Johana Šílená, oficiálně Jana I. Kastilská (1479-1555), byla dcerou španělského královského páru Isabely a Ferdinanda II. Aragonského a sestrou Kateřiny Aragonské. Už od dětství byla Johana plachá a citlivá dívka, která nesnášela, když ji rodiče nutili před návštěvami předvádět, jak krásně tančí.

Když jí bylo 17 let, domluvili jí sňatek s krasavcem Filipem Sličným, samozřejmě z politických důvodů. A tady za chvilku začne celé Johanino neštěstí.
Blonďák Filip Sličný (1478-1506) měl totiž obrovské srdce – v tom smyslu, že měl rád ženy a každou chvíli se mu do něj vešla nová. Ještě než se s Johanou setkali osobně, psal jí romantické dopisy a ona se nemohla dočkat, až se uvidí.
Oboustranné vzrušení bylo mezi nimi vidět už při prvním setkání. To bylo tak neodbytné, že přemluvili kněze, aby se svatba konala okamžitě – jen proto, aby se už mohli odebrat do ložnice.
Závislost na Filipovi i sexu

Johana se stala na Filipovi závislá. Dělala mu žárlivé scény, a když zemřel, dokonce se snažila zabránit tomu, aby se k jeho tělu přiblížila jakákoli žena, včetně jeptišek.
Ale to předbíháme.
Filipovi se její chování nelíbilo a jeho zamilovanost se proměnila v nenávist. Začal Johanu zamykat a zadržovat jí dopisy z jejího rodného Španělska nebo je před předáním minimálně zkontroloval. Kromě toho ji trestal odpíráním sexu, což pro ni bylo utrpením.
Johana protestovala proti nátlaku tím, že za zamčenými dveřmi zuřila, odmítala jíst, dbát o sebe, převlékat se a spát v posteli. Spala na zemi.
Hysterie kvůli odloučení
Když společně vyrazili do Španělska za jejími rodiči, Filipovi se tam příliš nelíbilo a brzy odjel. Johana chtěla jet s ním, ale její matka Isabela ji kvůli právě probíhajícímu těhotenství nepustila. Johana se sice podvolila, ale vyrazila na cestu hned po porodu. Isabela zařídila, aby Johanu zadrželi v pevnosti, ve které po cestě přenocovala. Dobrovolně se zadržet nenechala a při útěku skončila uvízlá mezi vnější a vnitřní bránou. Biskup ji tam nechal celou noc – a celou noc vydržela řádit a zuřit.

Po dvou dnech k ní dorazila Isabela a snažila se dceru přemluvit, aby tento skandál ukončila. Ale nepochodila. Johana prostě odjela a už se s matkou nikdy neviděla, protože ta za dva měsíce zemřela.
Ustřihla sokyni vlasy
Když Johana dorazila za Filipem, načapala ho s milenkou. Následovala extrémně vyhrocená scéna, které přihlížel celý dvůr. Krátce nato Johana milenku přistihla, jak se pokouší předat Filipovi dopis. Vzhledem k tomu, že ho milenka chvatně roztrhala a spolkla, bylo jasné, že byl milostný. Johana popadla nůžky, ustřihla jí tlustý pramen dlouhých vlasů až u hlavy a pokusila se jí poškrábat obličej. Filip se do bitky vložil a došlo i na pěsti. Potom Johana upadla na nějaký čas do apatie.
Náhlá smrt manžela
Přišel rok 1506 a Filip Sličný ve svých 28 letech zemřel. Údajně šlo o tyfovou horečku, kterou si uhnal tak, že uřícený vypil litr ledové vody, ale spekuluje se i o cílené otravě. Než zemřel, Johana se o něj starala i přesto, že sama byla těhotná a oslabená. Když přišla smrt, kupodivu ji vzala bez hysterie. Upadla ale do nesmírného smutku.
Vydupala si vydání Filipova těla
Tři měsíce po smrti Filipa se Johana rozhodla, že ho z Burgosu převeze do 650 km vzdálené Granady. V klášteře jí mniši rakev nakonec vydali, protože po jejich prvotním odmítnutí se Johana pouhý měsíc před porodem tak rozzuřila, že se obávali, aby nepotratila. Rakev nechala před odchodem otevřít a chtěla po kolemstojících, aby jí potvrdili, že jde o Filipa. I když rysy tváře nebyly rozeznatelné, všichni potvrdili a Johana si rakev odvezla.
Obcování s rozkládajícím se tělem

Nejděsivější je skutečnost, že Johana při putování několikrát nechala rakev otevřít a mrtvého Filipa objímala a líbala! Ten byl tou dobou po smrti už tři měsíce, tělo bylo i kvůli nekvalitnímu balzamování ve značném stádiu rozkladu a silně zapáchalo.
Johanini průvodci museli být těmto okamžikům přítomni, protože nad rakví drželi hořící pochodně. Průvod totiž putoval jen přes noc, zatímco ve dne odpočíval po klášterech.
Johana byla tělem svého muže posedlá údajně i proto, že ji kdosi přesvědčil, že Filip za několik let vstane z mrtvých.
Zakročil Johanin otec
Hororový průvod byl zastaven díky Johaninému otci Ferdinandovi Aragonskému. Nechal ji dopadnout, porodit poslední dítě a ještě půl roku vládnout (byla královnou Kastilie a Leonu). O nějaké vládě ale nemohla být ani řeč. Johana se nesmířila s tím, že jí vzali Filipovu mrtvolu, a zajímala se jen o svou novorozenou dceru. Proto vládu převzal sám Ferdinand a Johanu internoval na zámku v Tordesillas, kde strávila pod dohledem a v zatemněném pokoji dalších téměř 50 let a také tu zemřela. Před smrtí v 75 letech odmítala jíst, pít, spát, převlékat se ze špinavého oblečení, křičela a házela nádobím.

Z čeho Johana Šílená zešílela?
Podle dobových záznamů dali hispanisté a psychiatři dohromady diagnózu: Johana Šílená pravděpodobně trpěla schizofrenií. Ta se u ní rozvinula někdy mezi patnáctým a třiadvacátým rokem.
Schizofrenici mají odlišné vnímání reality: vnímají daleko více podnětů, než potřebují, a neumí je správně vyhodnotit. Proto si tvoří svoji vlastní realitu.
Měla k ní rodinné dispozice a definitivním spouštěčem se stal šok, který utrpěla, když ji matka nechtěla pustit za Filipem. Když pak skončila uvězněná v pevnosti mezi dvěma branami a nakonec našla Filipa s milenkou, rozjetí psychické nemoci nestálo nic v cestě.
Zdroje:
kniha Vrtochy Habsburků – záliby a rozmary členů císařské rodiny, Konrad Kramar a Petra Stuiber
mapy.cz, Wikipedia Commons