Nemoci

Nikola Tesla spal 2 hodiny denně a ničila ho úzkostná porucha

Nikola Tesla (1856 – 1943), fyzik a vynálezce systémů fungujících na střídavý proud, trpěl vážnou obsedantně kompulzivní poruchou (OCD). Dnes má společnost o OCD silnou povědomost, ale tehdy ji svět ještě „neznal“, respektive zatím neměla svůj oficiální název. První příznaky jsou u Tesly doloženy v jeho 61 letech, poruchou ale trpěl daleko dřív. Některé rituály měl od dětství a porucha měla vliv i na jeho intimní život.

Tesla se vyhýbal ženám a neoženil se – a přitom o něj měly zájem. Tvrdil, že se nechce rozptylovat při svých vědeckých experimentech, mít ženu prý zabírá spoustu času i energie. My ho podezíráme, že ve skutečnosti nechtěl připustit nějaké nehygienické intimnosti. Víme, že se bál choroboplodných zárodků, a druhá polovina 19. století byla beztak na pohlavní choroby dost bohatá.

Obsedantně kompulzivní porucha obtěžuje postiženého vtíravými, neodbytnými myšlenkami a nutkavými činy. Člověk má stálé obavy, že se stane něco strašného, a vytváří si rituály, od kterých si slibuje odvrácení hrozby. OCD patří mezi úzkostné poruchy a její zvládnutí se většinou neobejde bez odborné pomoci.

Doživotní panic

Předpokládá se, že sex neměl Tesla ani jednou, i když jednu malou platonickou “romanci” přece jen prožil. Šlo o jistou francouzskou herečku, která mu darovala kapesníček, a on si ho nechal až do konce života. Nic víc z toho ale nebylo. Podle toho, jak mluvil o ženách ke stáru, se zdá, že svého rozhodnutí neoženit se snad i litoval. Řekl, že se žen vždycky bál a jako mladík měl pocit, že jich není hoden. Rozhodnutí zůstat sám označil za velkou oběť vědě, která ho ochudila o další radost v životě. 

nikola tesla
Nikola Tesla ve své laboratoři

Posedlost číslem 3

Je doloženo, že od 61 let projevoval Tesla posedlost číslem tři. Každý den plaval 33 bazénů, a když se při počítání náhodou ztratil, trval na tom, že musí jet od znova. Do té doby plovárnu neopustil. Před vchodem do jakékoli budovy měl nutkání nejdřív třikrát obejít blok a při vycházení musel zahnout vždy na pravou stranu a ještě jednou obejít celý blok. Při tom navíc počítal kroky.

Když pobýval v hotelu, musel být v pokoji s číslem dělitelným třemi a každé ráno mu museli přinést na pokoj 18 ručníků. Pokojské se ho prý ptaly, proč jich má být zrovna osmnáct, ale neodpovídal jim. Posledních deset let života žil v apartmánu číslo 3327 ve 33. patře hotelu New Yorker.

Spal jen dvě hodiny denně

Tesla měl nalajnovaný i pracovní den, který trval od 9:00 do 18:00. Večeřel ve 20:10 a často pracoval i po večeři až do 3:00. Ano, Tesla skoro nespal. Tvrdil, že mu stačí dvě hodiny a občas krátké zdřímnutí. Údajně jednou pracoval 84 hodin v kuse, bez vteřiny pauzy. Sousedé na něj čas od času volali policii pro rušení nočního klidu. I když si Tesla myslel, že dvě hodiny spánku stačí, jeho tělo bylo občas tak vyčerpané, že ho samo “vypnulo” uprostřed práce. Zhroutil se tam, kde právě byl, a spal na podlaze.

V rámci udržování kondice chodil Tesla na procházky, které byly dlouhé 13-16 kilometrů. Každý večer stokrát zaťal prsty na nohou a tvrdil, že tím stimuluje mozek.

einstein a tesla
Výřez ze snímku z roku 1921, na kterém má být Albert Einstein s Nikolou Teslou. Ale není. Muž, který za Einsteinem stojí, je Teslovi jen podobný. Ve skutečnosti nebyli Einstein a Tesla žádní velcí přátelé a nestýkali se. Tesla měl k Einsteinovi spoustu výhrad, teorii relativity opovržlivě kritizoval jako naprostý nesmysl. Einstein jeho slova s klidem přecházel a nijak mu nekontroval, protože otevřené kritizování ostatních vědců nebyl jeho styl. Dokonce NENÍ PRAVDA ani toto: prý když se ho v rozhovoru ptali, jaké to je být nejchytřejším mužem na světě, měl sarkasticky odpovědět: “To nevím, zeptejte se Nikoly Tesly.”

Před jídlem počítal krychlový objem porce

Strach z bakterií se pochopitelně promítal i do Teslova způsobu stravování. Každý příbor, se kterým se chystal jíst, vyleštil pomocí osmnácti ubrousků přeložených natřikrát. Před jídlem si v duchu vypočítal krychlový objem porce a svým odhadem mnohokrát udivoval spolustolovníky. Tvrdil, že tenhle rituál má už od dětství a bez něj si jídlo nedokáže užít. Potom počítal, kolikrát sežvýkne každé sousto.

Odpor ke šperkům

Tesla navíc nesnášel šperky, považoval je za nechutné. Špína a choroboplodné zárodky schovávající se v záhybech kovových komponentů v něm vzbuzovaly hrůzu. Zvlášť nenáviděl perlové náušnice, prý se mu z nich dělalo i fyzicky špatně. Odmítal se bavit se ženami, které je nosily. Neměl rád ani kulaté předměty a bylo pro něj nemyslitelné dotýkat se vlasů.

Aby si mohl s ostatními potřást rukou, nosil rukavice. Pokud je náhodou neměl, po podání ruky se šel ihned umýt. Problém měl i s pitnou vodou. V laboratoři často zkoumal vodu pod mikroskopem. “Kdybyste jen pár minut sledovali, jaké nestvůry ve vodě jsou, už nikdy byste ji nepili bez převaření nebo sterilizace,” řekl.

Smrt

Nikola Tesla zemřel v roce 1943 v 86 letech ve svém hotelovém pokoji číslo 3327, kde ho ráno našla pokojská. Ta vstoupila do pokoje i přesto, že na dveřích byla visačka NERUŠIT. Tesla ležel v posteli a jeho tělo bylo již chladnoucí. Jako příčinu smrti určil koroner koronární trombózu. O skutečné příčině ale existují různé konspirační teorie, mluví se i o vraždě.

nikola tesla
Hospodaření s penězi nikdy nebylo Teslovou parketou. I přes své úspěchy bojoval s dluhy a chudobou a zemřel vyhublý. Na stará kolena se stravoval jen vegetariánsky, vlastně žil z chleba, medu, mléka a zeleninových šťáv. Tohle je jeho poslední snímek.

 

Zdroje:
eurodenik.cz
ocduk.org
nationalgeographic.com
listverse.com
teslauniverse.com
quora.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *