Zajímavosti

Bez hraběte Chotka by u nás nebyl ani jeden akát

Hrabě Chotek, pratchán Františka Ferdinanda D´Este, byl svého času Nejvyšším purkrabím Českého království. Kromě toho, že se velmi zasadil o rozvoj Prahy, nám tu zasadil ještě něco jiného.

Karel Chotek z Chotkova (1783 – 1868) je člověk, kterého si občané už za jeho života velmi vážili. Hlavně Pražané. Jen díky němu se v hlavním městě zbudovala kanalizace, vydláždila se spousta ulic a náměstí a začal se stavět druhý most přes Vltavu. Chotek zároveň viděl smysl v úpravě veřejných prostranství, a tak se Praha hezky zazelenala – bylo vysázeno spoustu stromořadí a založeno několik parků.

Akáty už tu šumí, ale nebylo to tak vždycky

Za vrcholného jara jsou ulice českých měst provoněné silnou květinovou, skoro až parfém připomínající vůní. Možná vás překvapí – a možná taky ne – že tahle vůně si k vám line od “obyčejných” akátů, které potkáváte na každém rohu. Za jejich přítomností na českém území stojí právě hrabě Chotek!

Akáty k nám dovezl z Itálie a nechal je vysadit původně jen na stráně kolem Vltavy a Prahy. Asi by ho velmi potěšilo, kdyby věděl, že během několika desítek let se samovolně rozmohly po celém království. Až na to, že málokdo ví, že za tím stojí zrovna on…

 

Zdroj: Zpráva o nemocech slavných, Ivan Lesný

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.