Nemoci

Svatá Ludmila: Byla to vzteklá bába s nadváhou?

Kněžna Ludmila (860-921) je historií opěvována jako křehký anděl a ubohá stařenka, kterou uškrtili jejím vlastním závojem. Nechceme tu ospravedlňovat úkladnou vraždu, za níž stála její snacha Drahomíra. Ale neměla k tomu náhodou víc důvodů, než se dočteme v učebnicích?


Tahanice o moc a rodinné spory dohnaly kněžnu Drahomíru k tomu, aby se zbavila své tchyně jednou provždy. Zajímavé je, že za to tehdejší společností vůbec nebyla odsuzována a ani její syn – kníže Václav, který má dnes sochu na Václaváku – ji nevyhnal ze země, jak se někde můžete dočíst. Jediné, o co se po 4 letech od vraždy postaral (když mu bylo 18 let), byl převoz ostatků babičky Ludmily z Tetína do Prahy a jejich důstojnější pohřeb. Tělo bylo původně vhozeno do hrobu jen tak bez rakve a to se mu nelíbilo.

Migrény, nespavost a záchvaty vzteku

Do dnešní doby se z Ludmiliny kostry dochovaly jen části. Například úplně chybí obličejová část lebky, která byla odříznuta pilkou – patrně za účelem uchování relikvií. Antropolog Emanuel Vlček měl ale příležitost prozkoumat její mozkovnu, kde objevil těžkou endokraniózu, tedy silné ztluštění kosti – konkrétně v oblasti čela, z vnitřní strany lebky.

Ludmilina lebka je nápadně těžká a nejširší část čelní kosti měří 3,5 cm. Lebeční kosti zdravého jedince mají tloušťku v průměru 0,6-0,7 cm.

Ke ztluštění došlo ve věku 20-40 let. Pro endokraniózu je typická nespavost a časté záchvaty vzteku, Ludmila tedy musela být ve svém okolí dost neoblíbená. Nadbytečná kostní hmota ji navíc trápila častými migrénami.

Částečně dochovaná lebka svaté Ludmily | FOTO: DENÍK, Zdeněk Skalička

Ludmila byla robustnější postavy

Z lebky antropolog také určil, že Ludmila měla předkus horní čelist. To po ní podědil i její syn Vratislav a vnuk Václav. Vlček odhadl věk kostry na 68 let (s přesností na +/- 8 let) a zaznamenal odpovídající opotřebení kloubů. Pokročilá degenerace kolen Ludmilu v chůzi neomezovala, ale potíže už asi pociťovala. Kněžna byla dost vysoká, měřila 168 cm (tehdejší průměr u žen byl o 10 cm nižší) a její kostra byla nebývale robustní, hlavně stehenní kosti. Takovéto kosterní nálezy bývají typické pro jedince s vyšší váhou.

Ludmila měla velký předkus. Její profil se někdy označuje jako tzv. ptačí. | FOTO: z knihy Osudy českých patronů, Emanuel Vlček

Zdroje:
archeologienadosah.cz
dvojka.rozhlas.cz
irozhlas.cz
severniceskobudejovicko.cz
stoplusjednicka.cz
bakalářská práce Bořivoj, Ludmila a jejich synové, Veronika Vránová, 2013
Wikipedia Commons
antikwariat.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *