Smrt

Omayra Sanchéz umírala ve vodě 60 hodin. Proč jí zčernaly oči?

Tuhle fotografii už jste určitě někde viděli. Znáte ale příběh, který je za ní? Mnozí si myslí, že na snímku je mrtvola, ale není to tak. Ubohá dívka teprve umírala, a to po 60 hodinách ve vodě, odkud se jí nepodařilo vyprostit. Jmenovala se Omayra Sanchéz, bylo jí 13 let a stala se symbolem výbuchu sopky Nevado del Ruiz v Kolumbii. Jde o jednu z nejhorších katastrof historie, z 23 tisíc obyvatel města Armero jich nepřežilo 21 tisíc! Město se dodnes neobnovilo, zbyly po něm jen ruiny.


K výbuchu sopky Nevado del Ruiz došlo 13. listopadu 1985 v 9 hodin večer. O dvě hodiny později se třicetimetrová vlna bahna (tzv. lahar) dovalila na město spolu s kamením a vyvrácenými stromy. Lahar urazil 60kilometrovou cestu! Rodinu Sanchézových vzbudil hluk, utéct ale nestihli. Dům se začal hroutit, a zatímco se 13letá Omayra snažila pomoci mladšímu bratrovi, trosky ji sevřely a uvěznily pod vodou v kleku na kolenou. Dívce zůstala nad hladinou jen hlava.

Místo neštěstí.

Uvěznil ji stavební materiál a mrtvola její tety

Po několika hodinách Omayru objevili záchranáři a zahájili vyprošťování. Podařilo se jim uvolnit dívčinu horní polovinu těla, spodní zůstala zaklíněná v cihlové konstrukci dveří. S materiálem nešlo hnout bez těžké techniky – a tu neměli. Navíc záchranáři průzkumem zjistili, že dívku pevně drží za nohu mrtvola její tety.

Nákres polohy těla Omayry Sanchéz poté, co ji sevřely trosky.

Amputovat nohy, nebo nechat zemřít?

Amputace minimálně jedné nohy se zdála být jediným řešením, jak Omayru zachránit. Nicméně neproveditelným. Lékaři sice byli na místě, ale amputaci by nemohli provést úplně šetrně. Neměli na ni vybavení a situaci komplikovala silně zabahněná voda (hrozba infekce). Lékařům se nakonec zdálo nejhumánnější nechat dívku zemřít. O tomto rozhodnutí jí neřekli.

Autor známé fotografie zastihl Omayru tři hodiny před smrtí

Fotoreportér Fournier se do Armera nevydal kvůli fotografování Omayry, ale protože chtěl dokumentovat záchranné práce. Z Bogoty (200 km) jel 5 hodin autem a pak ještě 2,5 hodiny pěšky. Na místo dorazil v brzkých ranních hodinách dva dny po erupci. Nečekal, že bude situace tak hrozná. Místo organizované práce tu byl k vidění jen chaos a zoufalství. Pod troskami byly uvězněny stovky lidí a stejně jako v případě Omayry nezbývalo záchranářům nic jiného, než je až do posledního okamžiku opečovávat a utěšovat.

K Omayře se fotograf dostal náhodou, když ho o ní informoval jiný místní a nakonec ho k ní dovedl.

Nejdřív byla Omayra v optimistické náladě

Omayru od začátku chodila utěšovat spousta lidí, kteří katastrofu přežili, a střídali se v držení její hlavy nad hladinou. Naneštěstí voda stoupala, protože pořád pršelo. Navzdory tomu Omayra udivovala ostatní svým optimismem. Vtipkovala, zpívala si, až později se uchylovala k modlitbám. I když jí záchranáři neřekli, že čekají už jen na její smrt, podle fotografa Fouriera to tušila. V určité chvíli záchranářům řekla, ať už ji nechají odpočinout, a reportérům řekla na kameru vzkaz pro matku. Ta v době výbuchu sopky nebyla doma.

„Chtěla bych něco říct, jestli můžu. Maminko, jestli mě slyšíš a já věřím, že ano. Modli se za mě, abych zase mohla chodit a aby mně tihle lidé dokázali pomoci.

— Omayra Sanchéz pár hodin před smrtí

Jak dopadla Omayřina rodina? Během katastrofy zemřel její otec, babička, sestřenice a teta, naopak matka a mladší bratr přežili. Matka nebyla v době výbuchu sopky doma, byla na dovolené v Bogotě. O neštěstí se dozvěděla z televize a od svého bratra. I přes bolest se snažila žít dál. Znovu se vdala a s novým mužem měla dalšího syna.  

Matka Omayry Sanchéz po 22 letech od katastrofy.

Nechci přijít pozdě do školy

Třetí (poslední) noc začala Omayra blouznit. Trápilo jí, že nebyla dva dny ve škole, a bála se, že kvůli tomu propadne. Fotografa Fouriera požádala, aby jí do školy vzal, jinak přijde pozdě. Nakonec zemřela tři hodiny poté, co se k ní fotograf dostal. V 9:45 se ve vodě zaklonila dozadu a nad hladinou jí zůstala jen ruka, nos, ústa a jedno oko. Záchranáři ji přikryli modrobílým kostkovaným ubrusem.

Když jsem pořizoval tyto snímky, cítil jsem velkou bezmoc tváří v tvář malé dívce, jež odvážně a důstojně čelila smrti. Byla si vědoma blížícího se konce. To jediné, co jsem mohl dělat, bylo podat adekvátní zprávu o odvaze, utrpení a důstojnosti této dívky. Musel jsem ukázat, čím si musela projít.

— fotograf Frank Fournier

Proč Omayře zčernaly oči?

To, co působí na fotografii nejhrozivěji a co nejspíš vede spoustu lidí k oné myšlence, že jde o mrtvolu, jsou dívčiny černé oči. Sami jsme nenašli uspokojivou odpověď na to, proč k tomuto stavu došlo, a tak jsme oslovili medika Michala, který působí na Youtube jako Ranhojič. Ten natočil pro Bulvární historii vyčerpávající video.

Ve videu se dozvíte odpovědi na tyto otázky:

  • Na co přesně Omayra zemřela?
  • Proč měla bílé ruce a oteklý obličej?
  • Proč jí zčernaly oči a jak to, že tento problém se může objevit i při bulimii?
  • Jak na pobyt ve vodě reagovaly dívčiny cévy?
  • Jak se na jejím stavu projevily změny cirkulace krve?
  • Jak to, že okamžik smrti vlastně nebyl trýznivý?

Za následky katastrofy byla zodpovědná vláda

Tisíce lidí by nemuselo zemřít, kdyby vláda nebagatelizovala projevy probouzející se sopky a nařídila evakuaci obyvatel. O hrozbě erupce informovali vulkanologové už dva měsíce předem.

Zdroje:
allthatsinteresting.com
idnes.cz
youtube kanál Testigo Directo
youtube kanál Symeon

One thought on “Omayra Sanchéz umírala ve vodě 60 hodin. Proč jí zčernaly oči?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *