Kde to bylo

Tady padl Přemysl Otakar II. Kde je Moravské pole? Na Moravě ne

Bitva na Moravském poli se odehrála 26. srpna 1278, v den, kdy bylo nesnesitelné horko. Utkala se tu vojska Rudolfa I. Habsburského a Přemysla Otakara II. Na bojišti byli i oba králové osobně a jeden z nich bitvu nepřežil. Příčinou prohry na Přemyslově straně byl menší počet vojáků, jejich horší vybavenost a podmínky, ve kterých museli bojovat, především počasí. Pojďte se podívat, kde přesně padl Přemysl Otakar II.

Když Přemysl Otakar II., král železný a zlatý, padl do rukou nepřítele, vzdal se. Vojáci, kteří ho dopadli, ho obrali o zbroj a odváděli z bitevního pole. Pak se ale objevila skupina jezdců, z nichž nejméně jeden cítil vůči králi osobní zášť, a krále napadli. Způsobili mu mnohačetná bodná poranění a jeho život ukončili pravděpodobně až prudkým seknutím do hlavy v oblasti čela.

přemysl otakar ii. lebka
Velká prasklina na čele lebky Přemysla Otakara II. a několik paprskovitých zlomenin v obličeji podává o způsobu smrti jasné svědectví. Rána byla vedena velmi prudce, zatímco král pravděpodobně ležel na zemi, způsobila masivní krvácení, poškození mozku… a okamžitou smrt. V kronikách se můžeme dočíst, že králi bylo zároveň zasazeno 17 bodných ran. Ty na kostře vzhledem k jejímu stavu již nelze prokázat, v každém případě k usmrcení úplně stačilo seknutí do hlavy. Přemyslovy ostatky jsou uloženy v katedrále sv. Víta v Praze.

Hanobení mrtvoly

Vojáci se po zabití Přemysla chovali k jeho tělu hanebně. Některé zdroje uvádějí, že z něj sundali zbroj, na nahou mrtvolu přivázali provaz a vláčeli ji po poli. Vysmívali se jí a močili na ni. Historik Libor Jan v publikaci Osmičky (2018) ale močení na mrtvolu nezmiňuje. I on píše, že mrtvola byla za účelem potupy svlečena, oproti prvnímu scénáři ji ale vojáci údajně nechali jen tak ležet na místě – bez dalšího hanobení. Takto ji pak nalezli šlechtici vyslaní králem Rudolfem a postarali se o ni (očistili a odvezli).

To celé se odehrálo na Moravském poli, které leží na území dnešního Rakouska. Je poměrně rozlehlé, ale bitva se odehrála jen na jeho malé části mezi obcemi Jedenspeigen a Dürnkrut, na pravém břehu řeky Moravy, která sem přitéká z Čech.

bitva na moravském poli
Místo, kde se odehrála bitva na Moravském poli, je téměř na hranici mezi Rakouskem a Slovenskem, poblíž Vídně a Bratislavy. Na dohled od bojiště proudí řeka Morava.
bitva na moravském poli
Ohraničení místa, kde se bitva odehrála. Vzdálenost mezi obcemi Jedenspeigen a Dürnkrut je 4 km. Památník bitvy je zhruba uprostřed cesty mezi nimi.
mapa bity moravského pole
Plánek bitvy na Moravském poli. České armádě zlomily vaz útoky ze stran (zelené a žluté šipky).

Boj v horku a prachu

26. srpen 1278 byl pro boj skutečně nepříznivým. Bylo vedro, slunce se opíralo do kovových brnění vojáků, kteří se museli cítit jako v peci. Zhoršená byla i viditelnost – nejenže měli na hlavách těžké helmice s úzkými průzory, kvůli kterým neviděli do stran, navíc se tu i hodně vířil prach.

Moravské pole
Možná vás překvapí, že Moravské pole je opravdu pole, které je navíc zemědělsky využíváno. Slavnou bitvu, která znamenala jednu z nejvýznamnějších proher českých zemí, tu připomíná cca 6 metrů vysoký památník.
moravské pole
Moravské pole se díky svému rovnému terénu ideálně hodilo k bitvě. I proto ho Přemysl Otakar II. zvolil ke střetu s Rudolfem I.

Byla Anežka Česká jasnovidka?

Anežka Česká byla Přemyslova teta a krátce před jeho smrtí měla vizi, ve které ho viděla smrtelně zraněného. Když dorazila zpráva o jeho zabití, nebyla ani moc překvapená. Dobové záznamy ukazují, že během života měla záchvaty jasnozřivosti docela běžně a že ve spojení s ní dokonce docházelo k nadpozemským událostem. Mnoho řádových sester udalo, že vidělo Anežku, jak jim přímo před očima zmizela.

Více fotografií z Moravského pole

Zdroje:

kniha Podivné konce českých panovníků, Jan Bauer
kniha Osmičky, kolektiv autorů

valka.cz, denik.cz, ceskatelevize.cz, nasregion.cz, iereus.wz.cz, mapy.cz
Wikipedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *