl. Nošení korzetu 24 hodin denně, kovový pás, mnohonásobný piercing uší, nosu a bradavek, patnácticentimetrové podpatky...

V době svého minima měřila Ethel přes prsa 91 cm, v pase 33 cm a přes boky 96 cm. Když jí William poprvé řekl, že by jí slušel korzet a velké náušnice, bylo jí 30 let a měli spolu pětiletou dceru. Tehdy měla v pase 58 cm a její styl byl dříve vysloveně neženský. Nosila vytahané oblečení, měla krátké vlasy a nějaká cinkrlátka ji nezajímala. K nošení korzetu ale svolila a nakonec s ním byla i sama spokojená. Jenže William začal své nároky stupňovat.

Ethel Grangerová je zapsaná v Guinessově knize rekordů jako majitelka nejužšího pasu na světě. Jak moc pro tenhle rekord trpěla? Česká korzetiérka Riwaa Nerona říká, že lehká bolest k nošení korzetu patří. Když se ale žena stahuje více, bolest je až k pláči, objevuje se nevolnost a mohou otékat nohy. Korzet je pohodlnější, až když po čase povolí žebra. Sama Ethel se nechala slyšet, že nošení korzetu pro ni nebylo vždycky pohodlné, ale že si zvykla.
FOTO: vogue.it

24 hodin v korzetu

Za 10 let snížila Ethel obvod pasu o 10 cm a měla pocit, že už to stačí. William byl jiného názoru a dlouho na ni vyvíjel nátlak, aby v korzetu i spala. Později nosila korzet opravdu celých 24 hodin a sundávala ho jen při koupání. Tělo ani po svléknutí neztrácelo svůj deformovaný tvar. Zároveň si tou dobou William prosadil, že jí obstará ještě o 3 cm užší korzet a budou mít doma i náhradní. Co kdyby se s tím původním něco stalo? Později vyrobil ocelový pásek, aby zamezil samovolnému uvolňování korzetu během nošení. Ethel kvůli tomu často neměla daleko k mdlobám.

Do korzetu sešněrovával Ethel sám William. Procedura probíhala dvakrát denně, protože Ethel měla zvláštní korzety na den a na noc. Čím užší byl její pas, tím náročnější bylo sehnat pro ni nové. Koncem 50. let, kdy už Ethel bylo přes padesát, jí William vyjednal zaměstnání u výrobce korzetů Barkley. Ve svých pamětech připouští, že druhou stranu schválně přiměl k podpisu smlouvy ještě předtím, než viděli Ethel osobně. Extrémní utahování do korzetů šlo proti jejich zásadám, jenže kvůli smlouvě pak byli povinni pro Ethel šít – samozřejmě za lepší ceny. Obchod byl výhodný spíš pro Grangerovy než pro firmu, a tak není divu, že její zástupci chtěli spolupráci co nejdříve rozvázat.

Piercing bradavek? Nikdy!

William projevoval své choutky už dříve, než došlo na návrh s nošením korzetu. Ve 25 letech porodila Ethel dceru Wilhelminu a William se nemohl nabažit jejích dmoucích prsou. Věděl ale, že po kojení zase splasknou. V tisku si přečetl, že ke zvětšení prsou pomůže piercing bradavek se zlatými kroužky. Tehdy Ethel řekla, že na to v žádném případě nepřistoupí. I tady ale po letech polevila.

Sama Ethel se zřejmě necítila jako oběť, která musí plnit manželovy požadavky. Údajně mezi nimi byla oboustranná láska.

Do piercingu nosu se pustili sami

Williamovi se podařilo přemluvit Ethel i k piercingu obou nosních křídel a septa, tedy nosní přepážky. Bylo to dávno předtím, než se stal piercing běžnou věcí – tehdy ho nemívali ani mladí. William propíchl Ethelin nos sám s pomocí stříbrné jehly, zatímco ona měla zavázané oči. Kroužky a další ozdoby nosila v nose jen doma, později ji manžel nutil chodit tak i na veřejnosti. Ethel se necítila pohodlně, ale po válce, když se móda rozvolnila, si začala pozornosti na ulicích užívat.

William Granger (1904-1974) byl učitel a amatérský astronom. Jako učitel byl svědomitý a zábavný, hleděl na potřeby žáků. Ti ho měli rádi a nosili mu sladkosti. Byl závislý na sladkém – prý si do čaje dával tolik lžic cukru, že v něm pak lžíce stála. I v oboru astronomie byl užitečný, na zahradě měl malou observatoř, kterou postavil společně s Ethel a přáteli, založil astronomický klub a vedl kurzy. Byl známý i pro svou lásku ke kočkám. Když se nějaká nachomýtla k nim na zahradu, už se stala členem rodiny. William neustále nosil svou zrzavou kočku Go-Go na rameni, při chůzi, ve škole, na kurzech i při pozorování vesmíru. Jezdila s ním i na motorce – zatímco Ethel řídila, William seděl v sajdkáře s kočkou v náručí. Když Go-Go uhynula, objevila se na zahradě další zrzavá kočka, která si stejně jako ta první našla místo na Williamově rameni. Potud vypadá William jako sympaťák, ale u všech lidí oblíbený nebyl. Někteří na něj vzpomínali jako na hádavého a arogantního a mnohem radši měli Ethel, než jeho. Zřejmě není náhoda, že nelichotivě se o něm vyjádřily i korzetiérky Iris Norris a Diana Symes. Když šily korzety pro Ethel, pravděpodobně je unavoval svými požadavky.
FOTO: ancientfaces.com

Konec nejextravagantnějšího páru 20. století

William zemřel v roce 1974 ve věku 70 let. Ethel ho přežila o 8 let. Dožila se 77 let – navzdory tomu, jak nepřirozeně zacházela se svým tělem – asi si řeknete. Fakt je ale ten, že ani ženy z viktoriánské éry, které si stahováním dokonce i v době těhotenství mrzačily těla, neumíraly dříve. Korzet sice omezoval dýchání, nenávratně stlačil hrudní koš a přesunul orgány z jejich původních pozic, ale žádné tyto změny zjevně nebyly život ohrožující.

Wilhelmina, dcera extravagantního páru, zemřela v roce 2001 ve věku 71 let. Její tělo našli až několik týdnů po smrti, protože žila sama v domě po rodičích.

Zdroje:
twenty6magazine.com
legaltechnique.org
advojka.cz (rozhovor s korzetiérkou)
corsetiere.net

článek The Grangers of Peterborough – an astronomical family, odborný časopis Journal of the British Astronomical Association

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *