Skandály

Podváděl Karel IV. svoje těhotné ženy?

Karel IV. (1316 – 1378) byl nejvýznamnějším panovníkem české historie a rozhodně mu nelze upřít jeho četné zásluhy. Ne vždy ale dokázal uniknout svým přirozeným pudům. Z různých zdrojů a nakonec i z jeho životopisu Vita Caroli víme, že nebyl žádný svatoušek.

V jedné z kapitol svého životopisu se Karel IV. otevřeně přiznává k nevěře, které se dopustil během pobytu v italské Lucce. Tehdy mu bylo 17 let a jeho otec Jan Lucemburský, který byl v Lucce s ním, mu taky nešel zrovna příkladem. Milostným dobrodružstvím se po nocích oddávali oba. Jan si to přece jen mohl dovolit, protože tou dobou byl už vdovec. Na Karla ale doma čekala Blanka z Valois. S tou se neviděl dlouhé měsíce.

Sen, který donutil Karla IV. k dočasné věrnosti

Překvapivé je, že Karel IV. svoje uklouznutí v Lucce docela prožíval a trápily ho výčitky svědomí. Možná právě ty přivolaly zvláštní sen. V něm mu anděl ukázal, co se stane s podobnými hříšníky. Karel ve snu viděl svého bratránka dauphina Quida z Vienne, kterému anděl v rámci trestu za hříšný život usekl penis. Pak se mu ještě dostalo varování, že pokud on sám a ani jeho otec Jan nepovedou počestnější život, budou potrestání stejně, možná i hůř.

Karel se svěřil otci, ale ten ho odbyl s tím, aby nevěřil snům. Sen o dauphinovi se ale ukázal být jasnozřivým – to když se k družině donesla zpráva, že Quido z Vienne zemřel po zásahu šípem do intimních míst. Tehdy Jan řekl: „Divíme se velice tomu, že náš syn nám jeho smrt napřed předpověděl.“

Po této příhodě Karel IV. údajně rázně utnul svůj divoký život a brzy se vrátil do Čech k Blance. Jak dlouho mu jeho odhodlání být spořádaným manželem vydrželo? Kompletní pravdu se pravděpodobně nikdy nedozvíme, protože kroniky ani jiné zdroje se o nevěrách panovníka pochopitelně nijak široce nezmiňují. Stoprocentně doloženy jsou jen dva případy.

Luboš Y. Koláček: Otec Jan musel Karla krotit

Podle Luboše Y. Koláčka, autora knihy Sex a erotika v dobách Karla IV., měl Karel spoustu milenek po celý život (i když doložené jsou jen dvě) a bralo se to jako samozřejmost. V rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že když byla žena ve 14. století těhotná, panovník s ní běžně přerušil intimní kontakt a vyhledával vyžití jinde. Prý to byl případ i Karla IV. „Aristokraté byli zvyklí dělat si, co chtěli. Brali si klidně i násilím ženy z lidu. A dámy na to byly často hrdé,“ říká. Karel IV. byl údajně tak nevázaný, že mu otec Jan musel domlouvat, aby se krotil a vyhnul se tak možným konfliktům.

Doložený mimomanželský syn

Verzi, že Karel IV. po svém italském snu nevydržel být věrný věčně, dokazuje i doložený mimomanželský syn, ke kterému se přiznal pár měsíců před smrtí. Jmenoval se Guillaume a Karel IV. ho počal s jistou Francouzkou v roce 1364. Tehdy byl rok ženatý se svou poslední ženou Eliškou Pomořanskou, jejichž vztah je popisován jako harmonický. Kde v dějinách nakonec Guillaume skončil, nevíme.

Zdroje:

rozhovor s Petrem Čornejem na youtube kanále Univerzity Karlovy
rozhovor s Lubošem Y. Koláčkem v Českém rozhlasu
životopis Vita Caroli

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *