Nemoci

Anglické královně Alžbětě I. příšerně páchlo z úst. Neuvěříte, jak to „léčila“

Tudorovna Alžběta I., jedna z nejslavnějších panovnic anglického království, která je známá tím, že se odmítala vdát, měla v soukromí velice delikátní problém. Byla jím halitóza neboli zápach z úst. Prvotní příčinou byla její nezřízená láska ke sladkému, dílo zkázy ale dokonal lékař, který jí naordinoval špatnou léčbu.

První Tudorovci cukr na stole ještě neměli, takže jejich zuby byly v obstojné kondici – i přesto, že ústní hygiena nebyla zrovna na vysoké úrovni. Alžběta I., dcera Jindřicha VIII. a Anny Boleynové, si už ale mohla užívat sladkostí plnými hrstmi a podle toho to taky vypadalo. Zuby se jí začaly kazit a objevil se chronický zápach z úst.

Jak se zbavit zápachu z úst? Dejte si dort

Nepříjemný dech Alžbětu I. trápil a pokusila se ho řešit se svým lékařem. Ten jí poradil největší nesmysl: aby jedla více sladkého a tím si dech osladila. Královna radu následovala a čím víc se jí zuby kazily a zápach se zhoršoval, tím více sladkého jedla. Nakonec přišla skoro o všechny zuby a kdykoli se měla objevit na dvoře nebo byla portrétována, musela si vycpávat tváře kouskem bavlněné látky. Měla je propadlé jako stařena.

Alžběta I. nosila velmi zdobné šaty. Prý to bylo proto, aby odvedla pozornost od úst plných černajících zubů.

Nevěděla, že za zkaženými zuby stojí cukr?

Těžko říct, jestli si královna uvědomovala, že se jí rozpadají zuby kvůli cukru. Minimálně v Německu totiž o „vedlejších účincích“ konzumace cukru věděli. Když měla Alžběta I. návštěvu z Německa, jeden z hostů se nechal slyšet, že královna má tak černé zuby asi proto, že jí příliš mnoho cukru. Navíc jí skoro nebylo rozumět, samozřejmě šišlala.

Fobie ze zubaře

Biskup John Aylmer

Když bylo Alžbětě 45 let, trpěla bolestmi ve dne v noci. Ze zubaře ale měla hrůzu a ošetřit se jen tak nenechala.

Oddaný starý biskup John Aylmer se jí rozhodl povzbudit. Sám si před ní nechal vytrhnout jeden zub, aby jí dokázal, že bolest je snesitelná! Byla to od něj chvályhodná oběť, protože těch zubů už moc neměl.

Závislá na vzhledu

Tento portrét se prý nejvíc blíží reálné podobě Alžběty I.

Tělo Alžběty I. jako by nestárlo – ještě v 60 letech dobře tančila, což svědčí o zachované fyzické zdatnosti. Jiným příznakům pokročilejšího věku se ale nevyhnula. O většinu zubů přišla a ty zbylé byly zčernalé. Říkalo se o ní, že vypadá jako čarodějnice.

Kromě toho jí téměř vypadaly vlasy, což zakrývala parukami. Velmi totiž lpěla na své atraktivitě a ví se o ní, že když se nějaký její portrét nepovedl, nechala ho zlikvidovat.

Zdroje:

tracyloveshistory.wordpress.com, ceskatelevize.cz, ipinimg.com, Wikipedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *