Manýry

Alžběta Bavorská: Vážně byla její tchyně tak zlá?

Vážně byla arcivévodkyně Žofie (1805-1872) tak hrozná tchyně? Pokud ve svých dopisech nelhala, tak ne! Dopisy se prý našly až dávno po tom, co byla story o zlé tchyni hluboce zažitá. I proto tak přežívá…


Co psala Žofie ve svých dopisech?

🔴 Žofie měla Sisi ráda a vážila si jí.
🔴 Byla ráda, že si její syn vybral právě ji. Není pravda, že mu byla předvybraná Helena (Sisiina starší sestra). Franz se do Sisi zamiloval, když ona, její sestra a matka přijely na návštěvu do Vídně.
🔴 Žofie v dopisech chválí Sisiinu krásu.
🔴 Mnohokrát popisuje, jak jí v něčem pomohla, vyslechla její starosti. Trpěla s ní, když jí a Franzovi zemřela na cestách první dcera.
🔴 Všechny její děti moc chválila. S láskou se o ně starala, když na ně Sisi ani Franz neměli čas.
🔴 Vztah Sisi a Žofie vypadá v těchto dopisech vyloženě harmonicky.
🔴 Píše také, že ví, že nedělá dobrotu žít s mladými pod jednou střechou. Vždy se snaží pobývat na jiném sídle než oni. Před tím, než je navštíví, se ohlásí. A když se náhodou stane, že by měla přijít náhodně, je z toho značně nesvá.

Kde je tedy pravda?

Stojí nám tu proti sobě dvě naprosto odlišná tvrzení… Jak je možné, že podle jedné verze byla Žofie nesnesitelná a podle druhé milující? Můj závěr založím na této otázce: Vážně by Žofie v dopisech pro příbuzné celý život tak moc lhala? Podle mě NE. Věřím i historikům, podle kterých se Žofiin obraz začal pokřivovat záměrně až po její smrti. A to proto, aby bylo čím omluvit Sisiino chování, “nemoci” a útěky z Vídně. Aby bylo jak vylepšit její image.

Žofiiny dopisy najdete v knize Naše milá Sisi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *