Skandály

Temné stránky slavných: Mozarta fascinovaly výkaly a Kolumbus nechal znásilňovat 9leté dívky

Jsou oslavováni pro své činy, které měly historický význam. Ale především to byli lidi jako my a každý měl i svou temnou stránku nebo aspoň 13. komnatu. Podívejte se na skandály čtyř z nich: Matky Terezy, Alberta Einsteina, Kryštofa Kolumba a Mozarta.

Matka Tereza vnucovala nemocným víru a nechala je trpět

matka tereza
Matka Tereza v 18 letech

Matce Tereze (1910 – 1997) nemůžeme upřít četné zásluhy, její víra ji ale vedla i ke zvrácenému chování. Rozhodla se bojovat proti šíření viru HIV a nemoci AIDS, na druhé straně ale odmítala používání kondomů. Dle jejích slov by nikdy nesvěřila dítě k adopci ženě, která používá antikoncepci. Byla posedlá utrpením, považovala ho za službu bohu. I když měla finanční prostředky pro stavbu nejmodernějších nemocnic na světě, její hospice byly záměrně nuzné a péče o nemocné bídná. „Je krásné vidět chudé a nemocné, jak trpně přijímají svůj úděl a trpí jako Kristus o pašijích. Svět je jejich utrpením bohatší,“ řekla a vymlouvala se na vůli boží. Sama se přitom nechala léčit na nejluxusnějších amerických klinikách.

Einsteinovi se podařilo utajit narození nemanželské dcery

einstein
Albert Einstein jako dítě

Albert Einstein (1879 – 1955), významný fyzik a vědec, byl znám svou přátelskou povahou, skromností a odporem k válčení. Ale i on má na kontě nějaké vroubky. Proslýchá se, že si měl údajně přivlastnit některé nápady své milované ženy Milevy Marićové, která byla nadanou matematičkou. Až do současnosti se táhnou dohady, jestli nebyla spolutvůrkyní teorie relativity. V každém případě se zdá, že ona s tím byla v pohodě. Vědecké kariéry se vzdala dobrovolně. Další nejasnosti jsou kolem jejich první dcery Lieserl, o které se svět dozvěděl až 30 let po smrti Einsteina, a to z jeho nalezených dopisů. Lieserl se narodila v roce 1902, a to v době, kdy Albert a Mileva ještě nebyli sezdáni. Lieserl byla tedy nemanželská. Mít nemanželské dítě se tehdy považovalo za ostudu a pozrazení by vážně ohrozilo Einsteinovu kariéru. Eisteinově matce se zároveň příliš nepozdávala Mileva… Zřejmě tohle byly ty důvody, proč se mladý pár rozhodl si dceru nenechat. Mileva ji porodila v domě svých rodičů a u nich také Lieserl zůstala údajně až do věku 2,5 roku. Potom podle Michele Zackheimové, autorky knihy „Einsteinova dcera“, zemřela na spálu. Potvrzeno to ale není. Podle nalezených dopisů to vypadá, že ji Einstein a Mileva chtěli předat k adopci. Takže možná nezemřela, ale byla předána do jiné rodiny… a tam stopy po ní končí. V každém případě Einstein dceru nikdy neviděl, ale podle dochovaných dopisů mu zjevně záleželo na tom, aby se měla dobře.

Kolumbus nechal znásilňovat 9leté dívky

kryštof kolumbusKryštof Kolumbus (1451 – 1506) je oslavován jako věhlasný mořeplavec, kterému se připisuje oficiální objevení Ameriky v roce 1492. Ve skutečnosti by si zasloužil minimálně vyválet v trní, jak se říká. Připlul si do Ameriky, tamní území prohlásil za španělské, a jeho agresivní politika vedla ke vzniku nuceného otroctví a prostituce. Ženy a dívky z indiánského kmene Taínů mu nedobrovolně posloužily jako sexuální otrokyně pro jeho muže. Ke znásilňování jim předložil klidně i 9leté dívky.

Mozart se vyžíval ve vulgarismech a miloval fekální humor. Byl koprofil?

Mozart
Digitální rekonstrukce podoby Mozarta a její stylizace do 21. století.

Geniální skladatel Mozart (1756 – 1791), který v dětství hrál na klavír v přítomnosti Marie Terezie a mnoha dalších šlechticů tehdejší doby, měl rád fekální humor. Pro sprostý vtip nikdy nešel daleko a srandovními dopisy „plnými hoven, zadků a smradu“ oblažoval hlavně členy své rodiny včetně otce a matky. Své sestřenici Marii Anně, ke které pravděpodobně choval city, pak napsal několik vyloženě erotických dopisů. V jednom se dočteme: „Vyseru se ti na nos a bude ti to stékat po bradě.“ Byl koprofil, nebo to byla prostě jen sranda? O své zálibě napsal i pár skladeb.

Doplněno 16. 2. 2020: Měl Mozart skutečně sexuální úchylku, nebo Tourettův syndrom?

Zdroje: ladblab.com, einstein-website.de, pixabay.com, Wikipedia Commons

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *