Jak vypadal Jan Hus?
Skandály

Jan Hus neměl vousy!

A nebyl ani štíhlý. Jeho podoba se začala špatně vyobrazovat od roku 1493. Tehdy byl portrét oholeného a zavalitého Husa omylem zaměněn za portrét vousatého Jeronýma Pražského.


Štíhlá vysoká postava, bradka… Taková je naše představa o podobě Jana Husa a je velice silně zakořeněná. Vždyť ho tak vysochal i Ladislav Šaloun v sousoší na Staroměstském naměstí!

Hus byl ve skutečnosti menší, měl možná trochu nadváhu a rozhodně byl oholený, jak bylo u tehdejších kněží zvykem. O jeho skutečné podobě více vypovídá vyobrazení na dřevorytu z knihy “Jan Hus et Hieronymus von Prag, Historia et monumenta” (Norimberk, 1558).

dřevoryt z knihy “Jan Hus et Hieronymus von Prag, Historia et monumenta”

Kde se stala chyba?

K záměně za portrét Jeronýma Pražského, který byl upálen v Kostnici rok po Husovi, došlo v roce 1493 v Německu, a to v kronice Liber Chronicarum. Tento chybný vzhled pronikl i do Čech… a původní Husova podoba se neudržela kvůli protireformaci.

Podle knihy “Život v českých zemích ve středověku” byl Jan Hus vyobrazován štíhlý a s bradkou až do 19. století. Teprve pak se chyba konečně odhalila. Já bych ale řekla, že se tak často zobrazuje dodnes…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *